Fórum - Téma


Vše o registračních značkách (RZ) a SPZ


Fórum Dopravní přestupky Vše o registračních značkách (RZ) a SPZ1  2  3  4  5 ......... 9

MilanT  
Milan
2014-11-04 09:37:18

Tohle téma dávám do "Dopravních přestupků", protože i špatně připevněnou nebo ztracenou RZ lze spáchat dopravní přestupek.

O registračních značkách jsme rozjeli s plukovníkem debatu ve vedlejším tématu a myslím si, že si tahle problematika zaslouží svoje samostatné vlákno. Kolik zmatků a změn kolem toho bylo a plno řidičů v tom nemá jasno a (ne)vědomky tak třeba porušují legislativu. Nechci to pojmout jako naučný článek, ale spíš debatu o vašich zkušenostech, názorech, problémech - jestli vám RZ (SPZ) ukradli (ztratili jste jí) a běhání kolem toho, jak jí máte připevněnou, ukradl vám někdo nálepky o pravidelné technické prohlídce nebo měření emisí, jaký je váš názor na připravovanou akci RZ na přání, vyměnili vám v servisu svévolně podložku RZ za podložku se svojí reklamou, máte "kmotrovskou" RZ..?

Abysme tu nevařili z vody, tak tady je Vyhláška MD 243/2001 Sb. o registraci vozidel - http://www.mdcr.cz/cs/Sil...tracni+znacky/default.htm

Jednou ze změn, která se týká připevnění tabulky RZ je vyhláška 401/2003 Sb., která od listopadu 2003 upustila od šroubování a nýtování tabulek. Tabulka RZ tak může být umístěna do schválených "plastových nosičů RZ". Víte, že těch schválených výrobců je 13 pro automobily a 2 pro motocykly? - http://www.mdcr.cz/cs/Sil...tracni+znacky/default.htm Podle současně platné vyhlášky musí být tabulka RZ umístěna tak, aby nedošlo k její ztrátě a je povinností majitele a provozovatele vozidla chránit tabulku RZ proti zneužití. Ztrátu si dovedu představit, ale jak mám zabránit jejímu zneužití? Zamykat auto do garáže?

Zaregistrovali jste v roce 2001 povinnost evidenční kontroly vozidla a nalepení třetí evidenční stříbrné nálepky s hologramem na tabulku RZ? - http://www.autorevue.cz/o...lepkach--novinka-na-spz_2

Takže já na svém starém autě mám starou tabulku SPZ v (pravděpodobně) neschváleném rámečku, tabulka SPZ je prošpikována dvěma vruty s bílou plastovou krytkou a v pravém horním rohu mám vylepenou evidenční nálepku. Prostě jako správný a zodpovědný řidič jsem absolvoval evidenční kontrolu na STK a na základě protokolu mi na registru vozidel vylepili evidenční známku. Vše je dnes zbytečné.

Hill  
Jaroslav
2014-11-04 14:27:01

Kdyby jen to: v příloze je sbírka známek namátkou nafocených na parkovišti - všechny emise i STK s koncem platnosti mezi 12/2016 a 6/2017.

Na některých už ten rok jde pouze odhadnout, někteří s těmi auty už raději ani nejezdí do myčky, protože vadné známky není kde reklamovat. Zákon stanoví, že známky mění pouze STK, která je vylepila.

Jenže tyto vylepily úřednice na několika odborech dopravy a ty prý nemají ze zákona oprávnění měnit už nalepené (tvrdí svorně vedoucí dvou odborů dopravy).

STK mi na telefon stejně jednotně odpovídají, že je vymění jen případě, že ve velkém techničáku bude jejich razítko z posledního měření emisí a STK, což u nového vozidla jaksi nelze splnit. Prý přijeďte, zaplaťte kompletní emise i technickou, a dostanete nové známky.

Naprdlo mě to tak, že jsem se zapomněl zeptat, jestli STK může dát nové známky s platností na tři roky a více.

Jak je vidět z fotky, někteří skutečně už radši do myčky nejezdí...

MilanT  
Milan
2014-11-04 17:12:53

Nojo, další Kocourkov. Registrační značky a nálepky si vymyslel stát, patří státu, ale řidiči kup si je, starej se o ně a když jsou nekvalitní, tak to ani nezkoušej reklamovat a zaplať znovu. A když máš nové auto a známky ti vylepil stát, tak si to občane vyřeš jak chceš. Ale uvědom si, že když tě drapne policie, tak ve správním řízení nám zaplatíš až 2 tisíce za nekvalitní známky, které jsme ti už jednou prodali.

Nechci ponoukat k nepravostem, ale než absolvovat nové emise a technickou za 1200 korun kvůli známkám, tak to zadní RZ "ztratím" a dojdu si pro nové RZ za 400 korun (zatím 400,-). A ty už dostanu se známkama.

Na druhou stranu - pokud už jezdím do myčky,tak musím počítat s poškozováním laku, musím si odšroubovat anténu (nebo přilepit ke střeše izolačkou)...tak bych se stejně měl postarat o známky. Přelepit je izolačkou, případně vyndat RZ z rámečku. Vím, je to pakárna, ale máte lepší řešení? Nejezdit do myčky. Ona trpí i černá barva na písmenech a číslicích RZ. Určitě jste viděli plno RZ s bílými čislicemi.

Hill  
Jaroslav
2014-11-04 19:26:25

milant: Nejlepší na tom je empiricky ověřená skutečnost, že známky nalepené na ME i STK vždycky vydrží ty dva roky do příští návštěvy, myčka nemyčka. Jen tak na okraj: pro STK a ME platí vyhláška 302/2001 Sb. a jejich postoj k výměně kontrolních nálepek přesně odpovídá předposlednímu odstavci přílohy č. 6 této vyhlášky.

Známky na nových RZ nevydržely ani půl roku a začaly se od středů loupat. Rovněž myčka nemyčka. A to mají z téhož zákona povinnost vydržet 4 roky... to prostě řidič nemůže ovlivnit, aniž by současně porušil jiný paragraf téhož zákona, a to, že na registrační značku je dovoleno lepit pouze tyto nálepky (viz vyhl. 243/2001 Sb., kterou se řídí úřady při registraci vozidel, ale v níž o možnosti reklamace nekvalitní známky není ani slovo).

MilanT  
Milan
2014-11-04 20:11:11

hill: Pokud bych měl (v případě auta do 4 let stáří) předkládat při žádosti o nové znamky osvědčení o měření emisí, tak nemám co předložit. S novým autem jsem tu růžovou nebo zelenou kartičku nedostal.

Jinak známka musí vydržet 6 let Nezapomeň na přípojná vozidla, ktará jdou na STK po 6 letech od uvedení do provozu.

Jinak ještě pozor na vybledlou nebo zasněženou RZ - http://www.12bodu.cz/bodo...-prestupek-125c-1a-2.html

Hill  
Jaroslav
2014-11-04 21:38:17

milant: to souhlasí, pro nové auto se emisní průkaz nevydává a pro přípojné vozidlo už vůbec ne. Ale na štítku vozidla je rok výroby i VIN, na ORV je datum registrace a VIN, který je také na štítku vozidla. Tedy doložit to, že vozidlo je mladší čtyř let, je čím.

Zbývá jen otázka, jak ochotný bude policajt polem pracující si to přečíst...

Nicméně jednání se třemi dopravními inspektoráty k ničemu nevedlo, náhradní známky nedají, protože mají své předpisy, které je k tomu nezmocňují. Na STK ani ME známky nevymění bez předchozí kontroly, protože mají své předpisy, kterými jsou povinni se řídit.

Jako obvykle nedodělaný zákon a vzájemně nenavazující prováděcí vyhlášky znemožňující reklamovat neodstranitelnou vadu výrobku použitého při poskytnutí služby státním orgánem... nebo snad nejde ani o službu?

Mimochodem, i leasingovka, které takto postižených vozidel jezdí po světě stovky, se kasala, že "něco s tím uděláme"... a taky zřejmě nepořídila, protože je už pár měsíců ticho po pěšině.

Že se v této zemi ještě něčemu divím...

MilanT  
Milan
2014-11-04 22:04:41

hill: Ten emisní průkaz je přílohou "velkého" TP a stejně jako TP se vozit nemá. Nešlo mi o policejní kontrolu, ale o to, když půjdu na první emisní + technickou. Nebo na vynucenou technickou prohlídku dřív jak za 4 roky z důvodu žádosti duplikátu emisní známky z důvodu jejího zničení.

Jinak tvoje poznámka o nevydávání emisního průkazu u přípojného vozidla mě pobavila. Stejně tak jsem se bavil při uzavírání povinného ručení na vozík u nejmenované pojišťovny. Před vytištěním smlouvy se mě úřednice zeptala, jestli nechci nějaké doplňkové připojištění, že mi může nabídnout pojištění čelního skla. Vyvalil jsem oči a poučil jsem jí, že ten hobby vozík z Agadosu čelní sklo fakt nemá

Hill  
Jaroslav
2014-11-05 06:02:00

milant: no to mi neříkej, že ty známky tak nekvalitně dělají schválně, aby přihráli předčasně co nejvíc klientů stanicím TK a ME, ačkoli nemají ani podezření na nedostatky v technickém stavu či obsahu škodlivin ve výfukových plynech, tedy podle nadřízeného zákona je stále první lhůta pro návštěvu těchto institucí 4 resp. 6 let... to bychom na první placenou STK s novým autem či přívěsem museli už klidně i po 5-6 měsících a zákonem i prováděcími vyhláškami si pak leda zatopit.

2014-11-05 06:33:27

milant:

Přípojné vozidlo, jako je hobby vozík z Agadosu čelní sklo opravdu nemá, ale přípojné vozidlo jako třeba velký dvounápravový obytný přívěs ano. Třeba něco podobného viděla tenkrát u tebe na chatě a proto se pro jistotu ptala.

Otázkou zůstává, zda u toho přívěsu jde pojistit opravdu selektivně čelní sklo, nebo jenom všechna skla kolem dokola za dlouhý peníz.

Jinak ještě k těm nečitelným RZ. Je půvabné že za vybledlou značku, kterou nekvalitně vyrobila firma vybraná ministerstvem na základě výběrového řízení, dostaneš ve správním řízení pokutu 5-10 000, stejně jako motorkář který si svou RZ zakryje dámskými kalhotkami.

MilanT  
Milan
2014-11-05 07:18:00

hill: O nekvalitních známkách MD ví a už taky vloni změnili dodavatele známek - http://www.uamk.cz/uamk-c...n%C3%A1mku-stk?-tak-pozor Známka prý vydrží 4 roky a na tu dobu je taky záruka. Já ale budu pořád otravovat s těmi novými vleky, které jdou až za 6 let na technickou kontrolu po uvedení do provozu. Tam nahoře je snad banda arogantních neználků. Ale oni to vyřeší po svém. Od roku 2016 budeme jezdit na STK každý rok a basta. A to ta známka vydrží.

plukovník: Tak obytný přívěs, karavan nebo vlek pro koně pojistit určitě půjdou včetně všech skel. Ale ta paní úřednice byla zřejmě produktem nějakého rekvalifikačního kurzu, kde jim tloukli do hlavy poučky bez toho, aby je něco praktického naučili a hlavně aby přemýšleli tím, co mají na krku. Ta paní se tou prací živí a tak by měla vědět, jak zhruba asi tak vypadá přípojné vozidlo kategorie O1 bez nástavby.

Hill  
Jaroslav
2014-11-05 07:27:28

milant: to je všechno hezké, že o nekvalitních známkách MD ví, ale to pořád neřeší tu situaci, že je na žádné STK nechtějí vyměnit za jiných podmínek, než zákonných. Článek je z dubna 2013, přesto se tyto špatné známky vesele lepily ještě koncem roku 2013.

Dal vůbec někdo všem STK jednoznačnou instrukci, že mají měnit právě tyto známky i bez svého vlastního razítka?

2014-11-05 07:27:55

milant:

Za ty navrhované povinné technické prohlídky i u osobních automobilů ve lhůtě 1 rok nemohou arogantní neználkové na ministerstvu dopravy, ale hovada z Evropské komise.

P.S.

Jen taková drobná technická. Vyčetl jsi někde, zda tabulka RZ je považována za poškozenou v případě jejího upevnění šrouby, nebo nýty s krytkou v barvě podkladu tak jak to bylo nařízeno od roku 2001 do roku 2003 ?

Např. na Slovensku se totiž takto upevněná značka za poškozenou považuje.

MilanT  
Milan
2014-11-05 07:46:47

hill: Jardo to fakt netuším. Bohužel jsou známky ceninou, kterou by snad STK měly uchovávat v trezorech. Asi se bojí rozjetí černého trhu se známkami. I když to mi připadá jako totální kravina. Dneska jsou snad policejní hlídky vybaveny příslušnou technikou a lze tak okamžitě zjistit, kdy a kde bylo vozidlo na prohlídce. Jenomže při dnešním bordelu, který panuje v jakékoli centrální evidenci čehokoli, se snad nelze dopátrat relevantního výsledku. Takže já osobně řešení neznám, ale zanadávat si můžu, ne?

plukovník: to je jedno, odkud ta arogance a neznalost pramení. Brusel nám bude kafrat do pomazánkovýho másla a přitom nejsou schopni sjednotit třeba domácí elektrické zásuvky, dopravní předpisy...ale to stejně nemá cenu se rozčilovat.

EDIT: tak to jsem nikde nevyčetl. Na Slovensku ale panuje ještě větší paradox než u nás. Prý tam musí mít policista možnost odebrat značku na místě bez použití nástrojů. A značek se tam krade čím dál tím víc. Je to jako na objednávku státu. Nesmíš to připevnit, ale musíš zabránit krádeži a ztrátě.

Hele, a co značku přilepit? Použít silikon nebo nějaké mamutí lepidlo, to snad zakázáno není, ne? Já mám tedy RZ v rámečku přilepenou oboustrannou lepící páskou, ale to je jen řešení proti ztrátě.

2014-11-05 08:24:11

Málokdo zřejmě tuší, že podložka pod RZ musí být pouze schváleného typu od některého z výrobců zanesených na listině ministerstva dopravy.

Takže každý kdo byl tak aktivní a v rámci zvýšení bezpečnosti vybavil svoje vozidlo couvací kamerou integrovanou do plastového nosiče RZ např. od Conrada je v řiti. Alespoň do doby, než vybavení covacími kamerami bude také povinné, tak jak je to plánováno v Americe.

MilanT  
Milan
2014-11-05 08:37:27

plukovník: O schválených podložkách RZ jsem psal v prvním příspěvku tohoto vlákna. Dokonce jsem tam dal odkaz na schválené výrobce podložek.

Jinak jsem hledal odpověď na tvojí otázku ohledně přišroubování RZ. A našel jsem doporučení policie ČR na jejich stránkách - http://www.policie.cz/cla...registracnich-znacek.aspx

Takže značky provrtávejte a šroubujte a čím více, tím lépe.

2014-11-05 08:59:24

milant:

No nazdar "Čím více šroubů, tím lépe".

Jako vtip a nadsázka mi to připadá dobré, ale jinak asi kpt. Bc. Ladislav Beránek neví co mluví. (většina policejních Bc. má svůj původní učební obor s maturitou + dálkové studium na policejní akademii )

Až někomu při silniční kontrole, navíc třeba v zahraničí, nebo na STK za takto "vylepšenou" RZ nakopou prdel, tak mu nepomůže ani když se bude odvolávat na všechny bakaláře, co jich u PČR pracuje.

P.S.

Tvůj první příspěvek jsem samozřejmě pozorně četl, s těmi kamerami to byla jenom taková faktická poznámka.

MilanT  
Milan
2014-11-05 09:11:01

plukovník: Ale on je nejen bakalář, ale i kapitán. Plukovník je jistě vyšší hodnost , ale já jdu "pomáhat a chránit". Beru akuvrtačku, nýtovací kleště a jdu na to.

To by v tom byl čert, abych tu značku neměl pořádně přidělanou a čitelnou.

2014-11-05 09:23:11

milant:

Právě proto že je někdo kapitán, tak si musel dodělat toho bakaláře, protože jako původně vyučenému opraváři zemědělských strojů by mu jeho pozici vyfoukla mladá frnda co nedávno přišla ze školy s titulem Mgr.

MilanT  
Milan
2014-11-05 11:01:02

Tak nevím, jestli to mám dát sem nebo vedle do sběratelského vlákna.

Existuje Sdružení přátel poznávacích značek - http://www.czech-plate.cz/index.htm

Hill  
Jaroslav
2014-11-06 17:25:36

milant: právě jsem se vrátil z další STK. O žádném závazném pokynu ministerstva dopravy nevědí, o vadných známkách ano, ale ty skončily v roce 2013. Že se začaly loupat až v roce 2014, to je nezajímá, pro ně je svatá vyhláška 302/2001 Sb., konkrétně jde o přílohu 6, poslední odstavec před vzory známek, ale tu už jsem tu výše uváděl. Ve VTP není jejich razítko, tedy žádné nálepky měnit nebudou. A poslali mě zpět na registrační místo, ať ty známky vymění ten, kdo je lepil. Takže v pondělí znovu vyrazím na dopravku, kde ty známky vylepili, protože jindy se tam v úředních hodinách nedostanu. A, jestli tudy cesta přes dosavadní odmítání (že by si ministerský úředník v televizi cintal pentli? no, nebylo by to poprvé) přece jen vede, bude to docela drahá legrace, protože všechna firemní auta máme registrovaná v Praze, a s každým se bude muset těch 100 - 150 km tam a zase zpět, nemáme je totiž všechna na jediném místě...

OT: aspoň mi trochu zvedla náladu, ba mě i pobavila, Tvoje poznámka o sjednocování zásuvek z Bruselu: když ani Němci za okupace u nás či ve Francii neprosadili Schuko místo francouzského typu, který se používá zrovna v Belgii a u nás (ani země Beneluxu nepoužívají jednotné zásuvky), nepřeválcovali ani italské, řecké či dánské, asi to pro ně nebylo tak důležité. Všude kolem nás jsou stamiliony zásuvek nejméně 5 typů, britské jsou šestý model, ale tam si ho z úcty k tradicím nenechají vzít stejně, jako ježdění v protisměru, pak jsou odlišné ještě zásuvky švýcarské, ale na ně EU nemůže, tak ty nepočítám. Podívej se: http://zasuvky.hw.cz/index.php?svetadil=1

Omlouvám se za OT...


Odpovědět

1  2  3  4  5 ......... 9