Fórum - Téma


Test viskózní spojky


Fórum Ignis Test viskózní spojky

Informace o modelu: Suzuki Ignis2013-09-08 09:23:42

Dnes jsem si dal druhý test v pořadí na viskózní spojku.Igníska jsem na posečené louce s ranní rosou otočil proti svahu, otevřel si dveře, vykouk, abych pěkně viděl na zadek a přiložil pod kotlík U zadní nápravy nebo lépe řečeno u zadního kola na které jsem viděl, jsem hrabačku odhalil kolem metru od startu.Zahvízdaný byl ale i pravý zadní podběh.Na první lehký prohrab jsem si připnutí zadku nevšimnul.Na druhý pokus jsem už plynem nešetřil a výsledek se dostavil.Asi aby se zadek připnul, musí být prokluz přední nápravy intenzívní.Na rozbahněné cestě byla reakce téměř okamžitá.Byli vhodné podmínky hned po koupi a pozorovatelem byl syn.Jaké vy máte kolegové-kolegyně osobní zkušenosti s takovým testíkem.Igníska máme od června, r. v. 2004, 140 000km.

2013-09-08 10:13:50

drahoš:

Poradil bych ti jedno. Šetři tu viskózní spojku, pokud se nechceš dočkat nepříjemného překvapení. Tento typ spojky je určen pro občasné vyjetí z bláta nebo sněhu. V žádném případě to není "pohon 4x4". V případě jejího "utavení" je jediný způsob opravy její výměna a možná netušíš, kolik to stojí

Narozdíl od složitějších systémů, jako např. elektronicky řízená mezinápravová spojka (SX4 nebo Kizashi 4x4) nebo Haldex (např. Octavia, VW 4x4), je tento nejjednodušší způsob připojování zadní nápravy založen na jednoduchém principu. Zahřátím kompletu vlivem tření při prokluzu, se zvýší tlak speciálního oleje v uzavřeném kontejneru vícelamelové spojky. Tím stoupne tlak náplně tohoto oleje a tím i jeho viskózní tření (nikoliv viskozita, ta s narůstající teplotou spíše klesá), přičemž dochází ke zvyšování přenosu kroutícího momentu mezi oběma hřídeli.

Funkčnost tohoto principu závisí hlavně na perfektní těsnosti celého kompletu. Není zde žádná pojistka proti přehřátí. V případě, že začne docházet k unikání oleje kolem vstupního nebo výstupního hřídele, přestane tano spojka fungovat a jelikož se jedná o neopravitelnou záležitost, je nutná v ýměna.

Výměna této spojky přijde na více než 1000 €

2013-09-08 21:11:45

Díky plukovníku za parádní popis.Vím že se sní nemůže divočit.Jen jsem si chtěl potvrdit funkčnost, takže pokud to bylo s drobnou prodlevou měla by zatím být OK. Jakmile jsem uviděl zapnutý zadek akce hned skončila.Cena je slušnábudu ji chránit .


Odpovědět