Fórum - Téma


Suzuki SX4 I při nabíjení ze zapalování šumí rádio


Fórum SX4 I Suzuki SX4 I při nabíjení ze zapalování šumí rádio

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki SX4 I  |  Naše vozidla2016-03-03 21:48:44

Ahoj všichni máte někdo problém s šuměním rádia pokud dáte mobil na nabíječku?občas mi přijde že i když mám na nabíječce mobil při volání tak mi i handsfree trošku blbne ale je to možná signálem. Je to dost otravné CD se vám rychle oposlouchá :D a mobil věčně vybitý ?

2016-03-03 22:02:33

Máš pravdu předsedo, taky jsem si toho všiml. Zatím jsem to neřešil, ale zkusím různé nabíječky, jestli to bude u všech rušit. Garmin to nedělá, teda aspoň jsem to nepostřehl. Dělá to hlavně při slabším signálu stanice.

2016-03-03 22:04:13

Ahoj, řešil jsem stejný problém i výměnou rádia. problém je asi v anténě a to v její délce. Měl jsem doma 15 let starou prutovou anténu délka asi 90 cm. problém z větší části vyřešen.

skopec

2016-03-03 22:06:07

no jako ve městě pohoda kde je signál silnej ale mimo kde je to slabší dám nabíješku a nic... ale asi je to i nabíječkou kdysi sem měl jinou a to se nic nedělo. takže vyměním prut? to zas bude hnus ne?:D dilema!

2016-03-03 22:22:44

Pánové, s tím spínaným zdrojem a dlouhou anténou jste tady na fóru takříkajíc "objevili Ameriku".

2016-03-03 22:31:35

plukovník: jakým spínaným zdrojem?

2016-03-03 22:37:35

dudy:

Většina přídavných elektronických zařízení do auta je na nižší napětí než 14 V a proto jejich napaječe mají vestavěn tzv. spínaný zdroj, který elektronicky (pulsně) toto palubní napětí snižuje, což bývá, hlavně u těch levnějších, zdrojem rušení.

A právě ta delší anténa, v případě příjmu rádia, velmi významně toto rušení eliminuje,

MilanT  
Milan
2016-03-04 07:00:36

dudy:

Pokud nemáš pro autorádio dostatečně silný signál (máš esteticky krásnou krátkou anténu, leč funkčně na exkrement) tak ti rušivý signál z těch různých nekvalitních čínských spínaných (pulzních) zdrojů) zaruší ten "užitečný" signál.

Prostě poměr mezi rušivým a užitečným signálem bude v neprospěch FM modulace v autorádiu a to ti bude šumět. Takže si vyber - krásná žraločí ploutev na střeše a šumící rádio nebo dlouhý prut a kvalitní příjem.

Kvalitní nabíječka by měla mít na výstupním vedení takový feritový váleček na odrušení.

On sem stejně za chvíli vletí Jarda Hill.

Pokud ti mám odpovědět na tvojí úvodní otázku, tak já problém nemám. Mám dostatečně dlouhou anténu a rádio není rušeno ani od dvou nabíječek dvou kamer, nabíječky navigace a nabíječky mobilu. A to ani když to jede všechno najednou.

2016-03-04 09:41:25

Nazdar chlapi,dudyho dotaz mě přivedl na myšlenku jak obejít ten telefon,tedy pokud jde o hudbu.Je pravda , že CD jsou trochu těžkopádná .Zkoušel už někdo doinstalovat do SX 4 USB konektor?Tam se vejde hudby hafo.Předem se omlouvám,jestli už se to řešilo jinde?

MilanT  
Milan
2016-03-04 09:55:18

vlado: Jak to myslíš s tím USB konektorem? Jako vstup do autorádia třeba pro přehrávač MP3 nebo flashdisk? To se řešilo tady - http://www.suzukiclub.cz/forum-tema/radio-42043 a tady http://www.suzukiclub.cz/...x-u-radia-panasonic-31701

2016-03-04 10:43:46

vlado:

A jak to myslíš s tím, že se tam "vejde hudby hafo".

K čemu by to bylo dobré ?

Když to vezmu podle pravidla "podle sebe, soudím tebe",

poslouchám pouze zprávy,

a na to mně stačí dlouhá anténa, a pro případné povzbuzení jedna skladba "We Are The Champions", na kterou stačí jedno cédéčko a funkce "repeat"

2016-03-04 20:17:14

Je pravda, že na SSS jsem USB vstup na flešku nevyužil ani jednou. Zato jako nabíječku na mobil několikrát za týden.

Hill  
Jaroslav
2016-03-06 18:28:07

dudy: sice mě tento problém ještě nepotkal, ale možná je to tím, že pro nabíjení mobilu používám obyčejný USB autoadaptér z Lídlu, asi má lépe odrušený vstup, než některé jiné sestupné regulátory. A třeba i výstup, ale od něj mám jen 10 cm kablík k léta opečovávanému (rozuměj bráním ho před pravidelnou výměnou, kterou mi otravně nabízí operátor) SE Elm J10i. A také je to možná i tím, že tento mobil nabíjím jednou za šest dní, tak jsem nabíjení v autě využil jen asi pětkrát.

A možná i rušení vzniká vyzařováním kablíku USB - mobil, častějšího přelaďování rádia na stejné trase jsem si všiml, když tam měl mladej na adaptér připojený dotykáč nebo Červánek mého života Nokii. Ale ty mají kablíky USB-microUSB dlouhé snad metr. Možná bych měl zkusit provléci ten dlouhý kablík dvěma třemi závity skrz feritovou perlu z nějakého silnějšího počítačového kabelu (tím myslím ten zalitý půlený váleček, co se dává na kabely do blízkosti konektorů).

Ententeakovi to v jeho starém Swiftu neruší, jenže tam ale má aspoň pořádnou anténu a hlavně - nemá u ní žádný širokopásmový zesilovač. A hraje mu v tom skvěle jakýsi obyčejný Sencor s USB a MC, před třemi roky za sedmnáct stovek.

Ten šum vzniká totiž u nových Suzuk v tom předzesilovači v patě antény, protože umí zesílit i to rušení, které je mimo přijímané rozhlasové pásmo. Rušení ho zahltí a způsobí křížovou modulaci.

Taky proto u nových aut někdy ani delší anténa nemusí posloužit o moc lépe - nakmitá se na ní sice větší užitečné napětí, ale také větší rušivé napětí.

Takže jsou dvě cesty: použít co nejkratší kabel od sestupného regulátoru (říkejme mu nabíječka, i když nabíjení si hlídá mobil sám) k mobilu nebo vyzkoušet několik různých "nabíječek" a vybrat z nich tu, která ruší nejméně. Případně obojí.

2016-03-06 20:18:12

Hille a co zkusit použít stablík např 7805, nebo něco obdobného na vyšší proud. Nebyl by tam, žádný moderní spínaný zdroj, jen ještě dva kondíky a muselo by to fachčit. Jenom se tam musí nějak vejít odpovídající chladič. Je to za pár korun. Budu to muset až bude čas prubnout. Zatím používám asi tři různé adaptéry a jeden ruší už i bez připojeného USB kablíku

Hill  
Jaroslav
2016-03-07 18:47:35

winnehand: proč ne? Lineární stabilizátor 7805 (bez písmen mezi a za číslicemi), když se mu správně zablokuje vstup i výstup a předřadí přiměřená tlumivka s přepěťovou ochranou na odchyt případných špiček v palubní síti, nemá čím rušit.

Jenže umožní odebírat až 1,5 A, to se obvykle při nabíjení mobilu nevyužije, ale možná i ano.

V tom případě na stabilizátoru zůstane ztráta až 15 W, to chce opravdu kus dobře žebrovaného chladiče, aby to teplo vyzářil. A škoda ho. Obzvlášť v létě bývá v autě i dost přes 50°C, než se to vyvětrá a uchladí, může ten stablík po chvilce provozu omezit maximální odebíraný proud tím, že na výstupu sníží napětí. Jakoby nepochopitelně, ale je to normální. Čili je třeba zajistit nejen chladicí blok, ale i ochlazování toho bloku.

To už by bylo lepší instalovat jednu USB zásuvku jen pro nabíjení a stabilizátor umístit do motorového prostoru, nejlépe hned k výstupu hlavního relé, aby se nejpozději po zamčení auta odpojil. Protože má chladič spojený s mínusem, dá se s výhodou za něj připevnit na karoserii někam, kde je průvan. Ale, když už by byl regulátor stíněný kapotou, mohl by se použít i pulsní, jen napětí 5 V by bylo třeba do toho přidaného konektoru vést kroucenou dvoulinkou alespoň 2x 1,5 mm2 a ještě lépe stíněnou se stíněním ukostřeným na straně zdroje a po zbytek délky a na konci u konektoru od kostry izolovaným.

Opakuji, že nevím, kolik ty moc chytré placky žerou, dokud jim nebude stačit dobíjení jednou za 5 - 6 dní, budu si hýčkat Elma. A v autě netelefonuji.

MilanT  
Milan
2016-03-07 19:03:52

hill: Tak to máš, Jardo, dobrý, že v autě netelefonuješ. Já taky nemám tu potřebu, ale jsou lidi, co je zaměstnavatel nepustí do práce, pokud nezavolají vratům nebo nějaký bráně. Moje první manželka po mě taky chtěla, abych nejdřív zavolal, než půjdu domů. No a dopadlo to tak, že jsem se s ní raději rozvedl.

Hill  
Jaroslav
2016-03-07 20:45:58

milant: jo, to někdy taky musím, otevřít si telefonem bránu do práce, ale jen když mi dojde baterka v klíčence. Ale na to stačí vylovit mobil z kapsy, vytočit číslo, počkat, až to automat zvedne a vyťukat kód.

2016-03-08 13:02:45

já právě volám skoro celý den furt, a tak volám hlavně v autě abych toho vyřídil co nejvíc a ušetřil alespoň čas co zabiju jízdou, mám iphona 5s asi žere dost :D nabíječka má napsáno 2,1A a druhý slot je 1A ale na oba dva to šumí. Zkusím tu anténu dík za tip.

2016-03-09 09:16:23

plukovník: DUDDY řešil CD přehrávač a tam zprávy nejsou

milant: Ano,myslel jsem to jako vstup pro CD přehrávač MP3.

2016-03-09 14:01:16

vlado:

Ano, rozumím,

CD přehrávač, video přehrávač, TV.

Nic z toho nepoužívám...


Odpovědět