Články


Plastové příchytky

17 komentářů 2007-10-16 Přečteno: 12 090x

Plastové příchytky

Většina automobilek dnes již běžně pro připevňování některých plastových dílů používá různé plastové příchytky či zácvaky. Běžným příkladem použití jsou například horní díly nárazníků, mřížky vstupu vzduchu do ventilace a topení nebo mnohé díly palubních desek a obložení interiéru. Ani Suzuki není mezi výrobci vozidel výjimkou.

Problém je, že se občas nějaká ta příchytka rozpadne, ať už proto, že plast časem zestárne a ztratí část své pružnosti (pak stačí při vystupování kopnout do plastového obložení prahu a příchytka se "ustřihne"), nebo proto, že díl je například z důvodu opravy opakovaně demontován a namontován zpět. Já, například, jsem koupil ojetého Swifta, kde chybělo několik příchytek na mřížce vstupu do topení, na prazích a obložení zavazadlového prostoru a třetích dveří nebylo připevněno vůbec.


Příchytka obložení interiéru

Pro upevnění horních dílů nárazníku je u Swifta používán jiný typ příchytek, než v interiéru. Mají větší průměr a jiný systém zajištění. U starších typů fungují podobně jako hmoždinky (skrz plastové tělo prochází šroub, jehož zašroubováním se roztáhnou jazýčky procházející otvorem), novější se zajišťují zamáčknutím čepu, který má křížovou drážku pro šroubovák. Odjištění se pak provádí pootočením středového čepu pomocí šroubováku směrem doleva. Na hlavě čepu i na ploše, na kterou dosedá, jsou ozuby, které čep vytlačí ven do polohy před zacvaknutím.

Kde lze tyto díly sehnat?

Při shánění nových příchytek jsem se pokusil sehnat tyto díly z druhovýroby u Auto Kelly, kde jsem ale neuspěl. Přesněji, prohledal jsem jejich katalog spojovacího materiálu, ale díly, které jsem podle fotek, na nichž bohužel chybí měřítko, vybral, byly dvakrát větší, než jsem potřeboval. Nakonec jsem v zoufalství navštívil autosalon Suzuki v Praze Počernicích, kde jsem příchytky sehnal.

Ceny originálních příchytek Suzuki

Díl Cena*
Kč/ks
Příchytka obložení interiéru 40,-
Příchytka nárazníku 48,-
Ceny k 4.10.2007

Bohužel ve zmíněném autosalonu neměli příchytky v potřebném množství. Druhý den jsem se od známého dozvěděl, že koncern General Motors (Daewoo, Opel, Chevrolet,...) používá tytéž díly. Chvíli jsem hledal na internetu, až jsem našel, bohužel jen jeden z obou typů.


Poznáte, který díl je Suzuki a který Daewoo?

Příchytka obložení interiéru je k sehnání jako "příchytka hrdla ostřikovače" nebo "příchytka plastového podběhu" pro Daewoo Matiz. Na internetu jsem bohužel našel jen jeden obchod, kde tyto příchytky mají pod kódem 09409-07308 (což by mělo být oficiální označení automobilky) za 12 Kč/kus (cena z 11.10.2007). Nicméně předpokládám, že, stejně jako v Suzuki, budou tyto díly sehnatelné v autorizovaných servisech a u prodejců Daewoo, snad za obdobné ceny.


Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Plastové příchytky 16 cimbi milk239
9 měsíců, 2 dnů Plastové příchytky
Plastové příchytky 1 rysTR

Foto galerie


Články