Fórum - Téma


Vše o registračních značkách (RZ) a SPZ


Fórum Dopravní přestupky Vše o registračních značkách (RZ) a SPZ1  2  3  4  5 ......... 9

MilanT  
Milan
2014-12-31 08:45:45

1.1.2015 vstupuje do platnosti nová vyhláška 343/2014 o registraci vozidel.

Tak pokud někdo potřebuje nejčerstvější informace nejen o registračních značkách, tak tady je její znění - http://www.epravo.cz/top/...straci-vozidel-20372.html

Hill  
Jaroslav
2015-01-05 20:40:51

Právě jsem se pobavil, jak v televizi jakýsi expert vykládal, jak zrušením příslušnosti registračních značek ke krajům uspoří za nové značky v případě převodu vozidla do jiného kraje. Že se auto poveze registrační značku až před bránu šrotiště. Nepřesvědčil mě, že by úspora byla tak významná, zato hlavně v Praze musí být jasné, že zrušením výměny RZ při přeregistraci se významně oddálí okamžik vyčerpání všech kombinací znaků a číslic, které zavedený systém umožňuje.

Ostatně dotazovaní řidiči v těch zprávách byli také vesměs proti - Brňák nechce pražskou značku a naopak, nevím, proč... přitom po celé zemi jezdí stovky aut s pražskou registrací, ačkoli mnozí jejich řidiči, nebo provozovatelé vůbec, byli v Praze naposledy, když si ta auta přebírali od leasingovky.

Asi nás tu není mnoho, kdo pamatujeme značky podle okresů do roku 1959 (dnes by se zhruba kryly s příslušností ke střediskovým obcím, na Spartaku jsme měli OU, to tehdy byl okres Hořice v Podkrkonoší, a kolem jezdila auta se značkami NX, to byla tuším Nová Paka; vše bylo pak sloučené pod JC, tedy Jičín, a SPZky se musely vyměnit): kdysi v nějakém průzkumu jsem hlasoval pro návrat k tomuto systému značení, přece jen mám radši, když vím, odkud zhruba kdo je, aniž bych přitom musel mít přístup do registru vozidel. Racionální důvod pro to nemám, jen mě zajímá, jestli jedu třeba za místním nebo přespolním, ačkoli většinou mi to bylo k ničemu. I tuto hračku mi tedy sebrali... dnes nevím, jestli třeba v Mělníku se na mě lepí místní, nebo třeba Příbramák, který zrovna bloudí a kouká, kde je jaká tabule...(nic osobního, místa jsem vybral náhodně, podstatné je, že zatím ještě mají oba na značce S).

2015-01-05 22:32:39

hill:

A proč nezrušit rovnou i příslušnost registračních (evidenčních, poznávacích atd...)značek ke státům unie ? Je přece jedna Evropa a některé značky jsou graficky mnohem lépe vyvedené, než ty české chudinky.

Hill  
Jaroslav
2015-01-06 13:41:19

plukovník: na tom něco je, vždyť už k tomu vlastně máme nakročeno.

Kdyby se začalo od nuly, tak s kombinací tří písmen (z použitelných řekněme 22 z celé abecedy) a 4 číslic, by bylo k mání nějakých 110 milionů unikátních registraček, to je na celou Evropu dost málo, proto by byly třeba větší poznávačky nebo menší znaky.

Ale ono nakonec nejspíš dojde na ten QR kód nebo bezdrátovou identifikaci... třeba například příklad, v němž nechybí označení země, a přesto stačí na více, než 2 miliardy unikátních čísel.

A ještě jeden - skutečně v roce 1969 užívaná značka v USA naším emigrantem. Na dotaz úředníka, co to znamená, dostal odpověď, že jde u nás o kultovní výraz...

MilanT  
Milan
2015-01-06 14:44:16

hill: Tak tomu prvnímu rozumím, ale ten druhý kód No Jardo fuj jsme slušný fórum. I když je to kultovní výraz.

Hill  
Jaroslav
2015-01-06 16:38:43

milant: to si prý skutečně v roce 1969 po emigraci do USA nechal dát na registračku režisér Němec. A prý to tak vysvětlil tomu úředníkovi, co byl tak zvědavý.

MilanT  
Milan
2015-01-06 17:38:07

hill: No, u toho roku 1969 jsem zbystřil, protože QR kód by vynalezen v Japonsku v polovině devadesátých let minulého století. Ale asi jsem tě blbě pochopil a ten nápis tam měl klasickými arabskými číslicemi.

Hill  
Jaroslav
2015-01-06 22:34:34

milant: však on to měl normálně latinkou a arabskými číslicemi, tehdy snad neexistoval ještě ani čárový kód... jen se mi to sem nechtělo normálně napsat.

2015-01-06 22:48:24

Mě to nejde dekódovat, co tam je? 3.14č@?

Hill  
Jaroslav
2015-01-07 05:59:59

autoveteran: kdepak, je sice pravda, že už by se asi také mohla zařadit mezi kultorvní výrazy, ale je tam NASRAT .

Že jsem o tom vůbec začínal...

MilanT  
Milan
2015-01-07 06:58:51

hill: Je tam přesně "1-NASRAT-1" Ty jedničky to tak nějak zjemňují.

Nechci tu dělat osvětu, ale s QR kódy se asi setkal každý. Takže ho lze nejen dekódovat, ale lze si vytvořit svůj QR kód se svým textem a velikostí...a vytvořit si tak svojí vizitku nebo do něj zakódovat svoje poselství světu.

Je to jednodušší než napsat sms - http://www.qrgenerator.cz/

A jaký je váš názor na RZ podle přání od příštího roku? Bude dostatek egoistů aby to vyšetřilo dost kombinací normálních značek? Už vidím ty mercedesy a baworáky jak se chtějí ještě více odlišit než svým stylem arogantní jízdy.

2015-01-07 09:12:17

milant:

Na začátku byl psaný text, krasopis, psací písmo, kroniky, pohlednice a dopisy.

S vynálezem počítačové klávesnice bylo psací písmo ve školách zavrhnuto a lidstvo začalo používat pouze tiskací písmena, komunikovat prostřednictvím e-mailu a sms, přičemž psaný text pomalu přestává ovládat.

S nástupem QR kódu začíná být zbytečná i ta klávesnice, stačit bude pouze QR generátor a čtečka v mobilu, a pro vzájemnou komunikaci časem bude stačit, když ho každý bude mít vytetován na čele.

IQ průměrného obyvatele je ovšem pouhých 104 a stále klesá, a nic na tom nemění ani internet se svým geometrickou řadou se rozvíjejícím objemem informací.

Tomu se říká "pokrok", který má za následek, že někteří z nás s IQ nad sto padesát, co nás je pouhých 0,02 % populace, máme chuť odstěhovat se na pustý ostrov a v klidu si tam klackem do písku kreslit své kruhy...

P.S.

Nevím, jestli mám přesné informace, ale o RZ na přání prý erár zatím neuvažuje, což by bylo ve značném rozporu se zrušením místní příslušnosti značek

Hill  
Jaroslav
2015-01-07 12:06:44

plukovník: máš správné informace. Značky na přání s obecným formátem kombinace znaků a číslic byly odložené na neurčito, tedy aspoň zákon s tím nepočítá.

Formát značení podle přílohy zákona zůstává stejný, nelze na autě vozit cokoli. Když jednou auto dostane registračku, už mu zůstává.

Jak je však vidět na některých autech, šlo už dřív si aspoň v dovoleném formátu vybrat z různě velkých hromad plechu, tedy aspoň ti rovnoprávnější měli daleko větší výběr, než my, obyčejný plebs, který dostal nanejvýše na výběr z pěti značek. Za ilegální by se to přesto dalo pokládat jen případě prokázání, že výběrová značka nebyla přidělená z postupného výdeje, ale jako výhra v české podmazávané...

Pokud jde o psaní, už dnes narážíme na problém, že děti z některých škol nepřečtou vázané písmo, kterým my dodnes píšeme. Je pro ně neobvyklé, jako pro nás třeba byly při prvních setkáních azbuka nebo kurent, i když takové srovnání poněkud kulhá - tyto dvě sady znaků existují už řadu staletí, jen se na ně tady poměrně rychle zapomíná. Mimoto přílišné spoléhání na elektroniku se lidstvu jednou škaredě vymstí, a to ještě do toho vrážím značnou dávku optimismu.

Milane, zájemců o unikátní značku by přibylo, kdyby se na ni dalo napsat bez omezení cokoli. A myslím si, že by tako možnost probudila nějaký záblesk fantazie právě v těch, kdo se absencí fantazie netrápí, protože jim dodnes nechyběla. Zkouším si představit ty slabomyslnosti, které bychom pak na autech četli. Ne, že by variant nebylo možných daleko víc, než zájemců, ale těch inteligentních a vtipných už zbude jen zoufale málo. To zase souvisí s Plukovníkovým zděšením nad tím, jak průměrná inteligence lidstva klesá ředěna semenem potentních blbců...

Možná je lepší, že to neprošlo.

MilanT  
Milan
2015-01-07 19:59:46

Hill: Jardo, pokud zákon nepočítá se značkami na přání, tak se mrkni na první příspěvek této stránky. Dal jsem tam odkaz na Vyhlášku 343 ze dne 19. prosince 2014 o registraci vozidel. Najdi si tam §25.

Takže značky na přání jsou už v platné vyhlášce. Jejich platnost byla odsunuta pouze o rok - a to se dozvíš v § 42 - Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2015 s výjimkou § 23 písm. b) a písm. c) bodu 6, § 25, § 26 odst. 7, § 27 odst. 2 první věty za slovem ˙znaménko˙ a odst. 5, § 29 odst. 1 písm. h) až m), odst. 7 písm. e) a § 31 odst. 2, která nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2016.

Pokud se vyhláška a já pleteme, tak čtete s plukovníkem asi nějaké jiné utajené oběžníky. Nebo to jen blbě chápu.

Hill  
Jaroslav
2015-01-08 06:07:46

milant: to není věc utajených oběžníků, ale zkušeností. Jestli je účinnost nějaké části předpisu odložena, nebývá to právě z lidumilných důvodů.

Možná předjímám a nedojde k tomu, ale buď:

  • úředníci nestihli připravit vše potřebné a nemají ošetřenou možnost podvodu či duplicity nebo co já vím,
  • chybí certifikovaný výrobce zakázkových registračních značek, protože není vyhláška o tom, jaké podmínky musí splňovat výrobce (nikoli značka, ta je specifikovaná dostatečně jinou normou), nebo
  • je třeba získat čas pro další odklad platnosti případně zrušení těchto ustanovení, protože není dokončen seznam nedovolených kombinací nejen pro češtinu, ale také pro ostatní evropské jazyky, aby nápis na značce neurážel ani neprovokoval nejen doma.

To jsou první tři možnosti, které mě po zkušenostech s jinými předpisy napadly, ono jich bývá víc, jinak by snad nebyl důvod to odkládat.

Ty cizojazyčné významy není dobré podceňovat, už bylo dost našinců v zahraničí trestáno za menší delikty, které si třeba ani nikdo z místních nevzal osobně...

Mimochodem, ve změně herních pravidel během hry mají naši zákonodárci rozsáhlou praxi (viz změna termínu lékařského ověření způsobilosti řidiče, kde to bylo k rozumnějšímu, nebo výměny výtahů, kde to zčunili, jak mohli, ale dali vydělat bankám i výrobcům, ale to se netýká tohoto fóra).

MilanT  
Milan
2015-01-08 09:03:20

hill: Nerozumíme si. Já reagoval na vaše glosy o tom, že se to do zákona nedostalo. Dostalo se to tam, byť s odkladem. Jaká bude praxe, to je ve hvězdách.

Podle mě se to uvede do praxe a po roce (nebo po dalších volbách) se to zruší. Stejně jako ty výtahy, plastová Eurookna, stříbrné registrační nálepky na RZ, 30korunový poplatek u lékaře, povinnost přišroubovat RZ, povinná vojenská služba, povinnost majitelů nemovitostí odklízet sníh z chodníku které jim nepatří...

Pro zavedení RZ na přání hovoří příjem do státní kasy, lobby výrobců tabulek RZ, nedostaek kombinací RZ. Těch úředníčků, co teď dostávají úplatky za kmotrovské RZ zae není tolik, aby misku vah převážili na svojí stranu.

Mimochodem, já svojí RZ s číselnou kombinací 3XX 3222 taky nechtěl, ale registraci auta zařizoval autosalon - http://ekonomika.idnes.cz...05_190153_eko-doprava_neh

Hill  
Jaroslav
2015-01-08 12:32:04

milant: ale ano, rozumíme si, taky to píšu poněkud s nadsázkou. Také jsem dostal RZku pro blbce: na prvním Swiftu jsem měl 72-40, což bylo tehdy označení nejčastěji měněného výkonového zesilovače v autorádiích (TDA7240), tak se mi to dobře pamatovalo.

Na druhého Swifta jsem dostal poslední trojčíslí podle čísla domu, a to ten úřada nevěděl, že stejným trojčíslím mi končí i pevná linka telefonní domů. Dobře se mi to pamatovalo, ale bylo to nenápadné, cizímu to neřeklo nic. Taky co je komu do toho, že v letech, kdy bych měl být pokládaný za pamětníka, si pamatuju čím dál, tím méně...

MilanT  
Milan
2015-01-08 12:57:15

hill: Tak o těch kombinacích panovaly před revolucí různé mýty a "zaručené informace". Ten, kdo měl za sebou dvě nuly, tak byl policista a jemu se vyhnuly silniční kontroly. Kdo bydlel na Mělníce a měl na značce MEC, tak byl považován za pitomce. Vím to, protože jsem v Mělníce 2 roky bydlel a nikdo nechtěl takhle začínající značku.

Je ale pravda, že SPZ s hanlivými kombinacemi, které nabízela česká abeceda, se nevyráběly. Třeba taková BLB. U nás se jistě nenajde, ale v Německu jich jezdí asi dost.

RoKa  
Roman
2015-01-08 14:36:00

milant: jojo, unás na okrese Přerov přeskočli zase spz PRC, PRD , a s těmi čísly na tom asi něco bylo, když jsem měl PXX 39-39, tak si mě VB nevšímala nebo jsem měl štěstí???

Hill  
Jaroslav
2015-01-08 20:40:40

milant: přitom třeba PVC na Trabantech z okresu Prostějov se vyskytoval... Někdo by mohl inzerovat i prodejní cenu:


Odpovědět

1  2  3  4  5 ......... 9