Fórum - Téma


Pomoc s pojistkou na autobaterii


Fórum Swift New I Pomoc s pojistkou na autobaterii

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki Swift New I  |  Naše vozidla2016-06-01 22:32:44

Potřeboval bych poradit. Vyzkratovala mi pojistka na plusovem konektoru baterie v te krabicce. Je to ta nahoře je v plastu ale nejde nijak vytahnout abych ji mohl vymenit. Musim koupit celou tu krabicku pojistek novou nebo je nejaky zpusob jak ji zprovoznit? Diky

Hill  
Jaroslav
2016-06-02 20:26:05

spensr: především - pojistka nezkratuje, pojistka přehoří v důsledku zkratu někde jinde, chrání elektroinstalaci před účinky zkratového proudu.

Jde o hlavní pojistku 80 A, která by podle manuálu měla jít vyměnit, ale

a) není nikde uvedeno, jak,

b) nikde není psáno, kde sehnat náhradní,

c) zato je v manuálu napsáno, že s hlavní pojistkou se máš obrátit na servis.

Je totiž potřeba napřed zjistit, proč tato pojistka přehořela, a jestli příčina ještě trvá. Jinak bys totiž mohl snadno mít z auta ohňostroj.

2016-06-02 20:47:33

...a právě proto, je poněkud pofidérní povinnost mít ve výbavě vozidla náhradní pojistky od každého použitého druhu

MilanT  
Milan
2016-06-02 20:48:15

hill: To je velice rozumná odpověď a správný přístup.

Ale jak to vysvětlit policii a na STK, že tím porušuju vyhlášku 341/2014 Sb.

Technické požadavky na povinnou výbavu vozidel: 1. Vozidla kategorií M a N musí být vždy vybavena:

a) náhradní elektrickou pojistkou, po jedné od každého užitého druhu, pokud jsou v elektrické instalaci používány...

Všichni vědomě porušujeme vyhlášku. Pokud by si přeci jen někdo chtěl pořídit náhradní hlavní pojistku do těch našich japonských letadel - http://www.auto77.cz/auto...omaterial/pojistky/japan/

Plukovník: Tentokrát jsem druhej já

2016-06-02 21:02:32

milant:

Do elektrického rozvodu vozidla, včetně pojistek by osobám bez příslušné kvalifikace mělo být ze zákona zakázáno jakkoliv zasahovat a ne přikazovat vozit nějaké náhradní komponenty k opravám.

A zrovna tak bych to viděl i u těch žárovek, které stejně většina řidičů neumí vyměnit, protože se to v autoškolách již neučí a stejně je to u každé značky jiné.

Hlavně, že jsou přikazovány další a další pitomosti...

MilanT  
Milan
2016-06-02 21:16:37

plukovník:

Jenomže tahle "povinná výbava" není v autě proto, aby byla někdy použita. Příkladem budiž nejen toto fórum, kde jsou řidiči, co ani neví, kde mají v autě pojistky. A když jim to popíšeš, tak jsou líní lehnout na zem a pořád tvrdí, že tam pojitkovou skříňku nemají. To samé výměna žárovek, rezervního kola, použití lékárničky - kolik lidí si to nanečisto vyzkoušelo a umí to (nejen doma v obýváku ale i v noci v dešti ve stresu na neznámém místě)?

Hill  
Jaroslav
2016-06-02 21:26:27

milant: policii a STK musí stačit, že je to tak napsáno v návodu k použití. Ten je směrodatný.

Jestli je tam psáno, že tyto pojistky si nemění uživatel, ale odborný servis, je zbytečné s sebou vozit náhradní (ale pro klid duše můžeme, jestli jsou někde k dostání, jenže to bychom porušovali vyhlášku už dávno předtím, než vyšla, protože hlavní pojistky s sebou nevozil snad nikdo v daleko starších vozech).

Zákon o technické způsobilosti výrobků 22/1997 Sb. ve znění zákona 102/2001 a přidružených předpisů stanoví, že návod výrobce je směrodatný, pokud by aplikací jen platných vyhlášek a norem byla snížená bezpečnost. Z toho vyplývá, že každý, kdo nerespektuje návod k použití, zvyšuje bezpečnostní riziko, a ve vlastním zájmu tu pojistku nechá vyměnit v servisu (bez ohledu na to, jestli ten servis je na tom s odborností personálu třeba i hůře, než uživatel sám).

A zákon je víc, než vyhláška či norma.

MilanT  
Milan
2016-06-03 09:05:11

hill: Pro klid vlastní duše jsem ve starších autech vozil to, o čem jsem věděl, že může odejít a co jsem schopen si sám opravit (vyměnit) na silnici - membránu palivového čerpadla, palec rozdělovače, cívku, klínový řemen, kabely ke svíčkám...

Když už jsme to tady zobecnili na povinnou výbavu, tak mi pořád nejde do hlavy lékárnička a její expirace.

Účastníkem silničního provozu může být cyklista, chodec...a ti nemají za povinnost mít lékárničku. A co když se nachomejtnou k nehodě dvou cyklistů? Kde honem koupit lékárničku?

Nevím jestli jste někdy někoho zachrańovali a tím nemyslím někomu ovázat natlučený koleno. Ono není moc času hledat nějakou lékárnu a navlíkat si rukavice a číst si instrukce jak a co.

Jednou jedinkrát jsem byl u epileptického záchvatu v autobuse MHD. Všichni koukali na modrajícího zmítajícího se chlapa, co mu šla pěna od pusy. Tak jsem mu rozevřel dásně a vytáhl zapadnutý jazyk. Jasně že mě při tom pokousal, ale rozdýchal to. Kdybych nejdřív prosil řidiče o odemčení lékárničky a hledal a navlíkal rukavice, tak mohlo nakonec dojít i na masáž srdce. Nehledě k tomu, že i ty rukavice lze prokousnout.

Tím ze sebe nechci dělat hrdinu, ale člověk by měl okamžitě vyhodnotit na co se cítí a do čeho se pustí.

Vidět napresovaný auto s utrženou střechou pod kamionem, tak tam asi se svým sterilním obvazem a nůžtičkama s kulatou špičkou budu na dvě věci. A lékárnička ze mě udělá doktora medicíny asi stejně jako tretry ze mě udělají Usaina Bolta.

Zase už jsem se rozkecal mimo téma, pardon.

2016-06-03 10:23:26

milant:

Lékárnička v autě se může někdy ukázat jako velice potřebná věc.

V některých krizových situacích.

Zvláště pro mladší uživatele vozidla, ale pouze za předpokladu, že vedle povinného obsahu je doplněna ještě o další nepovinný, ale někdy potřebný materiál. Jako např. prezervativy a acylpyrin.


Odpovědět