Fórum - Téma


Ach ta plná čára...


Fórum Dopravní přestupky Ach ta plná čára...


Diskuze o vozidlu

2002 Swift IV GLX 1.3

1 fotek  |  2 servisních knížek  |  517 diskuzí  |  5.31 l/100 km

Výkon motoru 62.5 kW (85 PS) při 6000 ot./min. Palivo benzín. 5-rychlostní Manuální převodovka. Motor 1 298 ccm (79 cui), 4-válec, Řadový, G13BB.

Zakoupen v autobazaru Veselý v Břidličné u Bruntálu v červené základní barvě a s pětidvéřovou karoserií.


1  2

Joan  
Jana
2015-04-01 23:21:05

Přeji fajn aprílovou předpůlnoc,

vrtají mi hlavou otázky ohledně (ne)možného přejíždění přes JEDNODUCHOU plnou čáru. Např. tento odkaz http://www.autorevue.cz/d...jak-je-to-s-plnou-carou_2 (a stejně tak učebnice autoškoly z roku 2011) praví¨, že odbočit přes plnou čáru, např. do dvora, lze (pochopitelně beztrestně). Ovšem v tomto článku http://olomoucky.denik.cz...il-pres-plnou-caru-a.html se už píše, že za přejetí plné čáry stihl řidiče trest (teď pomíjím, že měl propadlé doklady). Ehm, opravdu je asfalt vedoucí k benzínce stále součástí pozemní komunikace a asfalt vedoucí do dvora není ?

K této otázce mě nejvíc ponouklo, co jsem viděla před pár dny v Brně na Křenové: žák autoškoly jel po Křenové od hlavního nádraží a střihl to pomalou rychlostí nalevo přes plnou & přes zebru do dvora, kde mj. sídlí JENA nábytek a spousta jiných firem. Dost pochybuji, že by ho učitel schválně nechal udělat mastný přestupek a nezabránil mu v tom.

Z map na Seznamu jsem pro názornost střihla screen s nákresem pohybu vozidla autoškoly.

A druhá otázka: jak předjíždíte, resp. jak SPRÁVNĚ předjíždět cyklisty při plné (jednoduché) na užších silnicích než 1. třídy? Správně totiž ani při předjíždění cyklisty nesmím přejet plnou čáru (motocyklista dokonce ani loktem, jak jsem četla). Což na silnicích druhé a horší třídy znamená buď ploužit se za ním 15km/h, riskovat škrábnutí ho zrcátkem anebo holt tu plnou přehrčet půlkou auta. Nemám na mysli serpentiny, kde nevidím dopředu vůbec.

Kdybych viděla v křoví policajty, tak asi zpomalím něco pod rychlost šlapálisty, děsně pomalu ho minu těsně ve svém pruhu a po předjetí se rozjedu.

A co vy??

MilanT  
Milan
2015-04-02 07:58:45

joan: No já bych tu nepřerušovanou bílou čáru normálně přejel, pokud bych odbočoval do to dvora, nebo-li do míst ležících mimo pozemní komunikace. Vyhláška 30/2001 Sb. mi to povoluje:

§ 18

Podélné čáry

Podélné čáry jsou

a) "Podélná čára souvislá" (č. V 1a), "Dvojitá podélná čára souvislá" (č. V 1b); jsou-li značkou č. V 1a nebo značkou č. V 1b odděleny jízdní pruhy s protisměrným provozem, musí řidič jet vpravo od této značky; značku č. V 1a je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci; značky č. V 1a se na stezce pro chodce a cyklisty označené značkou č. C 10a rovněž užívá pro oddělení pruhu pro chodce a pruhu pro cyklisty; značku č. V 1b je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění.


A to se týká i toho rovnoběžného šrafování. To je zase §23:

b) "Šikmé rovnoběžné čáry" (č. V 13a) a "Křivky" (č. V 13b), které vyznačují plochu, do které je zakázáno vjíždět nebo nad ni nákladem zasahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci; přitom nesmějí být ohroženi ostatní účastníci provozu na pozemních komunikacích,

Pokud bych do toho dvora (nebo na třeba na tu benzinku) nesměl odbočit, tak by tam musela být svislá značka. Stačí souvislá vrstva sněhu a vodorovné značení jaksi zmizí a pak se jím logicky nemůžu řídit.

Joan  
Jana
2015-04-02 08:34:21

milant: Díky Milane, přesně to si myslím taky! Proto mi hlava nebere, jak mohli cajti toho řidiče u benzinky pokutovat . Protože já bych tam odbočila taky nevidíc svislou zákazovou značku. Nabízí se ovšem otázka, proč v takových místech neudělali silničáři čáru přerušovanou?

MilanT  
Milan
2015-04-02 09:43:34

joan: On je tam středový pruh určený pro tramvaje a ta plná nepřerušovaná čára je tam proto, aby se tramvaje nepředjížděly.

Teď vážně. Je to dost kolizní místo se zastávkou a větším pohybem osob a tak jsou tam, podle mne, ty čáry a šrafování namístě. Navíc je to pruh taky pro autobusy. A pokud někdo potřebuje odbočit, tak může, ale musí dbát zvýšené opatrnosti. Ostatně mezi jízdním pruhem a tramvajovým pásem je čára přerušovaná, takže lze na tramvajový pás vjet. Což je dobře vidět z fotky:

MilanT  
Milan
2015-04-02 10:11:13

Ještě k tomu předjíždění cyklistů.

Z výše uvedené citace vyhlášky jasně vyplývá, že plná nepřerušovaná čára neznamená ZÁKAZ PŘEDJÍŽDĚNÍ. Předjíždět můzu kohokoli a cokoli, ale nesmím tu čáru přejet nebo jí přesáhnout nákladem. Takže kde je dost místa, sklopím zrcátka, vydechnu a cyklistu předjedu.

Cyklistu předjedu i v případě, že je tam svislá značka "Zákaz předjíždění" - http://www.vsechny-autosk...znacka/zakaz_predjizdeni/

Vždycky ale pro mě platil tenhle žebříček - 1) ochrana života a zdraví, 2) ochrana majetku, 3) plynulost silniční dopravy.

V nepřehledné úzké zatáčce (kam navíc nevidím) i bez plné čáry cyklistu nepředjedu, ale počkám si na bezpečný okamžik. A bude mi jedno nějaká plynulost dopravy a že ty ostatní řidiče za sebou budu zdržovat.

Joan  
Jana
2015-04-02 11:02:56

milant: No však jak jsem psala: kde je dost místa, není problém, předjíždět cyklistu můžu i na zákazu předjíždění. ALE mnohdy NENÍ dost místa na to, abych si jednak nepověsila cyklistu na pravé zrcátko a současně abych nepřejela plnou čáru. A právě o tyhle momenty mi jde! Tzn. když je viditelnost a předvídatelnost dostatečná, ale bohužel pro mě nepochopitelně plná čára.

P.S.: Ty dokážeš za jízdy sklopit pravé zrcátko ?

MilanT  
Milan
2015-04-02 11:38:13

joan: Ano.

Elektricky přiklopím obě vnější zrcátka zmáčknutím "čudlíku" na dveřích a pak je tím samým čudlem zase odklopím. Je to otázka dvou sekund.

Joan  
Jana
2015-04-02 18:42:23

milant: Mno, tak o tom se mi může leda zdát . Já je můžu elektricky štelovat a rukou sklopit, a i to považuji za lehký nadstandard.

2015-04-02 20:22:09

joan: Máš nadstandart, já musím otevřít okýnko a zmáčknout zrcátku přímo, jinak s ním nepohnu

Joan  
Jana
2015-04-02 21:50:59

milk239: Tak to je nižší stupeň "automatiky". Potom už pohnout zrcátkem znamená pohnout celou karoserií (třeba otec má Dacii 1310 a zrcátka zcela napevno)

2015-04-02 22:25:01

joan: Vůbec se nedá pohnout ani sklíčkem? To u Swiftů jdou sklopit, táta má starou Corsu a má je napevno, nejdou sklopit

Joan  
Jana
2015-04-03 08:36:47

milk239: No, já zrcátka sklopím, to jo, ale pouze rukou. Dálkově ani náhodou a od volantu na to pravé nedosáhnu

2015-04-03 11:05:01

joan: Ale dá se to, musí se u toho člověk trošku natáhnout, ale dá se. Jen jsem to fakt nikdy ještě nepotřeboval.

Joan  
Jana
2015-04-03 12:37:52

milk239: Si myslíš, že jsem Saxana ? Za jízdy kolem cyklisty, brr, to ani náhodou!

P.S.: Ale pořád neznám odpověď na druhý odkaz, proč ten řidič odbočující k benzince přes plnou dostal pokutu . Víte to někdo prosím? Abxch sama věděla, kdy a proč si dát majzla...

MilanT  
Milan
2015-04-03 13:11:24

joan: Jano, pamatuješ na starou dobrou vyhlášku 99 z dob socialistické republiky?

Tam se psalo: "„Místo ležící mimo silnici je pozemek, garáž, parkoviště, čerpací stanice, tovární, nádražní a letištní prostory, obratiště tramvají apod.“ Takže ano, dřív byla benzinka mimo silnici a mohlo se k ní zajet i přes plnou čáru.

Dnešní zákony znají jen "Místa ležící mimo pozemní komunikaci" bez bližší specifikace o jaká místa se to přesně jedná. Dále se dozvíš, že "„Pozemní komunikace je dopravní cesta určená k užití silničními a jinými vozidly a chodci, včetně pevných zařízení nutných pro zajištění tohoto užití a jeho bezpečnosti.“ No a "pevnému zařízení" rozumím jako čerpací stanici. Takže k té nelze odbočit přes plnou čáru, protože to není místo ležící mimo pozemní komunikaci. Podle mě ten řidič chyboval (když pominu, že měl zákaz řízení, propadlou technickou, občanku i řidičák) a určitě to byl pro ty policajty sólokapr.

2015-04-03 13:13:03

joan: Nebo musíš jezdit se spolujezdcem

No jestli je to ta benzínka, kterou jsem našel, tak je to nejspíš kvůli tomu, že přejel přes zebru a tím pádem i plnou čáru, maj to tam totiž dobře vymyšlené... A jak píše Milan, benzínka není místo mimo pozemní komunikaci. Jen se divím, že tam nedali značku zákaz odbočení, u hodně podobně umístěných benzínek jsem to už viděl.

MilanT  
Milan
2015-04-03 13:17:40

milk239: Pak jsou ovšem majitelé té pumpy nenormální, protože si nezažádali o změnu vodorovného značení a navíc na ten trávník dali zelený stojan s bílou šipkou jako příjezd k pumpě. Pěkná past na řidiče.

Takže co je menší zlo a pro provoz bezpečnější? Frknout to přes to šrafování nebo se za šrafováním otočit do protisměru?

2015-04-03 13:19:19

milant: Jojo, je to hnus... A ani není nikde blízko kruháč, takže otočit se dá jedině v křižovatce... Fakt odborník to vymyslel.

2015-04-03 13:24:46

milant: Hned za tou benzínkou je vjezd na odstavné parkoviště autobusů, tak by se dalo odbočit tam, otočit a pak jet k benzínce. Ale kdo tohle udělá, že jo...

Joan  
Jana
2015-04-03 13:27:58

Ano, ovšem jak správně podotkl Milan ve svém prvním příspěvku, tak pokud napadne sníh a já nejsem místní (ale to by mělo být snad fuk, že), tak o zebře a plné čáře na silnici nemusím mít potuchy! Povinnost vozit v zimě na předním nárazníku pluh zatím ve vyhlášce není


Odpovědět

1  2