Fórum - Téma


Vše o registračních značkách (RZ) a SPZ


Fórum Dopravní přestupky Vše o registračních značkách (RZ) a SPZ1  2  3  4  5 ......... 9

MilanT  
Milan
2014-11-06 19:22:19

hill: Nevěřím, že ty vadné známky skončily vloni. Určitě byli předzásobeni a nové známky začali vylepovat až po spotřebě starých, vadných. Já registroval auto 3.2.2014 a tak to budu sledovat. A při sebemenším náznaku odlepování klidně vezmu do ruky vteřinové lepidlo a bude mi šumák, jestli to bude úprava nebo pozměnění RZ.

Jinak nevím, jestli tě pobavila ta marná snaha sjednotit zástrčky nebo moje naivita podpořená maturitou na SPŠE Na Příkopech a dvěma semestry na VŠ FEL v Dejvicích. Díky za zajímavou stránku. Že je v tom až takový zmatek, tak to jsem netušil.

P.S. Pokud něco reklamuješ (třeba ty známky ME a TK) tak máš nárok na vrácení nákladů spojených s tou reklamací, ne? A třeba i na ušlý zisk, ne? Prostě bych požadoval "účelně vynaložené náklady spojené s reklamací".

Hill  
Jaroslav
2014-11-06 20:06:08

milant: také tomu nevěřím. Podle vyjádření MD se měly vydávat do června 2013, ale podle uvedeného počtu starých známek je nemohli spotřebovat. Tak si to radši hlídej.

Ale nejsem zrovna moc přesvědčený, že to vteřiňákem vyřešíš: nedostane se všude a známka se bude loupat zvesela dál.

No, dej vědět.

Škoda, že na tu dopravku nemůžu už zítra, domů se vrátím nejdřív tři hodiny po zavíračce, ale v pondělí na to jdu.

To přece není možný, aby to nebylo možný!

Pokud jde o náhradu nákladů na reklamaci, to nechám na leasingovce a našem prokuristovi, ať se dohodnou, jak dál postupovat. Hodně záleží i na tom, jestli bude stačit dovézt jen eRZetky nebo bude třeba zajet do Prahy s každým autem zvlášť.

MilanT  
Milan
2014-11-06 20:57:31

hill: Vlek mám z 6/12 a na TK jdu 6/18. Auto mám z 2/14 a tudíž ME + TK 2/18. Pěkně se mi to sešlo v jeden rok.

Takže se pasuji do pokusného králíka. O víkendu známky nafotím, hodím do svého profilu a budu je třeba každý půl rok fotit a porovnávat. Tedy pokud se toho dožiju

MilanT  
Milan
2014-11-08 20:03:13

Tak obě známky se po 9 měsících začínají odlepovat v místech perforace. Do myčky nejezdím.

2014-11-08 21:12:23

Tak dneska jsem zjistil, že na druhym autě, kde je technická stará 2 měsíce mám taky tyhle shity a už se taky loupou od perforace. Fakt paráda.

MilanT  
Milan
2014-11-09 18:04:53

jaski: Ono taky asi záleží na tom, jak, kdo a čím to perforuje a na jak upravený povrch se to nalepí. Moc práce si s tím asi nikdo nedává, vždyť je to jen nějaká samolepka, ne?

Hodím sem fotku známky z vleku. Je stará 2,5 roku a ve srovnání s novou na autě je stále jak nová.

Co mě ale zaujalo, je to, že obě známky (auto i vlek) jsou od 2015-2018, ale přesto jsou jiné. U jedné známky je u měsíců leden - prosinec rok 15 a u druhé je rok 17. Proč je to pootočené? Vyráběly ty známky jiné firmy?

2014-11-09 18:09:41

milant: Je to lepený na úplně novou značku. Zítra udělám foto. To jen k tomu, že výš jsem četl, že byly vydávaný do 2013...

Tak je to ještě horší než jsem si myslel...

MilanT  
Milan
2014-11-09 18:13:38

jaski: Já mám známky taky lepený na nový značky. Ale nevíš, jak kdo na tu značku šmátne, jak se mu potí ruce...těžko to někde na registru úřednice odmastí lihem. Ale tím nechci obhajovat vadný známky, jenom hledám vysvětlení.

Hill  
Jaroslav
2014-11-09 19:11:46

MilanT: lepí to dobře, ten hologram je ve spodní vrstvě a ta na značce drží. Jenže na ní je barevná vrstva s dírou a potiskem, která nedrží na tom hologramu a od vnitřních okrajů se loupe.

Zatím to vidím tak, že se loupání zastaví nebo aspoň výrazně zbrzdí na vnějším okraji hologramu, ale to už tam zůstanou jen měsíce a neidentifikovatelný zbytek číslic s letopočty. Prstenec s nimi totiž ten hologram právě překrývá nad polovinou výšky číslic.

I když jsem fotky vložil v minimální akceptovatelné kvalitě, ať nejsou moc velké, je to i na nich vidět.

MilanT  
Milan
2014-11-10 20:44:38

jaski: Tak koukám na tu tvojí fotku. Jestli je tam máš 2 měsíce, tak jsou slušně odrbaný

2014-11-10 21:05:03

milant: Technická je z 8. měsíce... Jako jo docela mě to zarazilo, že po 2 měsících už je to takhle oloupaný. Přemýšlím, že vystřihnu kolečko z izolepy a přelepim to.

Edit: 11. 8. 2014 je technická. Takže 3 měsíce.

MilanT  
Milan
2014-11-10 21:21:52

jaski: To s tou izolepou je rozumný řešení. Nebo spíš nějakou "venkovní" transparentní fólii. Pod izolepu když se dostane vlhkost,tak to tak nějak zbělá. Přelepuju takhle izolepou známku na popelnici (papírová samolepka) a vždycky to za chvíli zbělá a papírová známka zvlhnutím ztmavne. Ale ty plastové známky STK by to mohlo proti odlupování ochránit.

Jsem zvědavý, co by na to řekli "pomáhači a chrániči". Občane, tady máš šmejd a starej se a pokud se postaráš po svém, tak dostaneš pokutu za úpravu RZ nalepením izolepy přes známky.

Hill  
Jaroslav
2014-11-12 17:38:11

MilanT: známky mám přelepené, a zdarma. Navštívil jsem dopravní inspektorát, zadní značku a velký techničák pod křídlem. Na RV se neúřadovalo (školení), vzal jsem si lupen od TZ, že se aspoň zeptám, ke komu s tím, a najednou to šlo. S úsměvem nové známky vyštípané přesně podle starých, ty tam zůstaly (že prý nejsou na odstraňování známek zařízení, proto nepíšu vyměněné, ale přelepené) a nové tedy přelepil úředník na ty vadné tak, aby se dírky kryly. A zapsal si to do evidence. Stálo to sice cestu na dopravku a půlhodinku čekání, ale vypadá to dobře.

Při té příležitosti jsem se zeptal, proč v na telefonický dotaz nás všichni posílají na STK, na to úředník neznal odpověď, že on na toto téma s nikým netelefonoval. Škoda, že jsem si nezapsal jména, s kým jsem to mluvil... A proč to nemají někde vyvěšené? No, loni to prý na nástěnce měli, ale pak nějakou dobu nikdo nepřišel, tak to sundali. Větší publicitu to nemá, protože známky se sypou nepravidelně, někomu rychleji, někomu pomaleji, proto svolávačka na plošnou výměnu neproběhla (diplomaticky řečeno). Spousta řidičů si nečitelné známky třeba nevšimne po celou dobu až do technické, jezdí jen kolem komína, tak to neřeší.

Ale, kdo si přijde s oloupanými známkami a má nárok, dostane nové.

Za světla nafotím, vložím fotku, jak se to povedlo, a známky si pohlídám, jak se budou chovat dál.

Teď už mi zbývá jen těch 12 aut s nejhůře oloupanými známkami, z nich 8 jezdí celkem pravidelně do zahraničí, na ostatní čtyři zatím není spěch, jsou ještě čitelné, navíc se s nimi jezdí jen v tuzemsku.

MilanT  
Milan
2014-11-12 19:11:47

hill: Doufám, že máš, Jardo, úsměv na tváři jako na tvém avataru. Takže Svět je zase pořád to nejlepší místo pro život? To je fajn, že jsi uspěl a zvítězil nad úředním šimlem a my ostatní už víme, jak na to. Díky.

Jenom mě zarazilo, že to bylo bez poplatku. Proč si STK účtuje 60 kaček a Registr vozidel nic? Nebo výměna je za prachy a přelepení zdarma?

2014-11-12 19:47:07

milant: njn to je prosím Republica Theca

Hill  
Jaroslav
2014-11-12 20:45:11

MilanT: jestli to nebude tím, že tohle je reklamace vadných nálepek, která není žádnou vyhláškou ani zákonem ošéfovaná, ale vyřizuje ji státní orgán.

Ty nálepky, které vylepuje, ME a STK, už podléhají režimu podle třistadvojky vyhlášky, a to i při výměně poškozených, dělá to nestátní firma a ta na to má položku v sazebníku.

MilanT  
Milan
2014-11-12 21:33:24

hill: Jardo, tvoje vysvětlení bych bral, kdyby:

  • se ve vyhlášce 302/2001 nepsalo jen o poškození známek údržbou, provozem a opravou vozidla. O vadných známkách z výroby ani slovo.
  • se právě nejednalo o nestátní firmy. Ale pokud je STK soukromou firmou a já jsem od nich koupil nekvalitní zboží, tak mám právo reklamovat.
  • se ve vyhlášce 302/2001 psalo o výměně známky za poplatek. Nic takového jsem tam nenašel.

Nechci tu rozjíždět nějaký šílený debaty kvůli 50 korunám, ale sakra práce, existuje v tomhle státě u něčeho jasně stanovený princip? (řečnická otázka).

2014-11-12 21:44:30

milant: jsem to napsal asi moc stručně.... prostě dáš půl kila a nemusíš lítat po úřadech, tady je to samé

Hill  
Jaroslav
2014-11-13 08:22:02

MilanT: jistě, že i v tomto státě nějaký jasně stanovený princip existuje. Třeba fyzikální zákony nedokázali zparchantit ani naši zákonodárci. Jisté snahy o dodatky a změny se občas objevily, ale neprošly. On totiž každý pokus o porušení nebo obejití přírodních zákonů je buď od počátku marný nebo se dříve či později vymstí, není třeba je upravovat nějakými dalšími prováděcími předpisy.

U všech ostatních principů záleží na výkladu a ještě o tom často musí rozhodovat soudy.

A to vysvětlení jsem možná nenapsal dost jasně, ale klidně ho ber. Jde prostě o to, že explicitně z třistadvojky vyplývá, že na ME ani na STK známku nevymění, pokud ji tam naposledy sami nevylepili. To, že za to chtějí zaplatit, je dáno tím, že jsou podnikatelským subjektem a na výměnu známky mají v sazebníku položku. Můžeme polemizovat o tom, jakým právem účtují poplatek za výměnu známky, kterou někdo zjevně blbě vyrobil, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Žádný zákonný předpis neřeší ausšussové známky, ale jen poškozené. Jako zboží je může reklamovat u výrobce zákazník, a tím je Ministerstvo dopravy, tedy minimálně, pokud jde o známky lepené na panenské RZ na přepážce registru vozidel. Provozovatel vozidla ji od výrobce nekoupil, nedostal k ní návod na ošetřování a údržbu, tedy ji u výrobce reklamovat nemůže, protože by stejně neprokázal, že návod přesně dodržel. A státní úředník to napravuje zdarma, protože MD o problému ví už nejméně dva roky (určitě nějakou dobu trvalo, než na to přišli, a další měsíce, než uznali, že to budou muset přiznat veřejně), akceptuje situaci, ale nešíří se o tom.

Vyzkoušel jsem, řešení existuje, dávám ho v plen, když o tom ti, kdo normálně zveřejní kdejakou blbost, mlčí.

MilanT  
Milan
2014-11-13 09:32:12

hill: Jardo, tohle vysvětlené beru, díky. To zase jen zvítězilo moje technokratické já nad mým kreativním nadhledem

Díky za vyzkoušení, funguje to a jsi pionýrem skoro slepé uličky, kterou se ti podařilo prošlapat.


Odpovědět

1  2  3  4  5 ......... 9