Fórum - Téma


Jak přidat USB zásuvku? (přejmenováno)


Fórum Swift IV Jak přidat USB zásuvku? (přejmenováno)

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki Swift IV  |  Naše vozidla


1  2  3

Joan  
Jana
2014-08-09 22:01:12

hill: Vytáhla jsem z prostoru světýlka kombinaci plastové patice na původní žárovku a přes konektor připojenou destičku s LEDkami. Měnič s USB-čkem připájím podle obrázku - mám to prosím Tě správně nakreslené? Předpokládám, že černý drátek bude minus a červený plus a ze stropu leze dvojice černého a černobílého drátku. Jak si ale přesně ověřím, který je plus a který minus?? Plastovou patici patrrně zapojím na obě strany, na to musím dát pozor, že.

Vlastní fyzické zakrytování plošňáku s měničem a připevnění v oblasti zpětného zrcátka už bude hračka, mám NÁPAD

Hill  
Jaroslav
2014-08-09 22:36:03

joan: nemáš to správně nakreslené. Takhle by ti měnič dostával napájení jen společně s LEDkami, jinak řečeno, musela bys tu lampičku mít pořád rozsvícenou.

Plus na vypínač měniče musíš vzít z přívodu k žárovce, ale už před paticí, jinak v případě, že patice ztratí kontakt, budeš marně hledat příčinu, proč to nejde.

A kostru potřebuješ trvale, takže mínus měniče musíš připojit na ten plíšek, co vede pod upevňovací šroubek.

A tu destičku s LEDkami tam klidně vrať a zakrytuj, v této části světýlka se nic nezapojuje.

Když vytáhneš konektor ze světýlka, budeš mít 12V proti kostře jen na jednom drátu. Tak to je plus, na který připojíš spínač měniče.

Zbytek je na obrázku.

Joan  
Jana
2014-08-09 22:54:10

hill: No, vždyť říkám, že elektrika je pro mě poněkud španělštější vesnice

Promiň mi mou natvrdlost, ale když je na jednom z těch dvou drátků plus a minus je na plíšku, tak CO je na tom druhém drátku ? Když třetí možnost neexistuje...

Hill  
Jaroslav
2014-08-09 23:00:21

joan: na tom druhém drátu je kostra, tedy 0V, když otevřeš pravé přední dveře, nebo kostra přes diodu, když otevřeš dveře levé. V tom případě je na něm asi 0,5V proti kostře. Při zavřených dveřích řidiče i spolujezdce je ten drát odpojený a nikam nevede (obě tlačítka, co jsem nakreslil do jednoho z předchozích obrázků, jsou stisknutá a spoje na kostru jsou tedy přerušené, drát "visí v luftu").

Jen v případě, že páčkou přepneš na trvalé svícení, používá světýlko jako kostru ten plíšek pod šroubkem a nevšímá si toho ovládacího drátu ke dveřím. Když páčku přepneš na "vypnuto", nevšímá si kostry ani od plíšku, ani od dveřních spínačů.

Joan  
Jana
2014-08-09 23:23:33

hill: Seběhla jsem s akusvítilnou k autu, nedalo mi to a vyšroubovala jsem ten díl s vypínačem. Zjistila jsem, že ten konektor, ze kterého leze to plusko, zapadne jen při jedné poloze, nemůžu ho zapojit obráceně (blbuvzdorné jako u PC periferií, prima). Takže který z těch dvou je ten správný drátek, už poznám podle tvého obrázku snadno, ufff . A až jsem díl vymontovala a otočila, teprve jsem si všimla toho plíšku, kde je trvale kostra.

Ten drátek s pluskem jsem zkoušela rukou vytáhnout, ale nejde. Moc drátu teda nečouhá, ale když ten jeden přecvaknu a spojím fastonem - šlo by to takto udělat? Akorát bez smršťovačky, nechci si zapálit tapecírování střechy . EDIT: Blbost, to bych neudělala uzel. Takže asi pájet, že.

P.S.: Na kolik metrů štrůdlu mě Tvoje svatá trpělivost vyjde ?

Hill  
Jaroslav
2014-08-10 00:14:32

joan: pro začátek vezmi jakoukoli 12V žárovičku, připoj na ni dva dráty, jeden připoj třeba pod šroubek držící zrcátko.

Pak ve vytaženém konektoru zjisti druhým vývodem zárovičky, na kterém svítí. Tam je plus.

Na tom "dveřním" drátu svítit nebude.

Máš to na obrázku. Protože jsem si nezměřil, na kterém plus je, předpokládám, že na tom bez proužku, ale na tomhle konci skutečně není jednotné barevné značení, tak je lepší to prověřit.

Ty dutinky jdou pomocí jehly vyvěsit a vytáhnout z konektoru dozadu, mají jazýček, který normálně dovolí dutinku zasunout, ale nemůže už zpět.

Ale udělal bych to jinak, tuhle metodu používám vždy, když je konektor někde daleko a musel bych kvůli vyndání dutinky rozmotávat celý kabelový svazek, ale není místo pro nacvaknutí zlodějky (Kabeldieb) - nejméně háklivý na uklepání je bandážovaný spoj:

pozitivně žárovičkou identifikovaný plus opatrně oholím v délce asi 5 mm (v Tvém případě asi 1 cm od konektoru), ale tak, abych pokud možno nepoškodil drátky. Ty mírně rozevřu, aby mezi ně šly prostrčit drátky licny vývodu k měniči. Na rozložení a přesnost nehledím, prostrčím a přimotám. Načež to pevně zabandážuji kouskem oholeného zvonkového drátu, tak 4-5 závitů stačí, konce zkroutím, přiměřeně utáhnu, přebytek odštípnu a útah sklopím. A to celé zaizoluji samovulkanizační páskou, kterou neškodí více natáhnout, i to zlepšuje spolehlivost spojení.

ZAIZOLOVAT TO MUSÍŠ, STŘECHA JE SOUČÁST KOSTRY, TAK AŤ SI NEUDĚLÁŠ ZKRAT.

Asi máš pravdu: trochu praxe to chce, když se to netrefí "tak akorát" má to špatný kontakt, když se to přežene s utahováním bandáže, praskne, ale zatím jsem s tím problém neměl.

Není na škodu kvůli tomu odpojit baterku, děláš s plusem pod napětím v blízkosti kostry.

EDIT: promiň, včera jsem zapomněl přibalit obrázky.

Joan  
Jana
2014-08-10 21:18:28

hill: Zdravím Jaroušku, mám HOTOVO!!

Žárovičku na 12V jsem neměla, tak jsem vzala svůj měřák a na jednom z káblíků (opačném, než jakou máš polohu na obrázku) jsem naměřila 12,63V, a bylo jasno. Drátky jsem teda nepropletla, čtu Tvoje rady až nyní, co jsem si umyla ruce po vykonaném díle. Ale udělala jsem dvě obtočky a víc než 5x jsem uzel omotala měděným zvonkovým drátkem. Pak jsem celek na více místech stiskla kleštičkami a zalepila normální izolačkou, protože o existenci samovulkanizační jsem se dozvěděla až od Tebe. Mám si tu speciální izolačku koupit a vyměnit ji radši?

Vykuchaný vnitřek s měničem krásně zapadl do PE krabičky od tic-tacu, do víčka jsem nacpala vypínač na 6A. Víčko jsem ke krabičce na dvou místech pevně přitáhla obuvnickou nití, pod ni jsem strčila plátek čirého polystyrenu a celé přelepila bílou, jakoby lakovanou samolepkou a ještě pak průhlednou izolepou. A vyčnívající destičku z polystyrenu jsem jen zastrčila pod díl se žárovičkou. Mezi to a střechu jsem vstrčila ještě kousek gumy ze zaškrcovadla z lékárničky, takže to vcelku drží a neklouže ven. Jo a dva káblíky i s nalisovanými fastony z čehosi jsem doma naštěstí měla, hned v pondělí se vydám do města sehnat si celou soupravu. Původně jsem totiž začala pracovat s vypínačem téhož druhu, který jsem vydolovala z nechodivšího zářivkového světla v koupelně, ale patrně jsem jej pájením drátku zničila, nebo spíš vytavila. Což mě hodně mrzelo, prootže byl bílý a navíc trošku menší. No, mám zkušenost.

První zkoušku jsem dělala doma v obavě, abych při nějaké chybě nezrušila baterku v autě. Vyhrabala jsem starý transformátor k vláčku, který jsem dostala asi před třiceti lety a na kterém lze nastavit (s pomocí měřáku) 12V. Se zatajeným dechem jsem zapnula vypínač - a červená indikační LEDka se rozsvítila, a také USB svítilna, kterou bych případně oželela. Jupííí, jelo to jak má

Další zkoušku jsem už spáchala s kamerou přímo v autě. Baterku jsem samozřejmě odpojila a oba kabely jsem pro jistotu vrazila do plastových lékovek, aby se ani náááhodou nemohly pohnout tam, kam nemají. Napřed jsem odpojila mínus a potom plus, připojovala jsem v obráceném pořadí. Je to tak správně? Jen si musím koupit krátký, max 30 cm dlouhý kabel USB-miniUSB.

Jardo, já Ti neskutečně děkuji za Tvůj nekonečný čas a trpělivost, doufám, že najdu příležitost Ti to nějak oplatit

Přikládám fotky svého skoro celodenního nedělního snažení

Hill  
Jaroslav
2014-08-10 23:11:24

joan: Jani, opět jsi mě překvapila - o tomto umístění měniče jsem ani neuvažoval, protože znám jen krátký miniUSB - USB kabel 15 cm (nejbližší další je až 60 cm a ještě s rozdvojkou), Tvůj postup ale jinak naprosto správný. A ta izolačka vyhoví taky, nad spojem stejně je ještě tapecírung střechy a dutina, čili se to nemá, oč prodrbat.

Kabel miniUSB-USB, jak jsem psal, se dá koupit v délce 15 cm za necelých padesát peněz http://www.alza.cz/oem-us...ni-5-pin-15cm-d358473.htm , jen jestli bude tak krátký stačit.

Ptáš se na pořadí odpojování kontaktů od baterky: když neděláš něco v motorovém prostoru těsně kolem baterky, je to úplně jedno, který kontakt odpojíš první, dokonce je jedno, jestli ten druhý necháš připojený či ne. Jen v případě, že by hrozil zkrat na kostru, třeba že ti vylítne klíč při dotahování nějaké matice a sedne mezi nejištěný plus od baterky a kostru, je dobré mít odpojené spojení mínusu baterky s kostrou. Tak si může lehnout ten klíč přímo mezi plus baterky a upevňovací třmen a nic se nestane, protože na třmenu nebude mínus. Dokonce je v tom případě jedno, jestli plus připojený zůstal nebo ne.

Ve všech ostatních případech nezáleží na tom, který pól odpojíš jako první, či zda odpojíš jen ten jeden nebo oba.

A neřeš pořád, co za to: já se u toho docela dobře odpoutal od každodennosti a stejně dobře se bavím.

Když potkám cvoka, co mu žádná správná špatnost není dost špatná, musím ho podpořit, když to zrovna umím.

Jsi prostě dobrá, no...

Joan  
Jana
2014-08-10 23:23:39

hill: Děkuji

Hle, jsou i kabely naprosto přesně dle mé potřeby:

http://www.softcom.cz/esh...n-30cm-cerny_d126386.html

Ten poslední, co měli v Brně skladem před minutou, jsem si právě objednala . A vzápětí pro jistotu jako záložní i ten bílý (taky poslední, jak jinak) poté, co jsem odrolovala stránku na eshopu.

Přeji Ti klidnou dobrou noc a pohodový příští týden

MilanT  
Milan
2014-08-11 08:53:42

hill: Drze vám sem vlezu a jen doplním, že kabely mini USB/USB se dělají i v délce 10 cm - http://shop.computershop....0cm-napajeci_d103735.html

Joan: Svůj obdiv jsem ti vyjádřil už přes Interku, ale musím tady znovu. Jsi šikovná - víc netřeba dodávat.

Joan  
Jana
2014-08-11 10:15:06

milanT: Děkuji, vážím si toho a upřímně mě to těší . A svou šikovnost beru jako DAR shora.


Odpovědět

1  2  3