Fórum - Téma


Vylomená páčka otevírání dveří


Fórum Swift IV Vylomená páčka otevírání dveří

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki Swift IV  |  Naše vozidla

Diskuze o vozidlu

2002 Swift IV GLX 1.3

1 fotek  |  2 servisních knížek  |  510 diskuzí  |  5.31 l/100 km

Výkon motoru 62.5 kW (85 PS) při 6000 ot./min. Palivo benzín. 5-rychlostní Manuální převodovka. Motor 1 298 ccm (79 cui), 4-válec, Řadový, G13BB.

Zakoupen v autobazaru Veselý v Břidličné u Bruntálu v červené základní barvě a s pětidvéřovou karoserií.Joan  
Jana
2013-12-28 00:27:18

Zdravím přátelé,

již od letní dovolené se potýkám se zádrhelem, na který mi zadělal můj o hlavu vyšší synek... i vystupoval jednou ze sedadla spolujezdce a zabral za páčku k otevírání dveří s takovým fortelem, že praskl plastový pant a obě pérka vyletěla na světlo boží - viz foto. Prý "únava materiálu", holomek jeden

Zatím to flikuji tak, že vozím v kufru kleštičky s krátkými špičatými čelistmi a po každé "nehodě" při otevírání už zkušeně nacpu pérka nazpátek. Otevírat se dveře zevnitř potom dají, ovšem něžně - a to málokdo udělá...

Mám neblahé tušení, že bych musela vymontovat vnitřní čalounění a vykoupit někde páčku s neporušeným kloubem. Je to tak anebo musím hrábnout ještě dál? Díky za rady zkušenějších

Hill  
Jaroslav
2013-12-28 09:51:14

joan: tu kliku jde poměrně snadno vyndat.

Vycvakni nahoře na okraji plochým šroubovákem obě západky rámečku, vyklop ho k sobě, zatlač dolů a vytáhni (případně šroubovákem pomoz i těm dolním západkám - viz obr.)

Celá vanička je zasunutá v sáňkách a zajištěná šroubkem na křížák. Vyšroubuj, posuň a vyklop celou vaničku, co to jde, taky k sobě. Ten šroubek je trochu bolest, i z magnetického šroubováku rád upadne do dveří dolů a stejně pak musíš odkrýt čalounění, ale občas se to povede napoprvé.

Podvaž si táhla delším kusem drátu a zavěs si ho třeba za kličku okýnek, odemkni zámky táhel na pákách vaničky, vyvleč je a táhla nech ve dveřích.

Tím máš celou vaničku venku a můžeš zhodnotit, jestli má smysl zkoušet ji ještě svařit, vyztužit nebo slepit. S lepidly a podobnými lahůdkami to umíš rozhodně líp, než já, ale věř mi, že zázračný recept na tento plast jsem ještě nenašel, zvlášť, když to praskne v místě s největším mechanickým namáháním. Nakonec zjistíš, že bude nejlíp navštívit šroťák a vymontovat si tam kličku novou. Jen jednou se mi povedlo přilepit páčku na pahýl epoxydem, po délce ji provrtat, vymazat vrt epoxy a nahnat tam ocelový kolík 2 mm. Stejně to časem zase prasklo o kus dál, až se kolík vyvrátil.

Ale to, až to uvidíš. Bez jedné kličky vzadu stejně jezdit můžeš, i kdybys zatím měla otevírat dveře zvenčí.

Joan  
Jana
2013-12-28 18:21:20

hill:

Díky moc, jsi zlatý ! To zvládnu, jen potřebuji ještě vědět, jestli v době vymontování vaničky půjdou dveře centrálem zamknout. Aby se mi nestalo, že zjistím nutnost splašit nový vnitřek do vaničky a než se tak stane, aby dveře nezůstaly před panelákem nezamykatelné... Díky!

Hill  
Jaroslav
2013-12-28 19:27:53

joan: to víš, že to jde centrálem zamknout, teda, pokud nemáš v pantech ulámané dráty do dveří.

Proto zdůrazňuji to podvázání táhel, aby se ti někde nevzpříčila, hlavně to od zamykacího válečku. Prostě aby mohla volně jezdit dozadu a dopředu.

A vlastně, i kdyby centrál nešel, tím zadním táhlem jde zamknout lehce, stačí zatáhnout za něj dopředu.

Joan  
Jana
2014-01-19 20:56:44

Pěkný večer, tak jsem pokročila, ale vpravdě o píď: podařilo se mi pracně vydloubnout ten rámeček s těsněním okolo a vyšroubovala jsem i ten přidržovací šroub na křížák (jeho hlava je ale tak veliká a je tak nízko, že jsem skoro nevěřila, že ho protáhnu ven) - varována, že rád zapadá za čalounění, tak jsem jej o dvě otáčky povolila a kolem dříku pomocí dvou pinzet jsem uvázala smyčku z obuvnické nitě, konce přivázala o madlo a ještě jsem ho při vytahování jistila lomenou pinzetou! Takže ošemetný šroub je venku, ale ani za nic se mi nepovedlo vyndat ta táhla.... Jsou zasunutá v takových plastových "samosvorných" objímkách a já mám strach, že ulomím plast, ve kterém drží a místa je kolem jako šafránu.

Asi budu muset sundat čalounění, jinak to nevidím. Je mi jasné, že dolů musí madlo a kastlík dole. Kličky na oknech nemám, protože ta přední jsou v elektrice (takže asi pozor na motorek ve dveřích, že). Zdá se mi, že horní plastový kryt je pevně spojený s tou čalouněnou součástí. Je to tak? Nebo dá se sundat jen ten plast kolem otevírání dveří??

Přikládám pár fotek, jak to tam vypadá. Slepit to nepůjde ani náhodou, je to příliš namáhané místo. Ale napadlo mě zajistit pouze ten kolík tvořící osu otáčení - viz neumělý nákres: z ocelového pásku udělám "L" a na konec přilepím epoxidem kousíček trubky, který nasunu na kolík otáčení. Tvar "L" by držel plech z druhé strany vaničky. Napadlo mě i vytvarovat pásek z merkuru a využít krajní dírku...

2014-01-19 21:43:54

A přesně takovou jsem si měl vzít za ženu.....

Hill  
Jaroslav
2014-01-19 21:45:38

joan: celou vaničku posuň dopředu, je tam chycená v sáňkách. A půjde vyklopit dovnitř, co táhla dovolí.

Ty kdysi bílé plastové zámečky mají packy nacvaknuté na podélnou část táhel, tak je z nich vycvakni a otoč o 90° od drátu.

A táhla půjdou ze zámečků vytáhnout.

Je to stejné na obou koncích.

Míro: to se vytahuješ nebo si stěžuješ?

Joan  
Jana
2014-01-19 21:49:39

kato1973:

Joan  
Jana
2014-01-19 21:55:30

hill:

Jo ták, takže mírně nadzvednout to horní jištění podélné části táhla (jakoby obrácené "J") a otočit, aby nezapadlo zpátky? Snad mi to nepraskne. Já totiž myslela, že kleštičkami dole zmáčknu tu svorku a vyšprtnu nahoru celek. Ale místa je tam zoufale málo...

Vyzkouším, díky moc

Hill  
Jaroslav
2014-01-19 21:59:34

joan: správně, ale nemusíš to zvedat, stačí tu půlobjímku vytlačit, zvedne se sama. Jinak o vyndání vaničky po vypreparování jisticího šroubku jsem nahoru něco připsal. Ještě si vzpomenout, jestli ta vanička se vysouvá dopředu nebo dozadu (inu, už je to tady...). Ale jsi holka šikovná, zkus to, jednou stranou to půjde ven.

Joan  
Jana
2014-01-19 22:05:31

hill: Díky, já vaničku už mám venku, držela za dva zobáčky vepředu a mírně se pohupuje na těch táhlech, ze kterých se mi ji dneska nepovedlo vysvobodit. Bohužel je v tyto dny brzo tma (já končím v práci v 16 hodin), takže to půjde hlemýždím tempem..

P.S.: Myslíš, že je to použitelný nápad zajistit jen ten otočný (kupodivu plastový) kolík?

Hill  
Jaroslav
2014-01-20 08:38:33

joan: na nějakou dobu to nejspíš pomůže, ale asi ne na dlouho. Ještě to můžeš zkusit u Matějčka http://www.automatejcek.c.../drzadla_kliky-dveri-167/ . Teď zrovna nemá, aůle to neznamená, že zítra mít nebude - vyplň dotazník a dá ti vědět, jestli sežene a za jak dlouho. O cenách si udělej obrázek sama, já původně myslel, že jsou v nějaké silnější měně a ono ne...

Nebo, když budeš mít kliku, bude k mání funglovka ještě ve Zlíně: http://auto.bazos.cz/inze...ri-Suzuki-Swift-94-05.php .

Ani za tu cenu bych se s tím už neopravoval.

Joan  
Jana
2014-01-20 08:58:39

Dobré ráno Jardo!

Což o to, já mám možnost zajet do Suzuki servisu Hebelka u nás v Brně, tam mě vždycky vítají s otevřenou náručí a posledně jsem tam viděla vrak Swifta. Já jsem si napřed chtěla pomoci svépomocí, ale uznávám, že trvanlivější bude nový kousek.

Ten nový ve Zlíně je bohužel černý a já mám vnitřek šedý. Tak to zkusím napřed u pana Hebelky v Brně

Díky a hezký den.

Joan  
Jana
2014-01-21 09:58:54

Jupíí, je to venku

EDIT: Panstvo, já už mám autíčko v cajku

Odpoledne po práci jsem vyswištěla na Červený kopec v Brně do Suzukiservisu k panu Hebelkovi s nadějí, že v nějakém vraku se bude nudit vanička s páčkou otevírání pravých dveří. Dojela jsem za soumraku a přednesla svoje přání. Dva mladí kluci servisáci se ochotně pustili do pátrání po páčce a - představte si - rovnou se nabídli namontovat mi to do vykuchaného otvoru po zlomené páčce! Napřed chtěli sundat čalounění, že to půjde líp, jenomže ty spodní záslepky na madle se držely svého místa jako přilepené a nešly a nešly ven... Tak mi to namontovali přes čalounění, tak jak jsem s tím dojela a - opět jsem poněkud zkoprněla - s úsměvem se se mnou rozloučili a nic za to nechtěli

Ale protože se prozradili, že jim chutnalo vánoční cukroví, které jsem jim na předminulé vánoce dovezla, tam mám velmi jasný plán, čím se budu revanšovat

Zkrátka, tenhle miniservis s maximální ochotou mohu jen a jen doporučit

2016-05-28 21:37:38

Dneska jsem řešil podobný problém - u dveří spolujezdce se mi zlomili oba plastové držáky pro tyčku, která slouží jako kloub od páčky na otevírání, takže mi páčka zůstala držet doslova na pružince. Tohle fórum mi pomohlo kliku rozebrat. Díky! :) No a opravil jsem to tak, že jsem v místě úchytů udělal tenkou dírku a skrz ní prostrčil tenký hřebík, který jsem na koncích ohnul tak, abych vytvořil očka pro plastovou tyčinku držící páčku na otevírání. Celé jsem to zpátky složil a výsledek je parádní! Funguje to jak má a nejde poznat, že to bylo opravováno.


Odpovědět