Články


Suzuki 1300 Hayabusa – naprosto jedinečný motocykl

2011-04-18 Přečteno: 9 693x

Neuvěřitelný stroj

Jen málokdo by neznal Suzuki 1300 Hayabusa, naprosto ohromující motocykl, nabízející neuvěřitelný výkon, skvělé jízdní vlastnosti a zejména naprosto jedinečný aerodynamický design, který dělá ten sportovně založený cestovní motocykl něčím zcela unikátním.

Sokol stěhovavý

První Suzuki 1300 Hayabusa se na světě objevila již v roce 1999 a takřka ihned se stala jedním z nejpopulárnějších motocyklů a vysloužila si patřičný respekt. Slovo „Hayabusa“ znamená japonsky „sokol stěhovavý“ a není divu, že si společnost Suzuki zvolila právě toto jméno, neboť je tento pták synonymem pro rychlost – dokáže letět neuvěřitelnou rychlostí až 390 km / h.

Překonala i problémy

V roce 2000 byla Suzuki nucena pro svou Hayabusu přijmout omezení rychlosti, aby jí nebyl znemožněn přístup na evropský trh. I tak však tento motocykl zůstal neuvěřitelně rychlým strojem, který však navíc dokáže nabídnout vysoký komfort, pohodlí, dobrou manipulaci a úžasné jízdní vlastnosti.

Hayabusa první generace

První generace Suzuki Hayabusa se objevila v letech 1999 – 2007. Ihned po svém nástupu na trh dokázala Hayabusa s přehledem zničit takřka všechny rychlostní rekordy, které byly do té doby vytvořeny. O její pohon se staral kapalinou chlazený motor o zdvihovém objemu 1299 cccm a výkonem 129 kW.

Zastínila konkurenci

I svým futuristickým vzhledem však dokázala Suzuki Hayabusa zastínit všechny své konkurenty – její exotický design byl něčím, co doposud na motocyklovém trhu chybělo a není proto divu, že ani přes ne zrovna nejnižší prodejní částky byl o Hayabusu obrovský zájem. 

Hayabusa druhé generace

Suzuki Hayabusa druhé generace vstoupila na trh již v roce 2008 a neustále se těší nebývalému zájmu. A není divu, tomuto jedinečnému žihadlu se jen tak nějaký motocykl nevyrovná.

Neuvěřitelný výkon

Ačkoliv Hayabusa z nejnovější modelová řady rozhodně nepatří mezi malé stroje, zachovala si až překvapivě lehkou ovladatelnost. Motocykl je poháněn čtyřdobým kapalinou chlazeným řadovým čtyřválcovým motorem o zdvihovém objemu 1340 ccm a s výkonem neuvěřitelných 145 kW (198 koňských sil) při 9 500 ot. / min.

Nejsilnější supersport

Díky tomuto motoru patří Suzuki 1300 Hayabusa mezi vůbec nejsilnější supersporty na světě. K motoru je připojena šestistupňová převodovka a hydraulicky ovládaná dvoulampová spojka. Rám motocyklu byl zkonstruován z hliníku. Na délku tento supervýkonný stroj měří 2190 mm, na šířku pak 735 mm. Sedadlo najdete ve výšce 850 mm, tedy poměrně hodně vysoko. Pohotovostní hmotnost není rozhodně malá, motocykl váží 260 kg.

Velká palivová nádrž

Do palivové nádrže můžete natankovat 21 litrů paliva, počítejte však s tím, že se palivo v nádrži dlouho neohřeje a zvláště při vysokých rychlostech z nádrže zmizí až neuvěřitelně rychle. Není divu, Suzuki 1300 Hayabusa umí jet rychlostí až 300 km / h.

Kvalitní odpružení

O odpružení se vpředu stará teleskopická vidlice upside – down a olejový tlumič, vzadu pak kyvná vidlice s centrálním odpružením a olejový tlumič. Maximální brzdný účinek má za úkol přední dvojitá kotoučová brzda s průměrem 310 mm a zadní jednoduchá kotoučová brzda s průměrem 260 mm. Motocykl byl posazen na moderní bezdušové pneumatiky o rozměrech 120 / 70 ZR17 vpředu a 190 / 50 ZR17 vzadu.

Mnoho podob, jeden stroj

Se Suzuki Hayabusa se však můžeme setkat i v mnoha jiných podobách, například jako se speciálně upraveným závodním speciálem či vyšperkovaným vytuněným motocyklem. Suzuki Hayabusa se stala jedním z nejoblíbenějších motocyklů pro nejrůznější přestavby – za to vděčí zejména naprosto unikátní kapotáži, díky které si ji nikdo nemůže splést s jiným motocyklem. Některé přestavby zaměřené na navýšení výkonu přitom dělají z Hayabusy opravdovou raketu.

Motor využívá i Radical

Výkonný lehký motor ze Suzuki Hayabusa využívá ale například také známý Radical SR8T. Výkon motoru byl však v tomto případě ještě navýšen – a to na neuvěřitelných 339 kW ( 455 koňských sil). Díky tomu se mohl Radical SR8T stát vůbec nejrychlejším sportovním vozem, který se kdy proháněl po německém Nürburgringu.

Oblíbená i u policie

Suzuki Hayabusa se stala také populárním motocyklem u policie – díky jejímu výkonu je optimálním motocyklem pro pronásledování rychle jedoucích neukázněných řidičů na dálnicích. Navíc si tak policejní sbory zajišťují i slušnou dávku pozornosti.

Naprosto jedinečný motocykl

Suzuki Hayabusa se stala za více než deset let své existence naprosto výjimečnou legendou, kterou lze jen stěží přirovnat k některému z ostatních sériově vyráběných motocyklů. Její naprostou výhodou je její všestrannost, díky které si s tímto motocyklem naplno užijete vyjížďku okolní krajinou i rychlou jízdu po dálnici. O jejích kvalitách svědčí i fakt, že se stala vyhledávaným motocyklem pro závodní účely, pro policejní práci i nejrůznější tuningové úpravy.

 

Zdroj : www.ultimatemotorcycling.com, www.motorcycle.com

Autor : Michaela

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články