Fórum - Téma


Děsně se mi potí auto zevnitř :-(


Fórum Swift IV Děsně se mi potí auto zevnitř :-(

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki Swift IV  |  Naše vozidla

Diskuze o vozidlu

2002 Swift IV GLX 1.3

1 fotek  |  2 servisních knížek  |  510 diskuzí  |  5.31 l/100 km

Výkon motoru 62.5 kW (85 PS) při 6000 ot./min. Palivo benzín. 5-rychlostní Manuální převodovka. Motor 1 298 ccm (79 cui), 4-válec, Řadový, G13BB.

Zakoupen v autobazaru Veselý v Břidličné u Bruntálu v červené základní barvě a s pětidvéřovou karoserií.


1  2  3  4

Joan  
Jana
2014-12-04 19:46:46

Dobrý večer přátelé,

dneska se mi při odjezdu z práce stala věc, při které mi ještě teď při pomyšlení tuhne krev v žilách

Začnu tím, že kolem poledne jsem si něco nesla do auta a vidím, že je zevnitř tak zapařené, že jsem neviděla dovnitř. Ostatní tři auta stojící za stejných atmosférických podmínek (mírné slunce) hned vedle měla všechna okýnka suchá jako nahatá dětská prdelka. Otevřela jsem auto a mikrovláknovou utěrkou cca 30x30 cm jsem všechna skla zevnitř poutírala. Potom jsem hadřík málem ždímala. Odpoledne, než jsem sedla do auta při odjezdu z firemního parkoviště, jsem utřela aspoň přední okno zevnitř co nejvíc, hadřík byl úplně mokrý, prstem se dalo na sklo zevnitř psát... Utřela jsem, nastartovala a vyjela - a dvě děsné rány od podvozku. To pitomé okno se stihlo za pár sekund zase zapařit a jak jsem byla přesvědčená, že jedu správně, tak jsem minula výjezd z parkoviště a projela jsem oběma nápravami takový ten betonový rigol na odvod vody.

Samosebou jsem se vyděsila a strčila hlavu pod auto. Z el. zásuvky tažného jsem sundala pár stébel trávy, jinak dobrý, výfuk taky nebyl uvalený a uprostřed pod autem jsem na jedné tyči/trubce zahlédla taky kousek trávy. Levá přední poklice mi upadla, ale jinak se zdálo, že jsem si auto nerozbila. Vím, jsem blb na kvadrát a ještě větší, měla jsem okno osušit třeba i rukávem, důkladně, ale už se stalo.

Při jízdě se mi zdálo, že se auto nějak víc klepe, ale možná jsem to způsobovala sama, jak mi "cvakaly zuby", potom už to bylo zdá se mi dobré.

ALE - chci se konečně dopídit důvodu, proč se mi auto vevnitř potí jak dveře od chléva, když:

  • mám koberečky s nenasákavým, "pokoveným" povrchem
  • naposled jsem s ním jela v pondělí, pravda, lilo, ale nezůstala pode mnou kaluž
  • nesprchuji si auto vevnitř při mytí (v ruční myčce bylo před více než měsícem)
  • nemám nikde vědomě vylitou vodu, ani v kufru

Jsem z toho nešťastná, protože v zimě jezdím bez výjimky s hadrem na klíně a průběžně utírám zevnitř a nějak nemám chuť brát si s sebou do auta přinejmenším prostěradlo. A i když mám na druhý stupeň zapnuté topení (ne na sklo, ale do interiéru), tak přesto se okno potí. Z práce jsem odjížděla s hučícím větrákem a oběma předními okýnky staženými do půl žerdi, než se sklo vepředu po více než kilometru úplně osušilo.

Prosííím, poraďte

2014-12-04 20:18:15

Zdravím, je pravda, že to pozoruji taky, že se sklo potí víc než je obvyklé. Možná je to slabina Swiftu, nevím, mám ho od jara.

Ale stačí mi to větrák ofoukat. Je potřeba ho nastavit jen na sklo a klidně přidat na 3 nebo 4.

Koberečky máte asi vyndavaci, ale co ten tapec pod nimi. Není voda v něm?

MilanT  
Milan
2014-12-04 20:19:21

joan: Jano, určitě sis zkontrolovala, jestli ti někde neteče topení (klima) a nemáš vlhko pod těmi koberečky? Nepřetápíš interier a auto po dojezdu vyvětráš s vypnutým topením? Tím snížíš teplotu vzduchu v autě a on tak nemůže pojmout tolik vzdušné vlhkosti. Kdy jsi kontrolovala nebo měnila kabinový filtr? Ten když si nasaje zvenku vzdušnou vlhkost, tak je nacucanej jak houba a všechno ti to hrne dovnitř. Nenechávej zapnutou vnitřní cirkulaci vzduchu - tím tu vlhkost budeš honit pořád dokola. Pod koberečky doporučuji dát vrstvy novinového papíru - budeš třeba překvapena, co to pojme vlhkosti. Dál doporučuji perfektně umýt a očistit vnitřní stranu oken.

Jinak v tomhle počasí, kdy prší, mrzne a taje skoro najednou, to není jev mimořádný. Nějaká vlhkost v autě byla, v úterý to tam zmrzlo a včera to zae rozmrzlo a máš vlhko v autě natotata. Kdybys sundala nějaký plast třeba ze sloupku dveří, tak bys na tom kovu viděla kapky nebo čůrky vody - to se s tebou vsadím.

Můžeš vyzkoušet třeba tohle a pak nám poreferovat - http://www.auto-doplnky.c...pohlcovac-vlhkosti-p11542 Fungovat to bude, ale otázka je, s jakou rychlostí a efektivitou.

Joan  
Jana
2014-12-04 20:26:59

milanT: AHA! Já auto nevětrám po dojezdu, to mě nenapadlo (pravda, dejchám, blbej zvyk ). Klimu vůbec nemám, a kam mám sáhnout, abych poznala, jestli neteče topení? Joj, o existenci kabinového filtru jsem nevěděla... . Kde ho prosím Tě najdu?

S těmi novinami to zkusím, dobrý nápad! Je mi jasné, že v tomto počasí se skla potit budou, ale snad ne tak, jako když otevřeš balkonové dveře z vytopeného pokoje do zimy.

No když je mi v autě zima, tak přece musím nechat zapnuté topení = cirkulaci, nebo něčemu nerozumím?

Okna umyju o víkendu zevnitř okenou a nechám vyvětrat.

P.S.: Tak trochu závidím těm, kteří mají kabriolet

MilanT  
Milan
2014-12-04 20:44:40

joan: Tvůj ročník 2002 by kabinový filtr už měl mít, ale kecal bych, kdybych ti tvrdil že vím, kde přesně je a jak se mu dostat na zoubek. Zkus se zeptat tady (podobný problém se tam řešil) - http://www.suzukiclub.cz/...um-tema/pylovy-filtr-6855

Tekoucí topení poznáš většinou tak, že u spolujezdce bude na podlaze kaluž vody z topení. Topení a kabinový filtr by měl být někde za schránkou před spolujezdcem, ale to nechám na znalejší.

Samozřejmě že si budeš v zimě topit, ale nenechávej vnitřní cirkulaci nebo-li recirkulaci vzduchu nebo-li nenechávej zapnutý vnitřní okruh ventilace, kdy se ti v kabině točí vlhký vydýchaný vzduch. Prostě nastav klapku tak, aby ti do auta šel čerstvý vzduch zvenčí.

Jinak k těm umytým oknům - mikroskopické částečky prachu, nečistot a mastnoty je potřeba odstranit (i když se okno delší dobu jeví jako čisté), protože se na tom "bordelu" ochotně zachytává voda ze vzduchu a to okno se prostě neprůhledně orosí. Suché a čisté sklo se sice taky orosí, ale ne tolik a o to rychleji to zamlžení zmizí.

Joan  
Jana
2014-12-04 21:05:20

milant:

Moc díík

Jj, prozkoumám pečlivě polohy páček při nastavování ventilace. Louži na podlaze jsem neměla nikdy v životě, to bych si na nepromokavých koberečcích asi všimla, že jo.

Úplně nejhorší je, když se v zimě rozjedu, po pár metrech se mi orosí přední sklo a boční okénka nemůžu stáhnout, neb jsou přimrzlá.

EDIT: Koukám, že tady jsi vložil i video:

http://www.suzukiclub.cz/...eho-pyloveho-filtru-19847

Zkusím to prozkoumat!

2014-12-04 22:13:47

Swift 2002 kabinový filtr opravdu nemá,je tam jen molitan který uvidíš když se podíváš před nohy spolujezdce pod přístrojovou desku.

Joan  
Jana
2014-12-04 22:56:00

máří: Díky, ušetřil jsi mi dloubání skříńky spolujezdce

P.S.: Mám si raději zajet do servisu pro sichr, aby mi kvůli mé pitomosti omrkli spodek anebo zatáhnout ručku, zařadit kvalt a na silnici se nasoukat pod auto a zkusit rukou, jestli něco po tom nárazu "nehrká" anebo to nechat být? Mě to dneska bude budit ze spaní, už to vidím...

MilanT  
Milan
2014-12-05 07:21:19

joan: Tak pokud je ten kabinový filtr z molitanu, tak o to je to snazší. Nemusíš kupovat nový, ale ten starý pěkně v ruce vyper. A pokud jsi ho za ty roky svých toulek přírodou nečistila, tak budeš možná překvapená, až pustíš ofuk oken. Možná tě to vytlačí z auta

Kabinový filtr (ani molitan, papír, bavlna...) jsem neměl u Peugeota 306 a tos měla vidět co se dělo po zapnutí větráku na plný výkon. To do kabiny vletěly i šišky z borovic.

Pokud jsi vletěla do nějakého odtokového kanálu, ozvaly se nějaké rány a auto se při jízdě vlní a klepe, tak bych nechal minimálně zkontrolovat geometrii.

EDIT: Do té P306 jsem si nakonec vyrobil kabinový filtr z molitanu a před něj jsem ještě dal filtr do vysavače (nebo do digestoře?). Jsi šikovná ženská a tak si nějaký dokonalejší kabinový filtr sama určitě vyrobíš. Stačí koupit nějaký filtr do vysavače - http://www.provysavace.cz...aeg-electrolux-a-tornado/ a upravit ho. A pokud koupíš s aktivním uhlím, tak pro svoje auto a plíce nemůžeš udělat nic lepšího.

Joan  
Jana
2014-12-05 08:32:24

milanT: Moc děkuju Milane, zkusím se vloupat do té schránky u spolujezdce. Zdála se mi bytelná a vůbec mě nenapadlo, že se dá vytáhnout a že za ní něco je!

Po tom projetí kanálem jsem ujela po městě cca 10 km a když jsem pak už dojížděla domů, zdálo se mi auto úplně v pořádku.

No ale kdybych "nepřeprala" tu zásuvku před molitanem, do servisu bych tak jako tak zajela.

Hezký den všem

MilanT  
Milan
2014-12-05 09:33:46

joan: Jano, udělej to ale nejdřív jak ti psal máří. Fakt netuším, jak dalece je ten tvůj molitan přístupný. ten návod (video) jsem dával jak postupovat u SX4

RoKa  
Roman
2014-12-05 11:28:11

joan: Jano proti pocení oken v autě používám už delší dobu toto: http://foggystop.eu/cz/index.php a opravdu to funguje.

Seženeš to na internetu.

Joan  
Jana
2014-12-05 11:33:46

roka: Díky za nápad! Připomíná mi to vlastnosti SILICAGELU, takových granulek, které jsem často používala před lety v chemické laboratoři. Po vysušení při v sušárně byl modrý, po navlhčení růžový. To samé nebo podobné bývá v krabicích od bot v těch malých pytlíčkách. Taky jsem o tom už zauvažovala, jen jsem nevěděla, kde ho nyní koupit.

Příští týden mám dovolenou, tak se podívám autu na zoubek

RoKa  
Roman
2014-12-05 11:36:50

joan: ono to jsou na omak granulky a vysušuji to v létě na slunci a v zimě v mikrovlnce...

MilanT  
Milan
2014-12-05 11:59:43

joan: Tak granulát Silikagel seženeš třeba tady - http://www.obaly.cz/vysou...rneni-2-5-mm-1-kg-p23658/

Ale to, co sem postoval Roman vypadá zajímavěji. A pokud to má vyzkoušené a trvanlivost je 3 roky, tak proč to nepoužít? Objednám taky a pomůžu tak klimatizaci s odvlhčováním. a nebo to taky strčím do bot

Joan  
Jana
2014-12-05 13:48:22

milant:

Prima, obchod MARENGO TRADING, s.r.o. na Bratislavské v Brně znám, hned z práce tam zajdu to omrknout. A v sobotu se začnu dobývat k tomu molitanu, snad ho tam mám

MilanT  
Milan
2014-12-05 14:21:39

roka: Romane, co jsem koukal, tak všichni ten pytlík zavěšují na opěrku hlavy. Nepíšou něco bližšího v návodu, jakože k tomu musí ze všech stran vzduch...? Už jsem to objednal a uvažuji, že využiji to volné místo u trojúhelníkového okna u "A" sloupku.

Jinak jsem na to četl jen pozitivní recenze, takže díky za tip.

RoKa  
Roman
2014-12-06 11:50:16

milant: Milane taky to mám pověšené na opěrce hlavy u spolujezdce. Návod už nemám takže si nepamatuju co tam konkrétně je. Ale "sušit na slunci v troubě nebo mikrovlnce" to si pamatuju. Byl u toho ještě kartonek, který signalizoval jaká je vlhkost v autě a podle toho jak byl zbarvený se to mělo sušit. Ale dá se to poznat omakem. Pokud je to vysušené tak obsah se době přesypá, pokud je vlhký je obsah tuhý (blbý výraz ale jiný mě nenapadá).

2014-12-06 12:04:09

milant:

Řekl bych, že lepší je ten tvůj odkaz.

Já osobně raději všechno objednávám na metráky a silikagel, pokud nechceš vysušovat zrovna jenom bagančata, je přece jenom potřeba v určitém dostatečném množství. A ty jejich minisáčíčky nejsou myslím pro vysoušení nějakého vnitřního prostoru úplně to pravé ořechové.

V malém sáčku vozím v autě levanduli.

Joan  
Jana
2014-12-06 20:10:18

plukovník:

Tak jsem se v pátek stavila v tom obchodě na rohu Bratislavské - a když mi paní nabídla pytlíček velikosti kostky másla za 319 kaček, tak jsem vycouvala. Při vzpomínce, kolik silikagelu jsme kdysi dávali v laboratoři do malého exsikátoru, se mi zdálo množství zoufale malé...

Řekla mi ale, že dobře saje jelenice! I vzpomněla jsem si na své dávné mládí, kdy jsem s oblibou koukala na filmy o Vinnetouovi a našila si tehdy na jedno tričko třásně z jelenice. Zapátrala jsem v zásobách a opravdu jsem našla slušně velký zbytek! Tož ho zatím budu vozit na klíně místo mikrovláknové utěrky

A takhle to vypadá pod palubkou spolujezdce. Je tam něco oblého baňatého a leze z toho tlustá roura směrem ven, asi nasávání vzduchu? A zahlédla jsem tam mřížku, pod kterou zasvítil kousek molitanu. No jo, ale jak se k němu bez ulomení čehokoliv dostanu ?


Odpovědět

1  2  3  4