Fórum - Téma


Sběratelství a jiné obsese


Fórum Pokec všeobecný Sběratelství a jiné obsese1  2  3

2014-11-02 20:14:30

milant:

Joan určitě nemá kvalifikaci podle vyhlášky padesát, tak ji nebudeme zatěžovat takovými drobnostmi jako, co je to zóna nula, nebo jedna v koupelnách. V jejím případě stačí její pečlivost a to, že ví, že elektrika kope...

Joan  
Jana
2014-11-02 20:53:56

inu: bingo

Ten bílý čtverec úplně u umakartu kryje svorkovnici, která tam byla odpradávna - na něm je pouze z důvodu distance krytka anténního ('TV-radio) vstupu, co bývá na zdi (měla jsem ve svých pokladech a svými parametry vytvořila perfektní prostor pro zapuštění vypínače) - na ní jednoduchý jednopólový vypínač. Já jsem svorkovnici prozatím nechtěla rušit. K ní byla původně připojená jednotná socialistická koupelnová skříňka se světlem nahoře a 220V zásuvkou. Po vyhození skříňky tam bylo zářivkové cca 40 cm dlouhé svítidlo, které zdechlo snad hned po záruce při minimálním používání. Tak jsem vymyslela toto, protože úsporky s E27 paticí seženu na každém rohu.

Flaška od kafe je obejmutá velikou kovovou objímkou ze dvou polokruhů stažených šrouby a na jednom polokruhu je přivařená "matice" na osmičku závit. Do ní jsem naprala kus závitové tyče, matka leze ven na WC. To zemnění je řekla bych na 99,9 % zcela zbytečné, protože elektrické části nemají šanci potkat se s touto tyčí, ale pro sichr jsem to tam zatím dala a nechám si to pro klid duše omrknout tatínkem (obor elektro)..

Výška spodku skla lampy je 179,5 cm a nacákat voda se tam dá jen schválně.

RoKa  
Roman
2014-11-02 23:49:44

joan: smekám a klaním se

2014-11-03 06:44:42

joan:

No vidíš, a ta socialistická koupelnová galérka byla níž jak 180 cm, protože světlo v ní mělo výjimku z normy.

Řekni pantátovi, ať ti dá do koupelnového rozvodu proudový chránič, a potom tam můžeš vyvádět na co si vzpomeneš.

MilanT  
Milan
2014-11-03 06:51:39

inu + plukovník: a jo, já už na to blbě vidím. Budu si muset pořídit brýle nebo větší monitor.

Janě věřím že má bohaté zkušenosti s pečlivou výrobou "čehokoli" o čemž nás mnohokrát přesvědčila. Je to jen moje obsese všechno pojistit, zajistit, přejistit a moje katastrofická povahy (co by se všechno mohlo stát).

EDIT:

plukovník: s tou skříňkou máš pravdu. A ta výjimka nebyla jen na koupelnovou skříňku, ale i na digestoř, kde jsi našel červené a modré dráty u rozvodu 230 V a jiná zvěrstva. Fíčko je dobrá volba, ale vést odděleně vodiče PE a N je už na menší rekonstrukci koupelny. Ale přesto to pouze lze doporučit.

2014-11-03 07:20:42

milant:

Červené, modré a černé dráty u fází R,S,T, byly tenkrát přesně podle normy, jenomže v té době to nebylo 230 V, ale pouze 220 V.

MilanT  
Milan
2014-11-03 09:17:22

plukovník: Pokud to bylo v 60. letech minulého století a v té digestoři by byly 3 fáze, tak máš pravdu. Já měl ale na mysli panelák postavený v 80. letech a jednofázový dvoužilový rozvod, kde fáze byla červená, PEN byl modrý a centrální ovládání černé.

2014-11-03 09:46:50

milant:

Dnešní barvy, černá/hnědá, světlemodrá a zelenožlutá se začaly používat až mnohem později, teprve na přelomu 70. a 80. let. Do té doby to byla někdy docela divočina. Bylo možno se setkat s lecjakými relikty doby edisonovské. Třeba železné vodiče izolované gumou a opředením v barevném provedení tmavě šedá-světlešedá, nebo napětí 127 V s nedefinovaným nulákem. Tyto rozvody byly na některých místech v Praze ještě v polovině 80. let.

Joan  
Jana
2014-11-03 10:39:37

roka: díky

Joan  
Jana
2014-11-03 10:47:09

plukovník: Netuším sice, jak vypadá proudový chránič, ale určitě se ho na to zeptám.

Jinak Hill mi vysvětlil, že takto se to dělat nemá . Což jsem netušila a už před zhruba 10 lety jsem vyhodila infrazářič nade dveřmi uvnitř koupelny, na jeho místo jsem přestěhovala lampu z bočního umístění, šťávu od přesunuté lampy jsem využila na protažení skrz jádro, kde mi nyní na předsíni svítí lampička. Nikde nemám víc než 40W žárovku a dráty dostatečně silné a všechny dobře dotažené. Svorkovnice, ze které jsem nyní vzala napětí pro lampičku, byla zakrytá běžně používanou plastovou krytkou, nehořlavá podložka z azbestu tam nikde není a lampička s 11W úsporkou je kolem 8 cm od umakartového jádra. Proto mě ani v nejmenším nenapadlo, že by snad teoreticky něco mohlo hrozit

2014-11-03 11:07:22

joan:

Na tobě je nejúžasnější, že do toho jdeš s VERVOU . I když ti Hill vysvětlil, co se dělat nemá, tak faktem zůstává, že elektrikářský laik se většinou snaží udělat podle nejlepšího vědomí a svědomí a když něco opomine, většinu věcí alespoň udělá pečlivě, což se velmi často nedá říci o lecjakém profesionálovi, který použije dráty co mu přijdou pod ruku, zapojené jako vrabčí hnízdo a šrouby nedotažené. Za bolševika, když se ze strategických důvodů pro rozvody používal hliník (ten byl z Ruska, kdežto měď z devizového Chile), byly ve všech krabicích povolené svorky, protože hliník pod šroubky tzv. "teče", nikdo je nedotahoval, každou chvíli nějaká krabice byla vypálená, ale přesto kupodivu nebylo mnoho vyhořelých objektů.

A to, že nevíš jak vypadá ten proudový chránič, z toho si nic nedělej, ale vypadá krásně...

V dnešní době musí být součástí všech nových koupelnových rozvodů, tak až si budeš předělávat svoji vanu na vířivku, tak na něj nezapomeň

P.S.

Azbest, tedy ani azbestové podložky se v dnešní době nesmí ani vyrábět a tím spíše používat tento nebezpečný materiál v domácnostech.

Hill  
Jaroslav
2014-11-03 12:25:32

milant: to jištění a pojištění bych za obsesi nepokládal, kdybych v koupelně potřeboval pocit sucha a bezpečí, přidělal bych jí křidélka.

Nechtěl jsem to rozmazávat tady, konečně je více jiných stránek, na kterých se takové případy řeší, a diskutují tam lidé s příslušnou kvalifikací, praxí a zkouškami, zkrátka ani ty minimální tři roky učňáku tady ničím nahradit nelze.

Naproti tomu například za některé rady z Udělej si sám by si redaktoři zasloužili obvinit z obecného ohrožení, a přitom to dodnes nikdo neudělal, protože stále více lidí umírá na silnicích než z bastlení.

Pro Janu: proudový chránič se v dvoudrátové instalaci nedá dost dobře použít, protože potřebuje zvlášť dva pracovní vodiče (fázi a nulu) a samostatný třetí vodič ochranný, ten skrz chránič nejde. Proudový chránič, jinak řečeno Fíčko, totiž kontroluje, jestli proud, který přitekl fází, také pracovní nulou v pokud možno plné výši teče zpátky do zdroje. Když zjistí rozdíl, znamená to, že část proudu teče ochranným vodičem nebo třeba i skrz tebe, a vypne oba pracovní vodiče dřív, než ti dojde, že sebou máš škubnout. Je-li v pořádku, samozřejmě.

Prodávají se však zásuvky s vestavěným fíčkem, lze je zapojit na konec starého dvoudrátového rozvodu a z nich pokračovat smyčkováním třídrátově k další zásuvce. Není to sice úplně podle platných norem, ale pořád bezpečnější, než obyčejná zásuvka připojená hnilíkem. Nevýhoda takové zásuvky ale je, že je rozměrnější: potřebuje krabici dvojnásobné hloubky, což je v jádru z exotické dýhy (umakartu) neřešitelné, pokud by zásuvka nebyla na distančním rámečku..

2014-11-03 12:44:48

Hill:

Ona Joan bude teď předělávat vanu na vířivku, tak při té příležitosti protáhne do jádra tři vodiče a udělá z toho podružný okruh, chráněný tím Fíčkem. Pro ni to bude hračka, tím spíše, že ji bude dozorovat tatínek, jako osoba znalá s vyšší kvalifikací.

Joan  
Jana
2014-11-03 15:00:17

plukovník: Asi Tě zklamu, leč vířivka mě neláká - zabralo by příliš mnoho lépe využitelného času se v ní čvachtat

Že hliník teče vím, proto čas od času dotahuji šrouby v zásuvkách a vypínačích.

Takto vypadá dostupná nahatá svorkovnice - bylo by snad lepší ji vyhodit a ponechat jen jednu dvojici černý-žlutozelený kabel? Nemám potuchy, proč je tam toho tolik...

P.S.. S VERVOU se nyní chystám pustit do bezpečnějšího projektu, a to do již od jara plánovaného polohovatelného křesílka k PC/TV ze sedačky spolujezdce ze starého Swifta. Co nevidět budou vánoce a přece se nebudu hrbit u svého monitoru při pohádkách

2014-11-03 16:38:46

joan:

To je pravda, čas je potřeba smysluplně využít a proto se ve vířivce nečvachtá, ale ve vířivce se spí. Vířivka ale musí mít délku dva metry. Alespoň tak to vyhovuje plukovníkovi, který patří mezi jestřáby, to jest je ranní ptáče,které ráno vstává ve tři hodiny.

Problém je, že večer kolem šesté už na něho jde zase spaní.

Hill  
Jaroslav
2014-11-03 21:26:24

joan: proč je tam toho tolik? Přece proto, aby pod každým šroubkem byl jen jeden drát. Když šroubek tlačí jen jednou stranou, trochu pruží a spoj má delší životnost. Do krabice vstupují dva dráty jako přívod a z ní odcházejí dvakrát dva dráty jako vývody. Stačilo by tedy využít jen dvou lišt po třech šroubcích, ale pak už by z té krabice nešlo vyvést nic dalšího. Proto jsou vždy dvě z lišt navzájem spojené, pravda, obětovali jsme pro jejich propojení po jednom šroubku z každé, ale už nám zbyly šroubky čtyři jak pro fázi, tak pro nulák. Nic nepochopitelného.

2015-08-30 09:31:41

Projekční svítítka loga Suzuki na zem když se otevřou dveře:

http://www.aliexpress.com...needQuery=y&isUnitPrice=y

A co dát to do zadního nárazníku :D

MilanT  
Milan
2015-08-30 20:23:26

autoveteran: Jako že to bude promítat logo na silnici když budeš z kufru auta vyndavat nákup?

Nejlépe ti poradí Woody, který je místním vrchním osvětlovačem fóra.

2015-08-30 20:31:54

ne, že by to svítilo potmě i za jízdy :)

MilanT  
Milan
2015-08-30 20:52:36

autoveteran: Tak to pak jo, to budeš kůůůůůl. Hlavně sežeň něco homologovaného a přesto budeš po setmění v hledáčku policie. Ještě hodně zatmavit skla (aby nebylo za tmy vidět z auta), rouru od kamen místo výfuku a hlavně čepici s velikým kšiltem a navrch kapucu. On totiž obraz ve vnitřním zpětném zrcátku ruší a rozptyluje. A věř tomu,že budeš mít na zadku hodně lepičů, kteří se budou chtít podívat, cože ti to svítí pod zadkem.


Odpovědět

1  2  3