Fórum - Téma


Havarijní pojištění "staršího auta"


Fórum Pokec všeobecný Havarijní pojištění "staršího auta"
inu
2015-01-13 22:34:12

ahoj,ptám se vás,zda a jaké máte zkušenosti s h.pojištěním staršího vozu konkrétně u české pojišťovny(či jiné),ůdajně se nevyplácí si dávat starší(8-10let) auto pojistit,jelikož vám pojišťovna nepokryje ani náklady na opravu.(samozřejmě s ohledem na výši pojistného,ale to se snaží mít každý či většina z nás nejnižší).jasně že každá pojistná událost je jiná,ale obecně-jaký na to máte kdo názor či zkušenost?...díky...

2015-01-14 08:37:15

inu:

I když se budeś snažit platit pojistné za havarijní pojistku "co nejnižší", nebude ti to nic platné, protože tato výše pojistného je pevně daná podle různých kritérií u té, či oné pojišťovny, ale příliš se neliší a platí staré známé pravidlo "za méně peněz, méně muziky".

Maximální výše plnění při pojistné události je časová cena vozidla po odečtení zůstatkové ceny vraku.

Cena sedm let starého vozidla je obecně řečeno, cca 25℅ jeho ceny při koupi jako nového, takže např. vozidlo koupené jako nové za půl mega, má po sedmi letech tabulkovou cenu 125 000,-. To je také maximální hranice, kolik pojišťovna vyplatí při "totální" havárii (z této sumy samozřejmě ještě odečte cenu "šrotu").

Pojistné za vozidla starší šesti let je sice o něco nižší (asi tak o 20℅), než za nová, ale suma sumárum, havarijně pojišťovat vozidla starší než 7-8 let se příliš nevyplatí !

Ten, kdo nebourá, tomu stačí plnění z "pojištění odpovědnosti" škůdce a tomu, kdo je nemehlo pojišťovna citelně navýší platbu pojistného, takže se mu to už vůbec nevyplatí.

A tak to funguje přibližně stejně u všech seriózních pojišťoven na celém světě.

MilanT  
Milan
2015-01-14 10:24:21

Obecně a můj názor - vyhodnotit rizika a navštívit pobočku pojišťovny. Je to hodně individuální a hraje v tom roli nejen zůstatková hodnota aut, ale i citová vazba k tomu autu. Dřív poišťovny nepojistily havarijně auto starší 10 let, ale dneska je situace jiná. Třeba ČP nabízí několik balíčků havarijka pro starší auta a to i výhodně společně s povinným ručením. A třeba za sjednání on-line poskytují 40% slevu. Samozřejmě záleží i na bonusu, věku, lokalitě...Ale nechci tady někomu dělat reklamu.

Dnes se (starší) auta kradou spíš na náhradní díly než luxusní auta na objednávku. Pokud parkuješ v garáži nebo na hlídaném parkovišti, tak je samozřejmě riziko menší. Tím pádem je i menší riziko vandalismu, živelné události (kroupy, spadlý strom...). Podle průzkumu pojišťoven jsou tohle převažující faktory nad možností nehody vlastním zaviněním.

Když budu konkrétní - 16 let starého Peugeota jsem měl u Kooperativy jen povinně ručeného s připojištěním proti živlu. Parkuju s ním venku a dost často pod stromy u potoka, který se občas rád vylije z břehů. Zůstatkovou hodnotu toho auta tipuju na 5 tisíc a to se mi žádné pojištění nevyplatí. Dávám si ale stranou každý měsíc tisícovku na plánované a neplánované akce s tím autem. Prostě takové soukromé pojištění. A vyplatilo se mi to před rokem, když jsem na ledu dostal troje hodiny a auto jsem omlátil ze všech stran o svodidla. Oprava stála ve spřáteleném servisu 16.500 korun a to by mi pojišťovna nevyplatila. A to byly jen drobné ťukance (oba nárazníky, přední světlo, trochu vyklepávání a lak).

Takže jak píše můj předřečník Plukovník - auto starší 10 let bych osobně havarijně nepojišťoval.

RoKa  
Roman
2015-01-14 18:10:51

Obecně se vyplatí pojistit nové auto. Po 2 letech a pak každý rok, doporučuji nechat si ho přepojistit - snižuje se jeho pojistná hodnota a proto i když se platí pojistka jako za nové nikdy v případě PU z vlastní viny nedostanete částku na kterou teoreticky platíte.

Záleží proto na tom jak bylo uvedeno výše na ceně, kterou počítají podle tabulek. Dle mého auto 8 let staré se nevypláci havarijne pojistit.

inu
2015-01-15 19:15:54

pánové díky za odpovědi,známá si dala pojistit "fabku" z r.2006 (cca5000kč i s pov.ručením),říkal jsem jí,že to asi nemá cenu a dle vašich odpovědí to tak asi bude (jsou to její koruny)....

MilanT  
Milan
2015-01-15 19:44:16

inu: No, fabia 9 let stará za 5 tisíc ročně?

Já si nechal před rokem pojistit novou SX4 za 8.698,- Kč za rok a mám tam tohle:

1) Povinné ručení

  • škody na zdraví - 120 milonů
  • škody na majetku - 120 milonů
  • právní ochrana - 20 tisíc
  • úrazové pojištění řidiče a spolucestujících
  • asistance Special (oprava, odtah, noclehy v rámci EU)
  • garance nezvýšení ceny po dobu 3 let
  • první způsobená škoda bez ztráty bonusu

2) Havarijní pojištění (v rámci EU)

  • odcizení auta 300 tisíc
  • živel 300 tisíc
  • čelní sklo 7 tisíc

Nutno dodat, že mám u povinného ručení 55% bonus, u havarijního pojištění 50% bonus, slevu 15 % za zamykání zpátečky. Je u toho 5% spoluúčast (minimálně 5 tisíc).

Dost to vylezlo nahoru díky "blbostem" jako elektrony, pohon 4x4, multifunkční volant, vyhřívaná sedadla, tažné zařízení...


Odpovědět