Fórum - Téma


Možný zbytkový alkohol a klíček v zapalování


Fórum Dopravní přestupky Možný zbytkový alkohol a klíček v zapalování1  2

Joan  
Jana
2014-05-18 23:40:59

Zdravím

a předesílám, že i eventuální zbytkový alkohol (byť po zvětralém pivu) si hlídám s co největší jistotou. Četla jsem info o možných postizích ve spojení alkohol & klíček v zapalování. Přesto by mě zajímalo použitelné řešení v následující situaci:

šla jsem teď večer za deště venčit naše dvě psí děvčata a šla jsem kolem svého auta zaparkovaného před domem na parkovišti. Před ním byla vecpaná Felda téměř funící na mou přední espézetku, vzadu za ní tak 30-40 čísel od dalšího auta. Obdivuji upřímně řidiče, že se tam dokázal nahňoucat, přestože parkování je na mírném sklonu (stydím se, ale beru podle sebe, pro mě podélné parkování na kopečku a takřka "milenecká" přítulnost okolních aut znamenají občas čůrky potu na zádech... ).

Já mám za svým Swištěm ještě aspoň metr volného místa anžto jsem nechtěla dřepět zadním kolem na kanálu. Měla jsem veliké nutkání sejít dolů, sundat páku na volantu, stojíc strčit klíček do zapalování, abych mohla srovnat natočená přední kola, vytáhnout klíček, sednout a bez startování popojet samospádem dozadu ten sotva metr, abych řidiči Feldy ulehčila vymotání se ven a současně eliminovala riziko, že mi přičísne čumák (auta).

Nedám ruku do ohně za to, že ve mně nezůstala stopa po před nějakou tou už hodinkou vypitém zvětralém pivu. Nakonec jsem teda odolala a zůstala doma (náhoda je blbec, že), ale teoreticky, kdyby mě cajti čapli a zjistili to možné promile z promile, mohli by bezmotorový a bezklíčkový metrový couvanec samospádem považovat za "jízdu pod vlivem alkoholu"? Sice bych se vsedě s autem pohnula, ale kdybych stála oběma nohama na asfaltu a klíček v zapalování kvůli narovnání kol, lze to považovat za "řízení"?

Mně je jasné, že takto asi nikdo přemýšlet nebude, ale přesto by mě zajímal váš názor

Díky a dobrou noc!

2014-05-19 07:03:51

joan:

Klíček v zapalování znamená připravenost vozidla k jízdě a případný vliv alkoholu řidiče V PŔÍPADĚ MANIPULACE S VOZIDLEM i bez nastartovaného motoru, pokud se nachází na veřejné komunikaci, podléhá stejným pravidlům pro způsobilost řidiče k řízení vozidla, jako při normální jízdě.

Je to stejné, jako kdybys chtěla pouze popojet z kopce bez motoru (možná 15 metrů, možná dva kilometry ). I tak lze případně způsobit škodu, kterou bude pojišťovna řešit a mohla by se případně dotazovat kdo, kdy, zda měl příslušné oprávnění a zda nebyl vliv alkoholu.

P.S.

Ale Joan je velice opatrná, a nezpůsobila by žádnou škodu ani nacamraná.

MilanT  
Milan
2014-05-19 07:58:32

plukovník:

Ona ale není "manipulace" jako "manipulace".

Nevím o žádné přesné definici, co je to jízda motorového vozidla. On je v tom dost chaos a spíš záleží jak to kdo posuzuje, jak má kdo dobrého právníka...

Naše zákony třeba znají jen řidiče a chodce (a nic mezi tím). Kdo tlačí motorku o objemu do 50 kubíků, je chodec (odbočka - smí takový "chodec" tlačit motorku do 50 kubíků po chodníku nebo jí tlačit do zákazu vjezdu motorových vozidel?). Kdo tlačí motorku o vyšším objemu, je řidič.

Napadá mě otázka - kdo tlačí (nebo roztlačuje) auto, je tedy taky řidič a musí mít řidičák? Když požádám svoje děti (nebo kohokoli neznámého na ulici) aby mě roztlačil, musím zjišťovat, jestli mají řidičák a jestli nejsou pod vlivem alkoholu nebo omaných drog?

Můj názor je takový, že majitel vozu (a tudíž i majitel a držitel klíčku od vozu) nemusí mít řidičák. A řidičák nemusí mít ani můj 16letý syn, který si sedne na místo spolujezdce a zasune klíček do zapalování. jsme sice účastníky silničního provozu, ale jen jako chodci

Vloni mého syna zezadu nabourala ženská a nadýchala 2,8 promile. Po vyšetření a nafocení nehody jí policajt řekl, ať auto odtlačí ke krajnici, aby nepřekážela. Jel jsem se synem a tak jsem to slyšel a viděl na vlastní oči.

Zasunula klíček do zapalování a všichni (tedy i ona) jsme auto podle příkazu policie odtlačili.

2014-05-19 08:17:56

milant:

Kdo tlačí (nebo roztlačuje) auto není řidič.

Řidič "odpovědný manipulant " je ten, který točí kolečkem , a aby mohl točit tím kolečkem, musí zastrčit klíček a odjistit řízení.

Pokud tvůj 16 letý syn zasune klíček ze sedadla spolujezdce do zapalování a nechtěně cukne startérem, v případě, že způsobí škodu, nebo přejede dítě za autem, v průseru budeš ty jako provozovatel na místě řidiče, který to dovolil.

Vlastník vozidla samozřejmě řidičák mít nemusí, ale také nesmí vozidlo řídit, tedy ani uvést do pohybu na veřejné komunikaci. Leda tak nastartovat v dílně, pokud by se jednalo o automechanika, který nevlastní řidičský průkaz.

Jen tak mimochodem, jednoho takového jsem znal a také vím o jednom člověku, co přišel o řidičák když ho policajt načapal ožralého jak spí na ulici v autě a nebylo to v době totality.

MilanT  
Milan
2014-05-19 08:24:58

plukovník: Tak to by mě zajímal důvod sebrání toho řidičáku. Pokud tedy ten, co v autě spí, bydlí, používá ho jako zdroj tepla nebo světla, souloží v něm, umývá ho, dělá údržbu, vyměňuje píchlou pneu, na někoho čeká...vůbec nějaký řidičák má. K těm činnostem ho vůbec nepotřebuješ.

Jinak to na co se ptala Joan - k tomu, abych auto odtlačil půl metru, nepotřebuji nutně zasunout klíč a odemknout řízení. Pokud ale považujeme za manipulaci vyřazení rychlosti nebo odbrzdění, tak pak máš pravdu.

2014-05-19 08:36:01

milant:

Pokud někdo v autě bydlí a souloží a to auto třeba navíc stojí na špalcích, tak pokud je zaplaceno povinné ručení jistě řidičák nepotřebuje.

Ale pokud budeš spát ožralý v autě a ten policajt co tě přijde vzbudit bude kriminální rada, co bydlí vedle v baráku a pamatuje si, že tam před chvílí to auto nestálo a navíc stojí na "jeho" fleku, tak zřejmě budeš mít stejný problém, jako ten můj synovec.

MilanT  
Milan
2014-05-19 08:49:41

No jistě, to je pak otázka dokazování atd. Jako ten zfetovaný magor, co nedávno zabil tu policistku. Taky ho snad našli až ve stojícím vozidle na místě spolujezdce.

Mě se stalo něco podobného. Během noční směny (ve 3 ráno) jsem seděl na místě řidiče ve stojícím, nenastartovaném služebním autě a čekal jsem na kolegu. přijela ke mě policie a chtěli doklady od vozidla a řidičák. Zeptal jsem se jich, proč chtějí doklad k něčemu, co neprovádím (myšleno řidičák a řízení auta). Omluvili se a spokojili se s doklady od vozidla, občankou a potvrzením zaměstnavatele, že mi auto bylo zapůjčeno.

Stejně tak můžu sedět sám osamocen v tramvaji (řidič šel zrovna přehodit výhybku) a nikdo po mě nechce průkaz způsobilosti k řízení drážního vozidla na dráze speciální - tramvajové.

Joan  
Jana
2014-05-19 11:38:25

Pěkné dopoledne pánové, jak vidím, vyvolala jsem filozofickou diskusi

Já bych k tomu couvnutí teoreticky nepotřebovala ani klíčky (no, nějak do auta vlézt musím, kdyby kufrem...), kdybych neměla ve zvyku stáčet kola než nasadím páku na volant a v této poloze si vlastně uzamknout volant a kdybych měla zataženou ručku místo hozené zpátečky, to bych řazení neovlivňovala.

Vím, je to především slovíčkaření, alei na to se dá "dojet", tož proto jsem se zeptala.

Já také spávám v autě, se psem! Ovšem na výletech si dávám zásadně jen nealko Ambrosius z Kauflandu (chutná mi a mám doma slušnou zásobu) a na normální pivko se těším až po příjezdu domů . A ani doma nebývám "nacamraná"

P.S.: Nakonec ráno ta přítulná Felda měla za sebou hafo místa, protože auto za ní bylo pryč a já jsem si na ten kanál už naprosto za střízliva couvla, abych se vymotala ven.

Mějte se fajn.

MilanT  
Milan
2014-05-19 11:51:26

Ano, je to jen slovíčkaření a náš subjektivní pohled na věc. Člověk může být celý život slušný a pak dojede na maličkost. My se tady bojíme strčit do svého auta o půl metru (když jsme večer před tím vypili dvě piva) a někteří nejmenovaní Janouškové s dvojkou promile v krvi najíždí na lidi, utíkají před policií, ta mu ani nenasadí pouta a dovolí mu telefonovat. Udělat to někdo normální z nás, tak na něj vytáhnou zbraň a jde si sednout na 12 let.

Joan  
Jana
2014-05-19 13:52:41

milanT:

Přesně tak, Milane, máš naprostou pravdu. Vidím to hlavně u nás v práci: čím je kdo neslušnější a čím má ostřejší lokty, tím se má lépe. Ale stejně je mi bližší dodržovat pravidla a překročit je opravdu jen v nouzi nejvyšší. A také mám hodněkrát ověřeno, že "problém" se někdy nejlépe vyřeší sám. Proto mě upřímně potěšilo, že jsem nakonec mohla bez ztráty kytičky ponechat své autíčko v poloze, v jaké bylo původně.

2014-05-21 11:02:56

joan: Po jednom vypitém pivu je u průměrného člověka hladina alkoholu asi 0.3 až 0.4 promile - u žen spíš ta 0.4 z důvodu menší hmotnosti. Po hodině tato hodnota klesne o víc než polovinu a zbytkový alkohol je srovnatelný s hodnotou fyziologickou, která i u abstinenta je do 0.2 promile a tudíž je neprokazatelné, zda jsi vypila alkoholický nápoj nebo naopak tato nízká hladina vznikla důsledkem trávení potravy. Takže po jednom nízkostupňovém pivu - tzv. "desítce" a více než hodině bych já osobně neměl strach kousek popojet s autem. Něco jiného je řídit delší trasu - v tomto případě je dobré po jednom pivu si dát odstup více jak dvě hodiny, kdy již žádný zbytkový alkohol z piva není - mám to několikrát v praxi vyzkoušené a proměřené na různých alkoholtestrech

2014-05-21 12:17:28

certik:

Jdeš na to po čertech vědecky. Zjednodušeně řečeno, "kdo pravidelně chlastá, tak nenadejchá..."

2014-05-21 12:26:45

plukovník: To jsou jen takové babské rady

2014-05-21 12:31:22

certik:

Tak, a teď taková kontrolní otázka:

zda-li pak víš, z jakého filmu je tato poslední hláška?

A teď babo raď

2014-05-21 12:36:56

plukovník: Román pro muže s Donutilem v Tatrách. Tam jsem jako doma...v Senegalu určitě né.

2014-05-22 17:29:32

čertiku, bertíkuu koukám ,že seš i alkoholog , kolik 0,... promile po požití jednoho piva umíš dokonce i u ženských= a víc promile maj, protože jsou menší ,lehčí ? , tak to je na Nobelovku znám lehké neožratelné ,a těžké po jednom pivu sjeté ... a i abstinentky

Existuje taková pohádková knížka , docela složitá ,je to sice pro 2.ročník = mírně pokročilí , je to o fyziologii GIT,- trávení a vstřebávání, metabolizmu ...-a tam je o .....O alkoholdehydrogenáze, ,tu už si slyšel ? ... tak to šla alkoholdehydrogenáza okolo jater a ptá se -chcete mě ? a někdo řek chci, někdo víc , někdo míň , japonci řekli nechcem a sou nachcaný tejden po jedný dvou saké, a o tom to je ...u Tomia to lze sledovat pořád ,

A ano pravidelným treningem se alkoholdehydrogenáza tvoří ve větší míře, čímž mírně zodolní jedince ,čili je alkohol odbouráván rychleji , je to individuální a s muž x žena to fakt nemá nic společnýho, s váhou více, s jaterními enzymy nejvíce,

včil nemudruj a trenuj hlavně ,aby trnečky dobře odkvetly ....

2014-05-23 10:11:48

instr: Souhlasím, že "trénovaná" žena může odbourávat alkohol rychleji než kdejaký "netrénovaný" muž třeba i s dvojnásobnou hmotností - toto jsou však většinou vyjímky a já měl spíš na mysli průměrného - tedy netrénovaného jedince, který nechlastá kontinuálně, ale občas si dá od žízně jedno nebo dvě piva.

2014-05-23 16:28:54

certik: průměrně trenovaný čech ,nedosahuje "ponožek"průměrně trénovaného moraváka, s přihlédnutím k regionální vizovické trenovanosti ...

certik: tak průměrný je u tebe netrenovaný podívejme se , a tu celou, roční republikovou spotřebu alkoholických nápojů ,piva,destilátů i trochu vínečka, kde jsme na špici v celé EU ,tak to dělaj jen vyjímeční ,nadprůměrní , a to bydlíš u Vizovic ?

obávám se, že průměr české republiky = je dostatečně trenovaný , minimálně na Eu úrovni , a jsou oblasti kde maj problémy s přetrénováním "ona" taky ta průměrná hmotnost muže 73kg pochází tak z roku 1972...

Jinak jedno 10-11°pivo u zdravého dospělého muže 80kg je v hodnotách nedetekovatelné ,záludnosti vícestupňových piv 12-14-17 nehodnotím....

když máš tak rád ty ministry propagandy , tady jeden skutečný ,na rozdíl ode mne .....ač radiolog / zakladatel nuklearní medicíny Vinohrady FN / ,prof.MUDr J.Prokopec , byl jedním z našich největších positivních Alkohologů , m.l jsem tu možnost a čest , být na jeho přednáškách o nuklearní medicině, na několika praktických seminářích,praktikách a cvíčkách , a následně také od něj zkoušen ,velmi příjemné - u zkoušky byl výběr whisky, koňak,vodka, rum, rúzné skleničky, led ,soda, voda, a šlo o radioizotop uhlíku, jak je tekutina stará ....Jeho přesvědčil a zkoušku /předtermín/ udělal jen zkušený borec např.

led do koňaku atd , ač "bolševik" a ,ministr zdravotnictví 1971-1989 , k tomu- to byl úspěšný celosvětový prodejce našich cz zbraní, tak hlavně byl rozumný a hlavně - zastáncem čistoty alkoholu, jako toho nejlepšího ,nejčistčího,co lze pít....., jen nedokončil positivně svůj vědecký projekt škodlivosti na játra ,zkrátka odstranit tu mrchu cirhosis hepatis, tento svůj boj v r.91 prohrál ,výzkum prováděl,jako mnoho hrdinných lékařů, na sobě samém...

čest jeho památce, to neurofyziolog prof.Rokyta z katedry fyziologie a patofyziologie ,jen "po kapkách" , a studenty votravuje dodnes

takže mezi akohology se nepleť ,skončíš ,jako bažící Dr. Nešpor

2014-05-24 10:27:07

instr: Sportem k trvalé invaliditě nebo také chlastem k jaterní cirhóze - všeho toho je lépe "po kapkách" a následně bez strachu z policajtů - tak jako Joan. Je jen velká ostuda našich 200 neosvícených demokratů, že nám stále tlačí do hlavy, že při řízení je nutná hladina 0.00 promile- nikdo ji ještě neviděl, ale všichni věříme, že ji občas někdo má

2014-05-24 11:23:24

Sice jsem nesmiřitelný odpůrce opilství za volantem, přestože sám nejsem žádný abstinent a myslím, že z pití mám jedničku, neboť při výšce necelé dva metry a váze něco málo přes sto mně do kolen nedostane ani deset piv, nebo tři láhve vína, ale ta "nulová tolerance" je dost zvláštní. Pokud vím, tak v civilizované Evropě (a možná i na celém světě) platí bez případných vyjímek a dalších podmínek kromě Česka pouze v Maďarsku a na Slovensku.

P.S.

certík, kurvahošigutntag (i)


Odpovědět

1  2