Fórum - Téma


Názor na sluneční clonu (asi) Sun Zapper®


Fórum Tuning a úpravy Názor na sluneční clonu (asi) Sun Zapper®1  2  3

Joan  
Jana
2015-08-03 12:56:41

Zdravím vás přátelé

a poprosím o názor, co si myslíte o užitečnosti sklopné protioslňovací clony, vygooglila jsem název Sun Zapper®. Viděla jsem před měsícem v televizi na to reklamu, podle ní je vidění skutečně parádní, ale je otázka, jestli to tak skutečně funguje.

Pravda je, že nízko položené slunce vražedně snižuje viditelnost a oslňuje neskutečně. Uvažuji, jestli se vyplatí tento zázrak koupit, a nejlépe, máte s tím někdo zkušenost??

Běžně nosím dioptrické brýle se samozabarvujícími se skly, ale v prudkém slunce mi nepomohou, stejně se dočkám oslnění a vidím kulový

Všude na internetu vidím možnost koupení pouze přes portály à la slevomat apod. Snad jedině taky přímo v obchodě:

http://e-autodoplnky.cz/c...unecni-clona-do-auta.html

Netuším ale, jestli je to ono. Do Prahy to mám daleko, takže vyzkoušet na místě nemůžu.

Dík za postřehy!

2015-08-03 16:35:42

joan:

Tento zázrak je "smysluplný" podobně jako přídavný palubní horkovzdušný ventilátorek...

A ten jsi již vyzkoušela.

Raději zůstaň u klasické sklopné sluneční clony

MilanT  
Milan
2015-08-03 19:21:50

joan:

Jano, nikde tam nevidím nic o homologaci, certifikaci, schválení pro provoz v ČR...pokud by tomu tak bylo,tak by se s tím prodejce určitě pochlubil, aby podpořil svůj prodej.

Navíc ve mně nevzbuzuje důvěru prohlášení, že to filtruje a lomí světlo. Aby to nefiltrovalo třeba červené spektrum a tys pak vjela po Pendolino vidouc blikat bílá světla. No a k tomu lomu světla? Určitě víš, co vidíš ve skleničce, ve které je voda a lžička. Voda taky lomí světlo a tu lžičku vidíš úplně někde jinde, než ve skutečnosti je. Buď je to dost nebezpečný autodoplněk nebo to psal nějaký trouba.

Určitě si před obličej nestrkej v autě nějaké plastové desky.

Hill  
Jaroslav
2015-08-03 19:47:46

joan: jestli opravdu chceš něco takového mít, mám lepší návrh.

Stav se v kterékoli oční optice a ptej se na polarizační klip na brýle pro řidiče - například http://www.coloroptik.com...p-polarizacni-velikost-58 - stojí to kolem dvou až čtyř stovek (podle toho, který ti bude krýt celou plochu skel - cena závisí na rozměru i dodavateli). A cloní, kam otočíš hlavu, nejen ten placebo obdélníček vpředu, který mi až příliš nápadně připomíná modrou sluneční clonu, kterou jsem měl ve Spartaku z roku 1958, jen je světlejší.

Vyzkoušej si to u optika.

Když pojedeš do kopce proti Slunci nebo proti Tobě pojede někdo s nataženými dálkovými a mlhovkami k tomu, oslní Tě tak jako tak. Proti tomu není obrana. Ani klapky, ani clona. Ale za deště to potlačí odlesk světel od mokré vozovky, za prudkého slunečního svitu to omezuje únavu očí. Když do mlžného oparu svítí Slunce šikmo, to mlžno potlačí ten klip taky, jako by byla mlha o dost řidší. Vyzkoušeno, sám s nimi jezdím už asi 10 let, mám odstín hnědé (šedý dlouhodobě tehdy nebyl), sklápěcí, takže jedním prstíkem je vyklopím nahoru, když vjedu do tunelu a stejně tak je sklopím na výjezdu.

Je to za prakticky stejnou cenu, jako ta sklápěcí clona (a za pětinu ceny z telekrámu) a v některých situacích to pomůže více, v jiných téměř vůbec ne.

Nejlepší test, zda jde skutečně o polarizační klapky, je krajina osvětlená Sluncem, které nemáš za zády - nakloněním hlavy do strany uvidíš ten rozdíl, jak ztmavne a zesvětlá obloha a jak se změní kontrast toho, co vidíš. Nebo se přes to podívej na displej mobilu či LCD monitor počítače, co to udělá s obrazem, když nakloníš hlavu do strany. V nich jsou totiž polarizační filtry taky, jinak by na nich nebylo nic vidět.

2015-08-03 20:01:17

Mám pocit, že tato zázračná sluneční clona bude asi tak zázračná, jako jistá fólie, co se prodávala před mnoha desítkami let a která, když se nalepila na obrazovku tehdejšího černobílého televizoru, způsobila, že se z něho stal televizor barevný.

Možná, že se tady najde pamětník, co tuto zrůdnost pamatuje.

MilanT  
Milan
2015-08-03 20:50:43

plukovník: Tak na fólii na obrazovku si nepamatuju, ale ty budeš určitě znát kšilty nad čelním sklem auta. Byl jsem malej špunt a moc si nepamatuju, ale nedávalo se to v 60. letech na nějaké exportní verze spartaků, felicií nebo oktávií?

Hill  
Jaroslav
2015-08-03 21:24:09

plukovník: jo, pamatuju tu zrůdnost - nahoře modro, uprostřed růžovo až lehce červeno, dole přes žlutou do zelené. Lidi si to dávali na televize s ochranným sklem. Na antiimplozní obrazovky už ta fólie nešla uchytit. Byl to hit.

U toho, co shání Jana, jde buď o omezení propouštěného spektra (filtr pouze barevný) nebo o využití polarizace světla.

S tou fólií na Ametysta či Azurita to nemá nic společného.

2015-08-04 06:57:51

joan:

Jo, jo, kup si raději ty polarizační brýle.

A když nic jiného, tak alespoň můžeš pozorovat ryby v rybníce.

Hill:

Přesně.

Azurit to byl, co tenkrát zazářil všemi barvami, jako duha.

Joan  
Jana
2015-08-04 11:31:07

hill: No vida, ještěže jsem se zeptala!! Kamarádka to viděla v reklamě taky a chce to koupit jako dárek svému příteli. Tak jí to rychle rozmluvím.

Jinak moje vlastní dioptrické brýle mají UV fitr a samy se zabarvují (mám na skla i certifikát od optika), ale polarizační filtr je zřejmě něco jiného, že.

Mockrát děkuji za užitečnou radu, na ten polarizační klip se půjdu přeptat co nejdřív.

2015-08-04 21:45:58

joan: Polarizační brýle mohu jenom doporučit. Uleví jak v těchto slunečních dnech kdy dokážou eliminovat odrazy palubní desky na skle, tak za deště kdy rapidně zmírní odrazy světel od mokré vozovky. Jenom je v nich blbě vidět na displej autorádia

MilanT, 2015-08-03 19:21:50 napsal:

joan:

Jano, nikde tam nevidím nic o homologaci, certifikaci, schválení pro provoz v ČR...pokud by tomu tak bylo,tak by se s tím prodejce určitě pochlubil, aby podpořil svůj prodej.

Navíc ve mně nevzbuzuje důvěru prohlášení, že to filtruje a lomí světlo. Aby to nefiltrovalo třeba červené spektrum a tys pak vjela po Pendolino vidouc blikat bílá světla. No a k tomu lomu světla? Určitě víš, co vidíš ve skleničce, ve které je voda a lžička. Voda taky lomí světlo a tu lžičku vidíš úplně někde jinde, než ve skutečnosti je. Buď je to dost nebezpečný autodoplněk nebo to psal nějaký trouba.

Určitě si před obličej nestrkej v autě nějaké plastové desky.

2015-08-04 22:49:52

milant: Nevidím důvod, proč by clona musela mít povinně homologaci. Tedy atest 8SD.

2015-08-05 04:54:05

jandaxx:

To, že ty nevidíš žádný důvod není ani trochu "směroplatné".

Atest musí mít veškerá výbava vozidla a v zorném poli řidiče navíc nesmí být vůbec nic co tam není z výroby, tedy není homologováno jako konstrukční celek vozidla.

Takže by ses nemohl vymlouvat ani na to, že ta clona je ve skutečnosti pouze ozdoba. Podobně jako nějaké zavěšené gumové strašidýlko "pro štěstí".

Prostě bys mohl zaplatit pokutu, stejně jako v jiných případech.

Například když budeš řídit vozidlo s běžnými dioptrickými brýlemi, aniž bys měl v řidičském průkazu vyznačen příslušný harmonizovaný kód v rubrice 12 na zadní straně.

Hill  
Jaroslav
2015-08-05 09:10:00

plukovník: když budeš mít dioptrické brýle, většinou si ani kódu v rubrice 12 nevšímají. Horší je to opačně, když tam máš 01.01 zapsané, ale brýle nemáš, nestačí mít s sebou ani průkaz ke kontaktním čočkám. Platí jen další harmonizovaný kód (01.06 - brýle nebo kontaktní čočky) zapsaný v řádku 12 řidičáku. Není-li tam, je to teď tuším za 2000,- peněz.

Ještě drobná perlička z té hromady, kterou ještě žádná Popelka nepřebrala: když tě uvidí za šera s tmavými brýlemi na nose, zvlášť po nějakém větším ťukanci, budou se shánět po kódu 01.04 a příslušném průkazu. Při prudkém slunečním svitu se tmavé brýle za frajeřinu nepokládají a není na ně třeba lékařské potvrzení. K posouzení hranice, kdy jsou jak moc tmavá skla účelná, se prý má řídit zdravým rozumem kontrolujícího policisty.

2015-08-05 09:38:21

hill:

Ano, když máš dioptrické brýle na nose, většinou si kódu nevšímají.

Ani já tam kód nemám, přestože nosím při řízení cylindry na dálku.

Ale mohli by.

Je to z toho důvodu, že se jedná o omezení platnosti ŘP pro řízení s korekcí.

Takže v případě, že tam kód mít nebudeš a brýle si zapomeneš, budeš řídit slepý jako patrona a nikdo nic nepozná.

Proto v případě tvé pidlovokosti, šerosleposti, světloplachosti, barvosleposti, nebo skleněného oka, je tvojí povinností si příslušný kód nechat zapsat.

To abys nebyl v průseru, až přehlédneš Pendolíno.

Mám dokonce pocit, že v dobách minulých, kdy žádné harmonizované kódy neexistovaly, platila vyhláška, nařizující vozit druhé, náhradní brýle.

Ale téměř nikdo to nevěděl.

2015-08-05 10:18:13

Dovolím si plukovníku korigovat tvoje vyjádření. Atest musí mít pouze příslušenství/doplňky, které zmiňuje explicitně příslušná vyhláška. Sluneční clona, protože nespadá pod odstavec zasklení vozidla, to není.

Ano, máš pravdu, že v zorném poli nesmí být nic, co by bránilo výhledu. Ona ale ta sluneční clona jsou v podstatě prodloužené sluneční brýle. A ty homologované být nemusí. Zda brání nebo nebrání ve výhledu, je pouze velmi subjektivní. Clonu nemám, nijak za ni nelobuji. Jen prosím netvrď, co není pravda. Zejména, že musí být homologováno vše. V případě dopravní nehody by samozřejmě mohlo být posuzováno, jestli mohla mít clona na nehodu vliv. Stejně tak sluneční brýle, na které poukázal Hill. Tady by ale zase musel policista prokázat, že je měl řidič na nose v okamžiku nehody. Že je má potom, zcela jistě nestačí. Jsem zvědav, jak by policista odůvodnil pokutu za sluneční slonu, přicvaknutou na cloně originální. Pokutu bych samozřejmě s odkazem na vyhlášku odmítl zaplatit a šel bych do správního řízení. To už by mi ji mohl dát i za sluneční brýle, protože také brání ve výhledu.

Tady je odkaz, co musí mít homologaci. znova opakuji, že do odstavce zasklení sluneční clona přicvaknutá na cloně originální nespadá. Tím končím debatu, protože by přešla do zbytečných osobních utoků a skončila poukázáním na moji angličtinu jako při naší minulé debatě, ve které jsem jistě slabší. Já sem chodím diskutovat, ne někoho podjebávat dvojsmyslnými vyjádřeními.

aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/ViewFile.aspx?type=c&id=3942

Abys nemusel složitě pročítat celý zákon, je to příloha č. 15.

Hill  
Jaroslav
2015-08-05 11:40:09

plukovník: jojo, když bylo v řidičáku razítko "Brýle nutné", existovala jakási prováděcí vyhláška, podle níž jsme měli vozit náhradní brýle, tuším, že na ni byl odkaz ve vyhlášce 80, ale obecně se o ní nevědělo, v autoškolách se nezmiňovala a nešli po tom ani esenbáci. A vlastně se vůbec nic nedělo.

Zato dnes jsou náhradní brýle předepsané, pokud vím, jen ve Španělsku.

Ještě k té pravomoci policisty rozhodnout na místě vlastním rozumem o případné nebezpečnosti čehokoli: nevím, proč, ale ustanovení takového významu jsem našel pouze v rakouských a německých předpisech. V našich to není...

MilanT  
Milan
2015-08-05 19:51:20

jandaxx: Asi teda jo, byl jsem zbytečně hysterickej a opatrnej. Nevím jak moc je to pružný, poddajný...a jen jsem si představil, co by s tou fólií třeba udělala tlaková vlna airbagu. Třeba by větší paseku nadělaly brýle nebo třeba taky ne, co já vím. A to by mělo být předmětem testování. No nic, je mi to fuk, já si to před obličej dávat rozhodně nebudu, i kdyby to mělo 8SD.

Hill  
Jaroslav
2015-08-06 07:59:13

milant: co dokážou brýle, zvlášť s tvrzenými skly, mám osobně vyzkoušeno při jízdě po hubě po silnici, hlavu jsem nemohl zvednout, protože mi na ní seděl batoh s 15 kg Primalexu, fichtl doblafal v příkopu, a nad tím vším stála úplně vyvalená srna, teda, než jí to došlo, že jí jsem se vyhnout stačil, a utekla. Brýle vydržely a zachránily mi nos a přední zuby. Skla sice poškrábaná, ale celá. Ostatní spravilo 20 stehů, ta silnice nebyla ještě do hladka uježděná. Proto od roku 1975 nosím fousy. Pravda, nebyla to facka přes celou hubu, jakou by mi dal airbag, ale tření ve směru od čela k bradě, nicméně předpokládám, že s klapkami před skly by ani airbag víc škody neudělal.

Clona SunZapper by měla být mimo směr vystřelení airbagu, tak snad by nemusela nějak zvyšovat nebezpečí úrazu, ale to zkoušet nehodlám.

Jinak plast klapek je mimořádně odolný, za 12 let letního používání na něm nemám ani škrábance.

MilanT, 2015-08-05 19:51:20 napsal:

jandaxx: Asi teda jo, byl jsem zbytečně hysterickej a opatrnej. Nevím jak moc je to pružný, poddajný...a jen jsem si představil, co by s tou fólií třeba udělala tlaková vlna airbagu. Třeba by větší paseku nadělaly brýle nebo třeba taky ne, co já vím. A to by mělo být předmětem testování. No nic, je mi to fuk, já si to před obličej dávat rozhodně nebudu, i kdyby to mělo 8SD.

2015-08-06 09:02:13

milant: Z mého pohledu je to samozřejmě další věc v interiéru, která může zranit. Stejně jako HF přicvaknuté na clonu, různé držáky na brýle atd. Tuto Clonu bych si tam rozhodně nedal. Ne kvůli možnosti odlétnutí. Ale z důvodu optických vlastností, které jsou velkou neznámou. Třeba tady ale brojíme zbytečně a clona bude svoji funkci plnit dobře. Až jí někdo koupí, docela mně zajímá jeho názor.

V autě vozím dvoje sluneční brýle. Pro jistotu. Kdž jsem si na celodenní test půjčil SSS a brýle nechal doma, hodinu jsem sháněl jiné, protože bez brýlí proti sluníčku nejezdím. Prudké slunce mi vadí.

2015-08-06 10:08:30

jandaxx:

...v tom případě bys měl mít v řidičáku v rubrice 12 vyznačen harmonizovaný kód 05.01


Odpovědět

1  2  3