Fórum - Téma


Skládací zadní plato do Swifta


Fórum Swift IV Skládací zadní plato do Swifta

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki Swift IV  |  Naše vozidla Joan  
Jana
2012-09-17 21:20:47

Nedávná zkušenost s narváním auta až po střechu a odvozem bordelu ze zahrady na sběrné středisko mě přiměla zamyslet se nad transformací zadního neskladného plata, které po sklopení zadních opěradel muselo pochopitelně ven. A teď - kam s ním? Jedině celý kus hodit na navršené harampádí a doufat, že nebudu muset prudce zabrzdit, jeho velikost byla nepříjemná.

Šlapání na kole do nekonečného kopce v Šitbořicích minulou neděli mě přesto nepřipravilo o sílu koukat se kolem sebe a pohled na dřevěné venkovní žaluzie na jednom domku okamžitě zažehl nápadonosnou myšlenku v mé hlavě

Začala jsem hledat na internetu přesný popis včetně nákresu zařízení natáčejícího žaluzie (doma máme závěsy, tak inspirovat se nebylo možné). Stále se mi nedařilo hledané nalézt, ovšem letmá vzpomínka na shrnovací dveře jakožto velmi vděčný konstrukční materiál mi bleskově nastínila velejednoduché řešení.

Základem je metr dlouhá dřevěná tyčka průměru 16mm zakoupená v domácí dílně U Cupáka, z každé strany nastavená 35mm z tyčky druhé a přilepená epoxidem. Obojí provrtané vrtákem 8mm do celkové hloubky kolem 90mm a ve vzniklé díře je zalepený kus zelené tyčky k rajčatům (taktéž od Cupáka) potřebného průměru 8mm. Pomocí dřevěného úhelníku (měli fakt jen jeden poslední!) jsem tyčku připevnila k do tvaru nařezaným lamelám ze shrnovaček - viz obrázky.

Kus dveří, který jsem měla k dispozici, byl menší šířky než by bylo ideální a až po instalaci jsem si uvědomila, že kus lamely měl o kousek přesahovat za tyčku směrem k zadním opěradlům, je tam asi 2cm škvíra. Ale to jsou celkem bezvýznamné detaily, které napravím, až narazím na další shrnovačky (velká výhoda velkého sídliště )

Otázka do pléna: čím byste zaslepili ořezané okraje lamel? Vnitřní tloušťka je 4,5mm a mě napadlo jedině nacpat dovnitř plastelínu, nehluboko a zbytek do okraje zamáznout tmelem. Co to udělá v 50-stupňových vedrech v létě zatím vzhledem k nadcházejícímu podzimu neřeším, ale přesto bych elegantní řešení uvítala!

Toto plato nemůže být samozřejmě zvedací, protože na šňůrce neudrží rovnou plochu, ale poskládání do harmoniky a uvolnění místa pro náklad je otázka vteřin. Stejně tak úplné vysazení a šoupnutí třeba na podlahu k zadní sedačce.

Mně to zatím takto vyhovuje

P.S.: Což takhle přidat kategorii do fóra, kde by se soustředily nápady a vychytávky? Nemyslím pochopitelně jen svoje, ale ráda se nechám inspirovat pověstnou lidovou tvořivostí vás ostatních šikovných lidiček

2012-09-23 23:22:11

S tím nápadem bych se přihlásil do receptáře

2012-09-24 20:23:00

Nápad dobrý , ale jinak pěkná kovářská práce. A na STK budou určitě nadšení

 Joan  
Jana
2012-09-24 21:20:38

Aha - a čemu to vadí ? Ostatně nemám problém plato přehodit za původní, mám ho ve sklepě...

2012-09-24 22:04:16

No nemůže to vadit absolutně ničemu.

Jen bych to možná hodil třeba do růžového odsínu.

Na STK tohle ještě jistě neviděli, takže si dovolím tipnout, že jestli nebude mít technik nasazenou optiku, bude patrně sbírat bulwy ze země...

Ale vážně, Joan. To plato mu bude při technické ukradený. A tímto Tě i zdravím, susedo.

 Joan  
Jana
2012-09-24 23:34:55

Také Tě zdravím ! Což takhle zase jednou zajít k Vrtuli na ?

Samo jsem přemýšlela, co by harmonikové plato mohlo způsobit - snad jen při prudkém brždění "napnout plachty" a břinknout pasažéra na zadní sedačce po kebuli...

STK mi platí do 22.10.2012 takže brzy podám report . A záleží na tom, co najdu: sídliště je veliké a mám ve sklepě v zásobě ještě jedny dveře, v poněkud bělejším odstínu, že by dekor bříza?

2012-09-25 10:46:41

eroto.man, tvoje jistota není až tak na místě. Všechny doplňky a příslušenství, musí mít homologaci, neb svým způsobem mají vliv na pasivní bezpečnost.Pravda, zadní plato z překližky při nárazu zezadu není tak nebezpečné jako kdyby bylo z plechu. Janina výhoda je v tom, že až na STK uvidí ty její vynálezy, tak si sednou na prdel a nezmůžou se na odpor.

2012-09-26 16:20:42

Pekne vymyšleno. Ja by som skôr uvažoval nad nejakou "zvynovacou roletou".

Hill  
Jaroslav
2012-09-27 06:03:26

Omezením pro svinovací roletu jsou ty "uši" pro reproduktory po stranách (co do nich původní repro stejně neseženeš a i z tesláckého musíš aspoň jeden roh odstřihnout).

Roleta by šla, ale chce to zarovnat okraje do přímky, jinak s ní budeš mít pořád nějaký problém.

2012-09-27 18:10:00

Zajímavý nápad. Pokud by s chtěla plato zvedací, tak by to možná šlo zdola vyztužit třeba dřevěným metrem, nebo něčím jiným, co by se při skládání dalo případně odejmout, či složit/ohnout ke kraji plata.

 Joan  
Jana
2012-09-28 00:03:23

Pro mě zásadním omezením pro roletu - taky mě samozřejmě tato možnost napadla - je právě skutečnost, že je nepoužitelná v případě, kdy budu chtít kvůli nákladu sklopit zadní sedačky, stačí i jednu. A to byla přesně situace, kdy jsem s po střechu narvaným Swištěm začala uvažovat o jiném než pevném platu. Roleta by fest překážela...

Ta harmonika je shrnutá hned. Jenom se mi prostředek plata začíná viditelně prohýbat vlastní vahou, ale to snadno vyztužím, protože lamely shrnovaček jsou duté.

to Kekros: trefil jsi mou zcela původní myšlenku, jak plato vyrobit . Dokonce jsem na to už koupila v Řempu půl metru pevné, plastem potažené látky, ze které se šijí krosny apod. - Kortexinu. Nevyužitou látku holt využiji na něco jiného


Odpovědět