Fórum - Téma


Polohovací autokřeslo k PC/TV


Fórum Tuning a úpravy Polohovací autokřeslo k PC/TV
Joan  
Jana
2014-12-15 22:42:49

Je to již nějaký pátek (přesněji od jara), kdy jsem vydyndala ve svém brněnském servisu na Červeném kopci plonkovní sedačku spolujezdce ze starého Swifta. A z jakého že důvodu? Inu, z pohodlnosti . Mám počítač kombinovaný s televizním tunerem, tudíž civím na monitor i telku z jednoho a téhož posezu. A co nevidět začnou vysílat vánoční pohádky, takže pohodlně se opřít a dát si nohy třeba na počítačový stůl (mimochodem také vlastnoručně vyrobený z nalezené šatní skříně ) mě v minulém týdnu (dovolené) motivovalo konečně ku akci...

V nejbližší brněnské Domácí dílně Cupák jsem zakoupila dvě latě délky 240 cm a rozměrů 42 x 25 mm po 63 Kč. I hodila jsem si je přes rameno a pěškobusem dopravila domů. K tomu přibyla jedna metrová závitová tyč M8 a hrst matek & velkoplošných podložek. A v mozkovém prostoru jsem si začala promítat výrobní postup v 3D.

Základem je rám z oněch dřevěných latí, jelikož svařovat neumím (leda snad marmeládu). Jelikož autosedačka není konstruovaná v rovině pro sezení, musela jsem zkusmo zjistit, o kolik centimetrů zvednout zadek, aby se mi pohodlně sedělo a nepadala jsem dozadu. K tomu výpočtu mi vypomohlo prkno na těsto, malá pracovní stolička, vyprázdněný šuplík ze skříňky obrácený vzhůru dnem a ocelové hranoly - viz první obrázek.

Po objasnění potřebných rozměrů jsem začala zanášet balkon spoustou pilin a hoblin z hoblíku po dědečkovi. Boční profil tvoří lichoběžník z důvodu, abych při hodně ležaté poloze neudělala kotrmelec dozadu i s křeslem . Rohové spoje dřevěných hranolů jsem řešila přeplátováním, sešroubováním vruty a následným slepením Epoxy 1200. Pro zpevnění jsem použila zásoby sololitu ve sklepě. Nemajíc cirkulárku jsem všechno řezala ručně ruční pilkou značky Irwin, uffff...

Již v počátcích nápadu jsem počítala s "úložným" prostorem pod sedačkou. Třeba na lehkou, ale objemnou deku - anebo na starý polštář původně z psího pelechu. No řekněte, který pes domácí by mohl mít takovou psí boudu ?!

Boční sololitové desky spolu s vruty v nich jsou zakryty nalepenou netkanou zelenou textilií ze Řempa. Moje prapůvodní vize mi totiž nabídla představu, že by podstavec pod sedačkou mohl vzdáleně připomínat pařez s mechem! Jenomže - nemajíc "výstup z mozku na tiskárnu" a současně při absenci dostatečného malířského umu jsem zatím ozdobení podstavce ponechala otevřené, dokud mě neosvítí spásný a hlavně proveditelný nápad. Taky mi přišlo zajímavé polepit podstavec tapetou s imitací zdiva s pnoucím se břečťanem, kteroužto máme nalepenou v celé předsíni, ovšem zbyteček tapety jsem našla zoufale malý.

Ale co, posezení mám opravdu pohodlné a možnost naklopit si opěradlo podle momentální nálady je prostě úžasná .

Přikládám obrázky pro bližší představu

MilanT  
Milan
2014-12-16 09:17:44

joan: Jano, dávám ti palec nahoru a více máš v soukromém vzkazu.

2014-12-16 21:38:53

Fakt se to nepřevrací dozadu? Taky chci něco takového udělat pro manželku jako kojící křeslo (mám Lancia sedačky), prosím o fotku z profilu, ideálně s položeným metrem u paty konstrukce. Díky moc!

Joan  
Jana
2014-12-16 23:05:43

autoveteran: Pošlu Ti nákres s přesnými rozměry - zítra dopoledne! Dneska už bohužel nestíhám...

Joan  
Jana
2014-12-17 11:16:20

autoveteran: Ahoj, právě jsem Ti v GIMPu sesmolila okótovaný nákres, kterým jsem se řídila já.

Základní hodnoty, od kterých jsem odvozovala ty zbývající, jsou rozměry ocelového rámu pod sedačkou, ke kterému je přišroubovaná dřevěná konstrukce. Takže rám pod swiftí sedačkou tvoří čtverec 43 x 43 cm. Profi konstruktéři prominou, že počítám v "centimetrech", ale v tomto případě je putýnka, jestli naměřím 430 mm nebo 432 mm, navíc okraje rámu byly zaoblené.

Dřevěná kostra je sešroubovaná vruty a současně slepená Epoxy 1200 (který vyplnil i nepřesnosti po mém řezání přeplátování) a hranoly jsou orientované větší plochou na koberec. Využila jsem dva závity M8 v rámu pod sedačkou a dvě díry, kterými taky prolezla M8. Boky i předek jsou zpevněné sololitem.

A jak jsem zjistila spodní délku, abych se nepřekotila? To mi poradil tatínek: přikurtovala jsem na koberci samostatnou sedačku k prknu na těsto pomocí pásků do kalhot, sklopila opěrku do nejzaššího použitelného sklopení a zkoušela jsem se "houpat" . Když jsem přepadávala, posunula jsem sedačku o pár cenťáků dopředu, aby vzadu zůstala větší opěra a znovu jsem se zhoupla. Na zemi se mi stát nic nemohlo a doskákala jsem až k hodnotě cca 18 cm od zadní hrany sedačky. K tomu jsem připočetla délku rámu (43 cm) a protože jsem potom zadek sedačky zkusmo pozvedla o 8 cm, tak jsem výslednou délku spodní části rámu zaokrouhlila na těch 60 cm. Taky záleží na tom, kdo tam bude sedávat. Toto mám nastavené na mejch 60 kilo, kdo se bude blížit "docentu", asi bude muset dole přidat, si myslím já...

Nejvariabilnější je moje výška 42 cm. Tu jsem zjistila zkusmo, abych se mohla pohodlně zasunout pod svůj stůl, protože křeslo nemá vertikální posun (to by bylo moc složité na domácí konstrukci)

Ira
Víťa
2014-12-17 17:12:54

joan:

2014-12-17 21:25:15

ja si taky před 2roky vyrobyl sedačku k PC,ze strarý rozpadlí židle jsem opravil kolečka a na vrcni kovovou desku přivařil seačku z GTi

Joan  
Jana
2014-12-17 22:00:01

swift: Hezkýýý ! Vidím, že se budu muset ještě naučit svařovat

A nepřekotíš se dozadu, když si sklopíš opěradlo?

RoKa  
Roman
2014-12-17 22:00:05

Joan: super klaním se

Joan  
Jana
2014-12-17 22:01:39

roka: díky

2014-12-17 22:42:30

díky moc! To zadní prodloužení bude fungovat i na dvoumetrové přescenty, máme zas dlouhé a těžké nohy, které to vyváží. Ale ženě to pro jistotu ještě o něco prodlooužím, přeci jenom bude při kojení těžší nahoře než dole.

2014-12-18 20:18:18

joan: ted jsem to zkusil a normalně se nepřeklopim,jen když na tom dějlaj mladý kraviny,zkoušel jsem to jako ty aby to bylo optimalně vyvažený,mam z toho křesla radost,(hlavně proto že jsem si to udělal sám a je to sedačka z auta ),spodek je komunistickej a opravý si ho člověk sám a vršek japonskej takže taky se da opravit,neni to křeslo z číny,který vrže a popraská

2014-12-18 21:03:37

joan:

Doporučoval bych ti, pořídit si malý svařovací invertor (ten svařuje sám a svařovat s ním dokáží i úplní chromáci) a hlavně, elektrickou přímočarou pilku, nejlépe značky Bosch, ta za tebe udělá stejnou práci jako cirkulárka a při práci s ní se nezapotíš zdaleka tolik jako s ocaskou značky Irwin. Řezat se s ní dá rovně i libovolné tvarové řezy, do jakéhokoliv materiálu podle druhu pilového plátku, a v případě "modré řady nářadí- profi" (nikoliv "zelené-hoby") dokonce i ocelové plechy až do tloušťky 5 mm

Joan  
Jana
2014-12-19 08:11:14

plukovník: Svařovací invertor? To zní zajímavě! To běhá na 220V? Protože v paneláku plyn neee. Btw, samozřejmě mám přímočarku a něco jsem toho tím už vyřezala, ale max sololit nebo slabou překližku nebo křivky - typicky důležitý otvor v kadibudce . Protože vedení slabého listy pilu je pouze v jednom bodě a všude kolmý řez tím prostě neudělám, pilový list se neplánovaně ohýbá, zkoušela jsem vícekrát . Ocaska je široká a nedovolí uhnout, takže s ní udělám fakt tak rovný a kolmý řez, že na to mohu nažehlit hranu.

2014-12-19 10:23:45

joan:

Většina menších svařovacích invertorů běhá na 230 V/ 16 A, pouze ty větší a drahé jsou na třífáz 400 V, takže lze svařovat v pohodě i v paneláku, pouze je nutno svařovat tam, kde odletující jiskry nezpůsobí škodu..

Přímočarka ze supermarketu za několik málo stovek samozřejmě vyřeže jenom slabou překližku a je spíše na jedno použití a potom na vyhození. Uložení pohyblivých součástí je pouze v plastu a vedení listu nepřesné.

Naproti tomu, např. "zelená-hoby" Bosch za cca 2 000,- má již vedení přesnější, uložené v silonu a také podstatně silnější motor.

Vrcholem je potom "modrá-profi" řada, která má všechna vedení pohyblivých součástí z ložiskové kompozice, velmi výkonný motor a kvalitní řídící elektroniku. Lze ji použít na přesné řezy jakéhokoliv tvaru do všech materiálů a srdíčko v té kadibudce by jsi v pohodě vyřízla i v případě že by to bylo do dubového masívu tloušťky 5 cm. Cena takového stroje je cca 6-7 000,- , ale zato by ti vydržel až do smrti.

Joan  
Jana
2015-01-19 19:23:05

Včera jsem dodělala definitivní vzhledový "upgrade" křesílka:

využila jsem nedávné akce v Jysku a koupila za 80 kaček mechově zelenou fleecovou deku. Duvilaxem jsem ji nalepila na sololitové bočnice, ale tak, aby látka byla mírně zvrásněná po celé ploše - aby to aspoň trošilinku při bujné fantazii připomínalo omšelý pařez - a popřišívala jsem na záhyby fleecu umělé kapradí a cosi dlouhého "pothosovitého" od Vietnamců, které by u skutečného pařezu snad i mohlo růst. A zadeklovala jsem ještě úložný prostor velmi jednoduchým způsobem, anžto jako psí pelíšek se podstavec pod sedačkou jaksi nesetkal s úspěchem...

Nj, já asi budu "hračička" nadosmrti

2015-01-19 22:49:31

Fakt super!


Odpovědět