Fórum - Téma


oprava motorku ostřikovačů xenonů


Fórum Grand Vitara III oprava motorku ostřikovačů xenonů

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki Grand Vitara III  |  Naše vozidla2015-06-02 00:49:37

Před rokem mi přestaly fungovat ostřikovače světel - umřel motorek. V suzuki chtěli za nový cca 5tis a v replice jsem žádný nenašel, tak jsem to nechal tak s tím, že třeba narazím na starší na internetu, ale nic. Příští týden se chystám na STK, tak mi to nedalo a řekl jsem si, že na to mrknu. Demontáž levého podběhu a samotného motorku byla hračka. Říkal jsem si, že když už je to rozbitý, tak to víc rozbít nemůžu a rozhodl jsem se tomu podívat na střeva. Odstranil jsem silikonovou izolaci, která chrání přívodní drátky a ejhle jeden byl uhnilí - ale úplně. Proto mi nezbývalo než zvolit metodu "ŽAVES" (žádný velký sr...) a do místa kudy kdysi vstupoval drátek vyvrtal malou dírku a do té našrouboval malý vrut. Připojil jsem drátky a světe div se ono to funguje. Kontakty jsem znovu zaizoloval tmelem a hurá na technickou dokud to funguje !

Oprava trvala cca 30 - 45 minut a ušetřených 5 tisíc. Tak třeba má zkušenost pomůže i někomu dalšímu...

MilanT  
Milan
2015-06-02 07:33:18

fjuras: Počkej až ti ten vrut zoxiduje. Nepředpokládám, že jsi tam napral nerezový.

Možná bych volil variantu "VES" , dírku vyvrtal o něco větší, vsunul nový kablík až k původnímu a vše prolil cínem. Pak vše zalít silikonem nebo zalepit tavnou pistolí. Předpokládám, že ten motorek je nerozebiratelný a jiná možnost není.

2015-06-02 13:21:22

milant:

Když vrut, tak mosaz, jedině mosaz...

MilanT  
Milan
2015-06-02 15:40:23

plukovník: A z mosazných slitin jen zlatý tombak.

2015-06-02 17:30:54

milant: "Počkej až ti ten vrut zoxiduje" - přestane to znovu fungovat? Tak to zase rozeberu (už budu vědět co a jak) a opravím to pořádně

MilanT  
Milan
2015-06-02 18:24:24

fjuras: Dávám tomu jednu zimu. Předpokládám, že se ten vrut těch zbytků drátků jen dotýká. Tak to jsou tam navíc přechodový odpory, Průchodem proudu se to bude zahřívat až se to vyhřeje a ztratí to kontakt. Hele, já jsem to neviděl, jen hádám, jak to tam uvnitř asi je.

Ale považoval bych to za prozatímní rychlé řešení, které ovšem může přetrvat roky.

Pokud by se ti povedlo se dostat na pár milimetrů původního drátku, tak bych k tomu opravdu připájel kablík nový (použít nějakou hrotovou mikropáječku) a přes ten spoj bych nahřál smršťovací bužírku a bude to jako nový. Do tý dírky kolem smršťovačky bych pak nacpal silikon a mám vystaráno. Ale přes internet se blbě radí a kdybych to viděl, třeba bych to řešil úplně jinak.


Odpovědět