Články


Lakování rámečků - ještě jednou

2 komentářů 2006-05-25 Přečteno: 5 580x


Lakování rámečků - ještě jednou.


Samotné lakování asi není žádná věda a M@rtan to už popsal ve svém článku. Nejhorší je demontáž, ale i zde mi jeho popis hodně pomohl! Taky vynechám popis demontáže panelu u řadičky a středového rámečku na palubce, protože i to je dobře popsáno v jeho článku, žádná věda. Jenom je opravdu nutné postupovat opatrně aby nám něco neprasklo, radši v klidu víc pokusů než za to trhnout a máte po....

Nejhorší bylo pro mě demontovat boční výdechy topení na palubce. Sice jsem od M@rtana dostal návod, ale jak sám říkal, dělal to poprvé, takže jsem také na něco přišel a rád sdělím. Jak M@artan upozorňoval, byl to boj, než jsem přišel jak na to. Povedlo se mi taky něco málo odlomit, ale nebylo to tak hrozný.

Potřebujete opět jenom šroubovák, dál jsem si pomohl špejlí a taky kusem tvrdého drátu (ideální je svářečský) na konci zahnutého do L (viz. foto), měl by být dlouhý alespoň 25cm. Čím delší, tím se Vám bude líp držet. Ten je pro vytahnutí rámečku z palubky. Na druhém konci bych ho taky zahnul aby se za něj dobře tahalo.


Drát do L

drát do L


Nejprve se musíte dostat dovnitř rámečku, tzn. vymontovat ty směrovatelné lamely. První jdou ven ty vodorovné a to tak, že palcem zatlačíte na boční stranu rámečku, čímž ho roztáhnete. Stačí jenom na jedné straně nebo si pozvěte pomocníka. Jak se rámeček roztáhne do strany, uvolní se jedna nebo druhá strana lamely (lamela skoro sama povyleze z uložení) takže jí chytnete a vysadíte. Doporučuju se podívat zkrz lamely, na které straně jsou spojeny černou gumovou "spojkou". Tahejte lamelu na straně kde ta spojka není, ta strana půjde líp ven. Začněte vysazovat lamely od té prostřední, ta jde nejlíp a pro další pak budete mít víc místa na roztažení rámečku. Původně jsem je páčil šroubovákem, ale ulomil jsem si jeden konec lamely, takže to dělejte jenom rukama, pokud to jde. Když povytaháte jednu stranu všech lamel (horní a dolní jdou nejhůř, protože se v těch místech rámeček nedá tolik roztáhnout) máte vyhráno a jde se na ty svislé lamely (3 vzadu). Ty jsou taky zacvaknuté, ale ze shora dolů. Takže si pomozte tím, že zatlačíte na prostředek rámečku buď nahoru nebo dolu aby se roztáhnul a lamely opět na jedné straně jednoduše vysadíme z uložení. Až vysadíte obě strany všech tří lamel, tak je vysunete rámečkem ven.
Další krok je vyvlečení "rukávu" který z palubky vede vzduch do rámečku. Je k rámečku přichycen jenom prolisem na obou stranách, což lehce odtlačíte šroubovákem. Aby se prolis rukávu nevracel zpátky do rámečku, tak jsem si pomohl právě tou špejlí. Vzal jsem asi 2-3cm kousek špejle, šroubovákem jsem zatlačil prolis rukávu dovnitř a do vzniklé mezery vedle šroubováku jsem skřípnul tu špejli. To samé na druhé straně. Pak přijde ta nejtěžší operace. Každý rámeček drží na 4 bočních packách, které jsou zacvaklé do palubky. Do jedné ruky si vezmete ten zahnutý drát, prostrčíme ho rámečkem a jeho konec zachytíme za vnitřní okraj rámečku (spodní nebo horní). Do druhé ruky si vezmete šroubovák, kterým opatrně (velmi jemně) jednu packu po druhé vypáčíme směrem k protějším packám (dovnitř rámečku). Dělejte to postupně, klidně nejdřív na jedné straně a pak na druhé, ale hlavně ty packy nevylomte moc. Přitom pořád taháme za drát abychom dostali rámeček ven. Postupně bude rámeček povylézat, tak pořád tahejte aby vám rámeček zase nezaskočil zpátky. Když jsem to tahal jenom rukama, tak jsem po 30min necejtil konce prstů a vůbec jsem se nehnul z místa. S drátem byl druhý rámeček venku za 3min včetně vyndání lamel.


Demontáž


Po nalakování jsem vrátil rámečky do palubky - jenom se zastrčí a zacvaknou. Lamely jsem do nich dal už venku, protože jsem se bál, že když je tam budu dávat až bude rámeček zase v palubce, že to nepůjde a poškrábu si ho. Takže jsem samozřejmě nemohl nasadit a zacvaknout zpátky do rámečku ten "rukáv". Je chycený nejmíň jedním šroubkem k palubce, takže cestovat nikde nebude;-) Ani nevím, jak bych ho nasadil zpátky na rámeček, protože rukáv musíte o nějaký kousek přetáhnout přes okraj rámečku a za palubku se prostě nedostanete. Kdyžtak poraďte.

Po nalakování


Výsledek

nalakované rámečky


Tak to je asi všechno, pište dotazy a zlepšováky.
Hans


Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Jakou barvou a lakem 2 tomascejka tomascejka
8 let, 4 měsíců Jakou barvou a lakem

Foto galerie


Články