Fórum - Téma


Škola smyku


Fórum Pokec všeobecný Škola smyku
Joan  
Jana
2012-12-17 09:17:16

Zdravím po víkendu,

který jsem strávila z valné většiny času ve svém autíčku. S napadnuvším sněhem počátkem prosince a posléze místy až náledím jsem Swiště upíchla na co nejméně ohrožené místo na parkoviště před panelákem, vyndala baterku a popřála mu delší odpočinek pod sněhovou peřinou, jelikož můj strach vyjet byl větší než odvaha.

V krátké době jsem naznala, že naučit se jezdit v extrémních podmínkách mi bude ku prospěchu více než stažený žaludek z event. nutného výjezdu.

Vygooglila jsem si adresu http://www.micanekmotorsp...rt.cz/sluzby/skola-smyku/ , zaplatila a v duchu se modlila, aby se nějaké místo uvolnilo ještě do vánoc. A ejhle! Ten nahoře mou prosbu vyslyšel, na uplynulou sobotu někdo vypadl a mně bylo nabídnuto jeho místo. A moje zážitky z této školy smyku?

  • zhruba 3 hodiny jsme poslouchali teorii týkající se jak přetáčivého, tak nedotáčivého smyku, bylo to doplněné komentovaným videem, vysvětlením z fyziky. Dobře se to poslouchalo a hodně jsem pochopila
  • po obědě jsme jeli na brněnský Automotodrom, kde jsme jeden po druhém absolvovali praktické smýkání na umělé kluzné ploše
  • měli jsme odhadnout správně vzdálenost, kdy vyšlápnout spojku a dupnout na brzdu, abychom dojeli co nejblíž gumovým tyčkám. Potom se mezi ně postavil sám živý instruktor, kupodivu měl odvahu .
  • viděla jsem na vlastní oči obrovský rozdíl mezi brzdnou dráhou auta s ABS a mým bez ABS...
  • měli jsme si "užívat" tzv. hodiny, které jsme vyvolali při 45km/h vyšlápnutím spojky, fest zatažením ruční brzy a držením volantu rovně. Musím říct, že to byl pro mě úplně mimózní pocit. Nemám tušení, kde jsem nechala pravou ruku po zatažení brzdy a zaplaťpánbu mě nikdo nefotil, protože po prvotním zděšeném výkřiku si nepamatuji, kdy jsem pusu opět zavřela
  • vyvolali jsme přetáčivý smyk na obloukové kluzné ploše a ten jsme pak měli zvládnout tzv. pumpováním volantem a v druhém kole za jemné pomoci ruční brzdy

A můj celkový dojem? Vůbec nelituji peněz, času ani benzínu, dalo mi to hodně a tento kurs mohu vřele doporučit.

Pochopila jsem, jak Simir v Kobře vyrábí ty efektní smyky, ale hlavně - už nejspíš nepropadnu panice, kdyby mi ustřelil zadek nebo předek. Já jezdím do zatáček rozhodně raději pomalu, ale co já vím, jestli mě nedonutí udělat hodiny nějaký blbec?

Pozn.: Zrovna včera cestou z Olomouce po 430-ce mě jeden kretén předjížděl v tak husté mlze, kdy jsem viděla na dva patníky: po široké krajnici, ZPRAVA, bez blinkru. Víc než 60 jsem se prostě bála...

P.S.. Jaká může být spotřeba 1.3 starého Swiště na první a druhý rychlostní stupeň? Protože trojku jsem během tří hodin nezařadila ani jednou a spotřeba mi přehoupla 6l/100km.

Hill  
Jaroslav
2012-12-17 09:43:30

To je dost dobrá spotřeba, přes 6 litrů se dostávám už jen tím, že nazuju zimní gumy. A to mám litra, hele: http://www.suzukiclub.cz/...-swift-87/spotreba-paliva - je tam vidět, že za tepla se to ještě drží. Jak začne sajrajt a kluziště, spotřeba roste.

Joan  
Jana
2012-12-17 10:07:25

Aha! Ale já jsem jezdila celé léto na zimních z bazaru (jiných, než mám teď) a zjara jsem měla jednou spotřebu i 5,2l/100km! A to jsem měla "dřevěnější" nohy. Ale po městě jsem tou dobou skoro nejezdila, jen mimo město.


Odpovědět