Fórum - Téma


reproduktory SX 4


Fórum SX4 I reproduktory SX 4

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki SX4 I  |  Naše vozidla2015-06-03 23:48:27

Přátelé SX4 - objevil se mi problém SX4 GL r.v.2010 (maďar)

Po 70 tis. km začal zlobit středový repro v pravých předních dveřích, po sejmutí obložení dveří jsem zjistil zkorodovaný kontakt v konektoru pro tento repro. Když už jsem "otevřel" obložení dveří, chci vyměnit původní přední fabrické (nic moc) reproduktory za lepší ( Sinus Live SL 165w + NEO 13s). Problém : objevil jsem dvě rozdílná schémata zapojení v SX4, podle nich jsou výškový a středový vedeny z karoserie do dveří samostatně (?), v jednou případě je paralelní spojení reproduktorů dokonce ve dveřích "zdvojeno". Ve skutečnosti se mi zdá, že je vedení do dveří pouze dvouvodičové dohromady pro obě repra. Až ve dveřích je ze svorek středového reproduktoru teprve odbočen výškový reproduktor.

Tak si nejsem jistý, co se nejvíce blíží pravdě. Momentálně pátrám kde jsou ukryté v karoserii svorkovnice, konektory označené jako J13/L85 (J03/L86) (měl by být někde v podlaze karoserie ?) a L59. Zabývali jste se někdo touto záležitostí ?

2015-06-06 23:05:52

Zdravím,

podle jiných diskuzí má původní výškový repro na sobě nebo před sebou výhybku (kondenzátor), takže po jeho odmontování se dráty připojí nejdřív na výhybku nových repro a poté na výškový. Dráty pro středobas se připájí rovnou na středobas.

Odněkud by tedy měli vést 4 dráty, 2 pro výškový a 2 pro středobas.

Hodně je toho napsáno tady http://www.suzukiclub.sk/...wthread.php?t=370&page=12

Já se chystám také na výměnu reproduktorů, protože u pc mám lepší zvuk a v autě mi přijde jako z papundeklu. Původní repro prý nejsou tak hrozné, ale zvuk sráží originální rádio a rezonance dveří, takže tlumení je nutné i při výměně repro.

Nové vlákno zakládat nebudu, tak info o montáži budu psát sem (možná to někomu pomůže).

Jiné rádio už mám, takže jsem zatím koupil subwoofer (Em-Phaser EF08N-G5 http://www.mh.cz/eshop/emphaser-ef08n-g5.htm) a zesilovač pro posílení basů(NXS NXD 500.1 http://www.mh.cz/eshop/nxs-nxd500-1.htm). Původně jsem chtěl dát subwoofer do plata (poklop na kufru), ale pak jsem začal číst něco o zvuku a prý to hraje špatně, ale basák už jsem koupil, takže stavím ozvučnici, kterou položím na plato (zvuk nebudou tlumit sedačky a plato a nepřijdu o místo v kufru). Tenhle basák má výhodu v tom, že má malou montážní hloubku (6,5cm) a stačí mu malá uzavřená bedna 9L. Bassreflex by měl větší výkon, ale to by zabralo víc místa a nepotřebuju, aby se nadzvedávaly sedačky.

Po pár dnech čtení všeho možného o stavbě ozvučnic jsem hodil nějaká čísla do excelu a vyšly mi nějaké rozměry desek pro 9,8L bednu z 18mm borovicové překližky (je lehká a tuhá, http://csko.cz/neco/repro/desky.jpg). Ty jsem si nechal nařezat v hornbachu. Týpek to nařezal vcelku přesně, což je důležité, aby v bedně nikde nebyla mezera. Cena desek+ořezu 190 kč, 30 vrutů 16kč, kolíkovací sada 800kč (na tohle asi nutnost, obsahuje svěráčky pro snadné a přesné vrtání děr, kolíky, kroužek na vrták). Ostatní vercajk mám, jinak by stavba vyšla dost draho. Materiál je levný, takže když udělám nějakou chybu, nebude problém začít znovu.

Sranda byla najít otvor, kudy bych přivedl kabel z + pólu baterky do vnitřku auta. No žádný jsem nenašel a rozebral jsem půl palubky, takže jsem si udělal vlastní asi 10 cm vlevo od pedálu spojky hned vedle hlavního kabelovýho svazku (což je při vrtání dost o držku, ale lepší místo jsem nenašel. (http://csko.cz/neco/repro/IMG_20150523_170359.jpg, http://csko.cz/neco/repro/IMG_20150523_170240.jpg). Kdybych se zrovna netrefil na spoj 2 kusů kovu, tak bylo vrtání snadné. Otvor by stačil 9mm, ale pro případnou montáž dalších věcí jsem si udělal větší. Dál jsem kabel vedl levým práhem až do kufru. Signál spuštění rádia, audio kabel a ovládání hlasitosti zesilovače jsem táhl stejnou cestou (pro sub prý nevadí, když je vedle kabelový svazek). Umístění zesilovače vidím zatím v prohlubni v kufru vlevo dole. Dal by se našroubovat pod plato, ale to už by vážilo moc a zatím asi nebude nutné dělat nějaké výztuhy.

Dnes se pokusím dát ozvučnici dohromady a vyzkoušet, jak to hraje.

Hill  
Jaroslav
2015-06-07 10:20:00

noha: já v těch schématech nevidím samostatné páry vodičů k výškáči a středobasu. Rozdělení signálů může být klidně i ve dveřích.

A to "zdvojené" propojení znamená jen tolik, že BUĎ je výškáč připojený vlastním vývodem už z přívodního konektoru, to v případě, že jde o dva samostatně umístěné reproduktory, NEBO je připojený paralelně ze svorek středobasu, v tom případě vedou dráty rovnou na středobas, bez odbočování v konektoru - tak se obvykle značí středobas s uprostřed zavěšeným výškáčem, kde už ten výškáč je z výroby přes kondík připojený na svorky středobasu.

Ten konektor tam samozřejmě ve dveřích zůstává, kvůli výměně.

Hledej ty konektory ve dveřích.

Ve schématu znamená obousměrná šipka právě to BUĎ / ANEBO.

A ještě maličkost: schémata z printscreenu jde přece oříznout, jak jsem naznačil u jednoho z Tvých...

2015-06-07 21:57:15

hill , blatouchm :

Ano, výškáč je samostatný a původní výškáč má u sebe jenom malý kondík 3M3 a je napájen odbočením přímo z konektoru středobasu. Bohužel, rozdělení signálu je skutečně až ve dveřích, do kterých vede z karoserie jenom "dvoudrát". Podle obrázku (příl.) s kabelovými svazky a konektory to vypadalo optimističtěji, že konektor J03(J13) se svorkami 1 a 9, z kterého již vedou podle schématu samostatně vodiče k jednotlivým reproduktorům, je v karoserii ještě před průchodkou do dveří.

Takto budu muset krabičky s pásmový filtrem pro nový výškáč s regulací 0, -2, -4 dB dát do dveří (namontovat, nastavit úroveň, komplet smontovat dveře, zvukově vyzkoušet, opět odstrojit dveře, přepnout úroveň, opět smontovat dveře, zvukově vyzkoušet, a třeba i do třetice ... ), s filtrem umístěným v karoserii pod palubkou by to bylo podstatně jednodušší.

V každém případě ještě bude potřeba zatlumit dveře, zejm. uzavřít otvory ve dveřích tlumící vrstvou, zatím jenom přetažené původní tenkou fólií, jinak to dělá akustický zkrat pro nižší kmitočty.

pozn.: pro Hilla, schémata z printscreenu byla samozřejmě oříznutá, ale po vložení sem se z mně neznámého vrátila na původní velikost (pravda, nejsem odborník IT, ale obyčejný uživatel PC).

Hill  
Jaroslav
2015-06-07 22:23:30

noha: po oříznutí je musíš napřed uložit někam na disk a odtud pak teprve vkládat na fórum. No nic, tak jsem ti ty obrázky ořízl sám.

MilanT  
Milan
2017-02-23 16:41:41

Jak lze vyřešit umístění reproduktorů v SX4 - http://clubsx4.com/forum/showthread.php?t=8112

Opravdu vkusné a estetické


Odpovědět