Fórum - Téma


Úprava zadního plata


Fórum Návody Úprava zadního plata
2015-10-30 21:29:22

Ahoj všem. Neví jestli je to jenom můj problém, ale už mockrát se mi stalo toto. Na parkovišti jsem nasedl do auta, celý natěšený, že jsem sehnal vše co měli v " akci ", abych během vteřiny zjistil, že jsem zase nesklopil zadní plato, a tudíž nevidím prakticky nic za autem (při couvání). Takže ven z auta, sklopit, a zase do auta. Kdo zná velikost parkovacích míst u obchoďáků, asi ví o čem mluvím. Nevím, proč vykukové z Japonska přestali na tento model montovat zvedání plata. Model Swift New II už to zase má. Tady je takový jednodušší návod. Řešení je stylem, co dům dal.

Materiál: šňůrka ze staré sportovní bundy

2x plastové zajištění (doraz ?) z téhož

2x plastový vrut (pozůstatek od koberců "na míru" do Swifta)

2x gumová průchodka na kabely (ze starší nedodělané akce)

2 kousky suchého zipu (s těmi tvrdými háčky)

Oboustranně lepící páska 15x1 mm, L= 5m (cena 52 kč)

Z plastových vrutů jsem odstranil závit, lehce přebrousil a nalepil pásku. Pásku na bocích pomaloval černým lihovým fixem (aby to trochu vypadalo). Šňůrku střihnul napůl, na koncích sešil očka. Provrtal v rozích plata dírky a nasadil průchodky. Odmastil rám pátých dveří v místě lepení. Nalepil horní držáky vyrobené z plast. vrutů. Protáhl šňůrky průchodkami a vymezil jejich délku plastovým zajištěním. Přebytečnou šňůrku jsem přichytil suchým zipem ke spodku plata a nakonec zahákl šňůrky do držáků. Jednotlivé akce by měli být zřejmější z fotek.

POZOR: Odmašťovat technickým benzínem (ne technickým benzínovým čističem - rozpouští lak i barvy).

Při vrtání plata opatrně, ať se Vám nenamotá vrchní "koberec" na vrták. Samotné tělo plata je z lisovaného papundeklu. Já použil akku vrtačku s brzdou sklíčidla.

Lepící páska by měla být na venkovní použití, aby vydržela vysoké i nízké teploty (viz. foto). Nechci dělat reklamu, ale při zvětšení fotky lze zjistit výrobce. Lep. pásky v černé barvě vyrábí např. fa. 3M (VHB pásky).

Cenová relace je ale cca. 250 kč za 1,5m. Plech v místě lepení není ideálně rovný, volte tlustší pásku (já měl tl. 1mm).

Akce se dá trochu zjednodušit: nemusí se dávat průchodky, stačí dírky. Nebo sňůrky, bez vrtání, protáhnout pod spodní hranou plata a přichytit. U Swift New II je, například, horní držák řešen háčkem zachyceným za hranu plechu pátých dveří. V podstatě fantazii se meze nekladou. Úprava je v budoucnu odstranitelná bez větších následků. Toť vše. UF

Joan  
Jana
2015-10-31 21:58:38

Šikula, máš to hezké .

Srandovní je, že já zase mám snahu ty šňůrky zvedající plato pro změnu vyndávat ven: když páté dveře (ty původní to nedělaly...) zvednu ne úplně nadoraz nahoru, tak plato na šňůrkách má tendenci stahovat dveře dolů a nejednou jsem jimi už dostala po kebuli

MilanT  
Milan
2015-11-01 09:01:59

joan:

Jano, tak to chce buď vyměnit plynové vzpěry dveří nebo z toho plata sundat zapomenutý nákup.

Joan  
Jana
2015-11-03 11:08:21

milant: Ten prach, co na platu určitě vozím, snad nebude tak těžký . Ale našla jsem si třetí možnost! Poté, co se mi v letních vedrech zkroutila dvě plata ze shrnovaček jako paragraf, vyrábím si teplu i zimě odolnou verzi platíčka, zatím si lepím rám lehké konstrukce. A ta žádné šňůrky potřebovat nebude.

2015-11-05 02:02:30

joan: No,v žádném případě nechci machrovat, ale před pár lety odešel jeden špagát (zvedák plata) a bez nejmenšího problému a velice rychle jsem zvládnul nainstalovat oba nové. Včetně zpevnění oček, k zachycení do háčků kufrdveří, bužírkou.

Joan  
Jana
2015-11-05 09:51:57

eto.man: Však já mám na původním platu taky už dávno nové šňůrky, zespodu je obě jistí obrovský knoflík

Ale tíha samotného plata bohužel stačí na to, aby mi dveře občas padaly na hlavu

2015-11-05 17:47:55

joan:

To se tak občas stává, že přijdou dny, kdy na člověka všechno padá. + o *

2015-11-06 10:35:50

joan: Já teď trochu nerozumět té "tíze samotného plata". Ale jestli jej nemáš odlité z ne právě lehkého kovu, budou asi v háji vzpěry. Už to tady přede mnou ,tuším, někdo naklepnul.

2015-11-06 10:50:42

eto.man: ...a propos. Loni v zimě jsem, při mnoha stupních mínusové hodnoty, ale hlavně ZBYTEČNĚ , vyndall plato a při vracení do plastových (řádně mrazem vykřehlých) pantíků jeden poškodil. Tak bacha na to.

Za jízdy z něj nevypadává a nevydává nelibé zvuky, ale až pojedu kolem vrakáče, asi se zastavím... U Hebelků taky zdravý neměli, a to tam stály 2 kusance na díly.


Odpovědět