Fórum - Téma


Běžná kamera v autě


Fórum Návody Běžná kamera v autě
Joan  
Jana
2012-07-20 23:09:00

Dobrý večer,

řešila jsem, zda koupit či nekoupit kameru do auta a napadlo mě využít naši vlastní kamerku Panasonic SDR-S26

Vyšroubovala jsem šroub zprostředka palubní desky u skla a nahradila ho několikanásobně delším (M6) šroubem. Úhyb doprava pomocí kusu plechu zajistil jednak "prodloužení" šroubu a jednak uhnutí ze zorného pole řidiče, takže policajti by neměli podle mě brblat. Kameru snadno uchytím pomocí M6 křídlové matky a vertikálnímu houpání doufám zabrání vypodložení tenisákem

Naostro vyzkouším až v neděli cestou na dovolenou!

Hill  
Jaroslav
2012-07-21 09:39:30

Nápad dobrý, rád bych Ti ho pochválil, ale:

brblat budou, protože jde o nehomologované zařízení (rozhodně nemá atest na deformační zkoušky), i když se nic nestane. Máš tam příliš ostré hrany s poloměrem menším, než 2,5mm, vyčuhující z palubky o víc, než něco (přesný předpis neznám).

Navlékni kolem toho držáku aspoň podélně rozříznutou gumovou hadičku a někde u nábytkářů by se mohly dát sehnat plastové čepičky na matice. A poohlédni se po "ručních" maticích bez křidýlek, křídlovky matice tam také nemají co dělat, navíc od nich stejně nemůžeš očekávat ani náznak pocitu sucha a bezpečí...

O tom, co je a co není v zorném poli řidiče, stejně nakonec rozhodne policajt, pro ten případ si nacvič zkroušený obličej, že jako je první, že už to tak máš nějaký ten měsíc a dvakrát už tě stavěli bez námitek... třeba Ti to projde.

Na výsledek jsem zvědav, pak dej odkaz a pochlub se.

Kdysi jsem zkoušel filmovou kameru Admira A8G1 v Traboši, překvapivě nejklidnější obraz byl z kamery držené v ruce zhruba na úrovni hlavových opěrek předních sedadel (ale to kameru držel kámoš, o němž víme, že, je-li pod vlivem, je jeho ruka stativ, což je nevysvětlitelný, ale empiricky několikrát potvrzený úkaz). Natvrdo uchycená kamera stativovým šroubem na palubce, i když podepřené uprostřed jednou výztuhou navíc, poskytla výsledek, na který se nedalo koukat.

Jak povídám: jsem zvědav na natočený materiál.

Joan  
Jana
2012-07-21 20:32:50

Ach ne, i toto musí být tzv. homologované?! U dětských sedaček dejme tomu, ale na palubce je přece odkládací plocha, ze které by hromádka věcí slítla podstatně rychleji a třeba pod pedáy, kamera neuteče...

Hele, omotala jsem vše dlouhým gumovým pásem podélně vystřiženým ze staré duše na kolo, takže to vzalo s sebou i matky. Je to tak lepší?

Promiň Jardo, ale této větě "křídlovky matice tam také nemají co dělat, navíc od nich stejně nemůžeš očekávat ani náznak pocitu sucha a bezpečí..." nějak vůbec nerozumím . Co může křídlovka způsobit? Mám tak křídlovou matku proto, že s klíčem je tam málo místa na manipulaci a u hlavy šroubu je pérovka plus podložka, takže dotažené je to i rukou dost, nebo ne? Byla by asi lepší matka zalitá ve velkém plastovém kole, ale to do zítřejšího odjezdu na dovolenou nevytvrdne

A kdybych event. kontrole řekla, že mě nenapadlo, že to může takhle vadit? A třeba že jsem chtěla vyzkoušet, jak záběr z kamery vypadá, než uvalím těžké peníze za schválenou?

Hill  
Jaroslav
2012-07-21 21:21:17

Nejde o nic jiného, než o ty hrany, proto tam nemají křídlovky co dělat.

Ale záleží na tom, kdy a na koho natrefíš, jak dobře má zmáknuté předpisy či si není jistý a bude dělat, že si toho nevšiml (nebo naopak se bude ohánět předpisem o překážce ve výhledu, když bude chtít prudit). Držák navigace zabírá na skle menší plochu, než Tvoje kamera, a nikde v okolních zemích to nevadí, jen u nás po tom jdou. Opravdu nevím, co by na Tebe mohli kvůli tomu zkoušet, ale vzhledem k flotile služebáků, kterou mám na starost, už jsem tři vysvětlení podával (přičemž řidič měl už zaplaceno). A věř, že ani protest, že jde o homologované zařízení instalované před platností nové vyhlášky, nestačil. Muselo se to doložit odborným posudkem od soudního znalce a to stálo další prachy, ale body ani peníze nevrátili v žádném z případů.

A to s tím vyzkoušením by mohlo zabrat.

Že jsme jednou z mála zemí EU (ne-li dokonce jedinou), která má zákon postavený tak, že policajt je povinen Tě za i nepatrné porušení nějakého předpisu obodovat a skásnout, aniž bys přitom někoho ohrozila nebo tvoje jízda vykazovala projevy agresivity, se v jiné souvislosti hovořilo na ČRo2 předevčírem odpoledne http://media.rozhlas.cz/_audio/2679878.mp3 a, jak to mám po Evropě projeté, je to pravda. Takový bavorský nebo belgický policajt na Tebe bude čekat u auta nejen proto, že máš za oknem kameru, ale spíše proto, aby tě upozornil, že takové věci jsou lákadlem pro zloděje a neměla bys je tak vystavovat. Jednoduše ji tu chvíli pohlídá.

A, pokud kvůli obsluze kamery nebudeš nikomu kličkovat před nosem, nebude ho to dál zajímat.

Příležitostně si ten pořad poslechni, zazněly tam dost dobré myšlenky, i když o kameře tam nepadlo slovo, ale tady jde o porušování zákona obecně...(na druhou stranu: kdyby měli policajti u nás "odměňovat" skutečně nebezpečné jednání v silničním provozu a ještě bylo na nich rozhodnout, jak a zda vůbec stanoví pokutu, muselo by jich v terénu být víc a do eráru by se nevybralo tolik... a je jednodušší buzerovat podle tabulek kohokoli, ať už jezdí slušně a ohleduplně, nebo denně vyvolává nebezpečné situace... jinde už přišli na to, že bez ohledů se na ty silnice nevejdeme, tak policajtům zbylo víc prostoru k hlídání těch, kdo testují, zda by to přece jen bez těch ohledů neprošlo, jen u nás jsme jaksi ještě nedozráli...). Ale pardon za OT, to už jsme trochu jinde.

Joan  
Jana
2012-07-21 21:38:24

Ach tak! Už rozumím, díky za vysvětlení!

Přinejhorším bych řekla - pokud by se oháněl pokutou nebo body - že se napřed telefonicky poradím s právníkem v DASce, jelikož máme to nejvyšší právní pojištění, tj. včetně právních kliček kolem auta. A na kufru mám jejich úhlednou modrobílou nálepku.

Nejlépe bude, když projedem bez povšimnutí orgánů

Hezký večer.

inu
2012-07-22 22:56:31

ahoj,dříve platilo(pokud se nepletu),že když jsem u vozidla neprodleně "na místě" odstranil závadu-třeba odmontuju kameru-tak jsem pokutu nedostal

může mi někdo napsat,zda to stále platí-novou vyhlášku jsem již drahně let nečetl-tudíž nevím,zda tam nějaký takový § je-díky

Hill  
Jaroslav
2012-07-23 10:57:05

Dnes platí, že do odstranění závady nesmíš pokračovat v jízdě. Ale podle zákona o přestupcích 200/1990 Sb. ve znění pozdějších předpisů (§141 Silničního zákona plus příloha - změna zákona o přestupcích) za to máš být skásnut (v případě vnějšího osvětlení vozidla, které není v základní výbavě a nevezeš si k němu doklad o homologaci je rovnou předepsaný 1 bod a 2000 v případě, že na místě závadu odstraníš). O kameře uchycené ve vozidle, pokud tě nepřistihnou, že ji zrovna ovládáš rukou a nevěnuješ se řízení, se bodový sazebník nezmiňuje, jde však o nehomologované zařízení v zorném poli řidiče a to je na posouzení policajtem, jestli tě s tím nechá jet dál, nebo bude trvat na odstranění. Doporučená sazba 2000.

Netrvá se na odstranění takových věcí, jako dodatečně instalované střešní okno bez dokladu, ale na pokutu je to taky, když si policista všimne, má totiž právo doklad vyžadovat. Ale to je blbý příklad - u spousty modelů a značek se díra pro parohy dodávala už v základu, tak po tom obvykle nejdou, to už by musel být takový, co to má doma a ví, že se ani na objednávku s tou dírou nedodávalo...

Můžeš s opatrností, abys neohrozil ostatní, dojet i se závadou, kterou nelze na místě odstranit (§5, zejména odst. 1a a 1e, §6 odst.10 Silničního zákona), zda je to na pokutu nebo ne, posoudí policista - když ti rupne posilovač brzd, na to asi nepřijde, dobrzdíš-li při zastavení. Ale třeba upadlý výfuk, prasklé přední sklo, odešlá žárovka v jednom ze světel, přičemž s sebou vezeš ještě jednu vadnou, "kterou jsi měnil u pumpy před půlhodinou", to jsou poruchy, k nimž dochází za jízdy a kontrolou před vyjetím se nedaly zjistit.

Ale nedovolené (a hlavně nemáš-li doklad o homologaci namontovaného doplňku) úpravy a doplňky na vozidle mohou dráždit a dráždí. A těžko polemizovat s policajtem, že jsi dbal úplně všech platných předpisů, protože se v nich nikdo dnes už pořádně neorientuje - na řadu úprav musí být razítko od autorizované osoby. Tou může být i zastoupení výrobce, u kterého si můžeš vyžádat potvrzení o tom, že se v této variantě vozidlo také vyrábí (to se týká například případu, kdy ti na dopravce nechtějí zapsat větší kola nebo jiné gumy - v německém OTP jich bylo napsaných 8 rozměrů, do našeho ti napíšou 4, a ještě z toho dva zimní..., ale o kameře či světlech ti nikdo potvrzení nedá).

Proto existují kamery, které jsou přímo určené k použití ve vozidle a neporušují naše zákony či vyhlášky. Případně mají trochu "přešlap přes čáru", ale mají evropskou homologaci, ta se většinou uznává i u nás.

inu
2012-07-25 22:45:03

dík za fundovanou odpověď-jestli jsem to dobře pochopil-i když si z předních bočních oken strhnu tu fólii před policajtem,pokuta mně nemine.. ach jo

Joan  
Jana
2012-08-29 22:01:20

Pokud někoho zajímá, jak vypadá záznam z té "normální" kamery (Panasonic SDR-26) přimontované podomácku na palubku, zde je odkaz na kousek (poslala jsem si záznam sama sobě přes uschovna.cz):

http://www.uschovna.cz/za...ilka/J496RZBI4XJAJ847-6GW = 32,2MB

A zde ukázka (69,8MB) z mé nové autokamery Helmer Carcam HD:

http://www.uschovna.cz/za...ilka/J4EBSCJF63XUFZHZ-E8P

Kamerku jsem zakoupila přes internet zde:

http://www.eva.cz/zbozi/6...do-auta-helmer-carcam-hd/

a obraz je vskutku skvostný. Sice se zpočátku musí naklapávat větší silou, až hlasitě zacvakne, ale je to o grifu. Jsem s ní zatím velice spokojená, jen plánuji zmenšit ten držák pomocí kulového čepu (až ho někde ubufetím), je zbytečně dlouhý.

2016-02-26 00:27:34

Po zkouknutí záznamu z autokamery, který vložil ke svému příspěvku pan plukovník

http://www.suzukiclub.cz/...rukazu-suzuki-ignis-38775

jsem byl překvapen tou kvalitou v noci. Ta moje současná kamera je ve dne dostatečná, v noci mizerná. Byla levná a má už skoro čtyři roky.Má někdo stejnou kvalitu nočního záznamu, nebo lepší ze své kamerky v autě? Zajímá mě osobní zkušenost.

MilanT  
Milan
2016-02-26 06:53:25

joan: Zásilka již není dostupná na našem serveru a nelze ji obnovit.

2016-02-26 08:02:33

honzar: http://www.gsmcentrum.cz/...uta-blackvue-dr500gw-hd-1

2016-02-26 14:06:36

plukovník: Ten klokan na cestě je z této kamery? Tuto jsem chtěl už dříve, ale odradilo mě: http://cerne-skrinky.heur...wwUKRGK8slWtAwaAiS88P8HAQ

Tato hodnocení jsou ale hodně subjektivní, na vyzkoušení ji nikdo nezapůjčí a finty, že ji přes internet do 14 dnů vrátím jsou mi proti srsti. Proto otravuju tady svými dotazy.

2016-02-26 14:21:46

honzar:

Ten klokan je ze staršího typu kamery Blackvue DR350. Ta se už myslím neprodává a má rozlišení pouze HD ready.

Ale na rozdíl od této s Full HD lépe zaznamenává rychlý pohyb a rozlišení je plně dostačující.

Jinak ale všechny tyto autokamery (blackboxy) od fy Pittasoft jsou zřejmě to nejlepší co je na trhu k mání.

Pokud bys chtěl opravdu něco extra, tak doporučuji tu dvojkameru (vpředu-vzadu) třídy 650 (DR650GW-2CH) (i když není nejlevnější).

Tyto kamery mají unikátní způsob upevnění a jejich vyndání z držáku (před zloději) trvá tak jednu vteřinu, takže je možno při nainstalovaných více těchto držácích, které je možno dokoupit zvlášť, používat kamery ve více vozidlech.

mcz  
Martin
2016-02-29 11:58:17

pokud mám omezený rozpočet pro kameru tak dobre vychazí kamera AT550 cip Novatek 96650 cena max 1000,-http://www.aliexpress.com...29024857&SearchText=AT550

nejaké videa jsou na YT https://www.google.cz/web...ie=UTF-8#q=blackbox+AT550

jeji cz verze se u nas prodava pod kamerou cel-tec E07 s cenou 2500,-

je dobre zvazit pro a proti koupit neco v cine a u nas osobni zkusenost mam s obojím

reklamace cel-tec E07 porucha zdroje vyreseno bez problému na reklamaci, nefunkcní zdroj napajení AT550 již od rozbalení

srovnaní obou kamer je takové že jsou uplne stejné na pohled rozdíl pouze v cene a zaruce no jeste ta koupena u nas ma menu v cestine a drobné jiné funkce které malo kdo ocení nahravat zaznam umí obe stejne

2016-03-01 10:25:20

V roce 2012 jsem koupil první autokameru u Hutermanna za 1180 Kč. Napájecí adaptér umřel za dvě hodiny provozu. Vevnitř byl stabilizátor 78L05, který je na max. proud 100 mA, kamera si brala 185 mA. To jsem nechápal, jak to mohl někdo takto pustit do prodeje. Další nedostatek byly časové prodlevy mezi jednotlivými soubory. Při délce záznamu 3 min. chybělo 7 sec. záznamu. Při délce 15 min. nebylo mezi jednotlivými soubory zaznamenáno 22 sec. To je při dopravních událostech hodně dlouhá doba. Tak jsem koupil kameru na Aukru za 450 Kč, tam byl jediný nedostatek malý úhel objetivu 56 st. oproti inzerovaným 140 st. Nyní chci pořídit kvalitnější autokameru, proto jsem rád za každou osobní zkušenost a děkuji za informace plukovníkovi i mcz.

2016-06-21 11:30:21

Čau, jakou kameru sis nakonec pořídil? Já si plánuji taky nějakou do auta koupit, tak okolo dvou tisíc.


Odpovědět