Fórum - Téma


Vymezovací kroužky litých kol


Fórum SX4 I Vymezovací kroužky litých kol

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki SX4 I  |  Naše vozidlaMilanT  
Milan
2014-08-20 10:14:49

O vymezovacích kroužcích se tady psalo v souvislosti s kmitáním volantu u Jimny a o jejich (ne)potřebě se psalo tady - http://www.suzukiclub.cz/...select=15324#message15324. Ale závěr je pro mě nejasný a nejednoznačný.

Vy, kdo jezdíte na elektronech, používáte je? Já tedy koupil auto bez nich a elektrony sundavám a nandavám pomocí toho šroubovacího trnu, který byl v základním nářadí v autě.

Dost mě ale vyplašili hlášky na různých fórech, že se kónus pod hlavou šroubu vymačká, kolo nebude vystředěné a že dokonce hrozí ustřižení šroubů. No, než by se ustřihlo všech 5 šroubů najednou, tak to by musel být asi slušný krouťák. ale přeci...

Tedy, (ne/používáte centrovací kroužky, (ne)doporučujete jejich používání, (ne)mám si je koupit? Litá kola mám poprvé v životě a tak o tom vím starou bačkoru. S kmitáním volantu nemám žádný problém a nejdříve bych asi řešil vyvážení kol a na vystředění kol bych asi ani nepomyslel.

Díky za vaše názory.

2014-08-20 11:19:38

Zdravím.. Jedná se o originál alu nebo jiný výrobce?

Pokud máš originál tak sem nikdy o podložkách neslyšel. Kolo je dělané už od výroby s přesným centračním průměrem tak, aby se kolo centrovalo samo. Osobně ani nepoužívám tento trn přiložený k autu, výrobně má toleranci takovou, že ten centrační průměr na ose kola je mnohem přesnější.

Já mám například jak u litých tak u plechu (zimní) problém kolo vůbec z tohoto centračního průměru sundat abych nepoškodil kola ... Já měl zatím na všech celkem 5 autech alu na léto a pokud to byly originální od výrobce auta tak jsem nikdy kroužky neměl a nepotřeboval. Na jediném autě, starém megánu, jsem měl tyto plastové kroužky, protože jsem měl alu od Borbet a přímo k těmto kolům jsem dostal v balení šrouby a tyto podložky - možná s nimi sám výrobce počítal. Tyto kola totiž mohli být použity na mnoho aut.

Já mám na sx4 originál na léto a podložky nemám a nemám s tím žádné problémy..

Snad to pomůže ... Marek

2014-08-20 11:19:39

Musis si je koupit. Proboha, vzdyt to nestoji moc, mozna asi jako ventilek. Osobni zkusenost z SX4 s tim nemam, ale zazil jsem, jak vyvadel volant, kdyz se to objevilo bez krouzku v nejblizsi rodine na tehdy asi tak 1 rok stare Ibize.

Ani kdyz velmi postupne a stridave dotahujes kolo, tak se to proste nevystredi. Znamej mel stejnej problem s XC90, taky mu nejakej moula tvrdil, ze to neni potreba.

Vsechna lita kola, ktera doma mame (jeste MX-5 a nejake VW koncern) jsou bud s krouzkem, nebo primo na miru diry (to je pripad koncernu). A na tu MX-5 mam 4 sady takze 12 krouzku (original nepotrebuje)

MilanT  
Milan
2014-08-20 11:36:41

Díky za názory a zkušenosti.

Ty líťáky jsou originál dodané s novým autem. Ale rozhodně tam nesedí na středovém kroužku brzdového kotouče. Prostě ta díra v elektronech je větší a do doby utažení šroubů to tam plave. Přesné rozměry nevím, prptože mě to nenapadlo měřit a dostanu se k tomu nejdřív o víkendu.

Ty 4 plastové kroužky stojí cca 3 stovky a rozhodně nejde o peníze. Nebudu vymýšlet cypoviny, o víkendu změřím a hned objednám.

2014-08-20 12:38:43

Měl jsem u Fusiona origoš elektrony a kroužky tam už byly od výrobce. Na Suzinu jsem elektrony dokupoval (starší).Byly sundané z Mazdy a měly vnitřní průměr větší.Vzal jsem auto i elektron do Barumu,tam to přeměřily a kroužky objednali,cca 250 kč.

2014-08-20 12:47:26

Zdravím všechny

Pro letní gumy jsem si koupil disky CMS (po delším přeměřování - Jap. originál měl mít šířku 6palců, na světě to snad nikdo jiný nedělá, 6,5palce se správným zahloubením padne výborně a 4 disky jsou skoro za cenu jednoho Jap. originálu), v balení byly delší šrouby i vymezovací kroužky - bez těch bych se je neodvážil namontovat - kolo se vystřeďuje za náboj

S kmitáním volantu problém mám - většinou to znamená nevyvážená kola, nebo jinou "drobnost",

která se po čase může projevit:

  • nerovnoměrným ojetím pneumatik
  • vytlučením čepů ( popř. ložisek, tlumičů a všeho co nějak drží nápravu )
  • horším držením auta na silnici

Sx4 sice není supersport, ale kola si radši nechávám vyvážit.

MilanT  
Milan
2014-09-01 08:57:32

Tak ne! Já už na to nevidím. Kázeň! Má být na všech školách. Já to čet jako lázeň.

Z výše uvedeného a vypůjčeného citátu je patrné, že přicházím s omluvou. Psal jsem, že do doby utažení kolových šroubů kolo plave a není vystředěno. Taktéž při povolení šroubů kolo okamžitě padá dolů a dosedá na závity šroubů. To je pravda, ale je to způsobeno velkým sražením hrany středového otvoru litého kola. Středový otvor jako takový je přesně vrtán na průměr středového kroužku náboje. Ale díky tomu velkému sražení hrany je přesah středové díry kola vůči středovému kroužku náboje asi jen 2-3 mm. Na vystředění kola to samozřejmě stačí, ale kolo samotné (bez utažených šroubů) se na tom kroužku díky gravitaci a posunutému těžišti kola samo neudrží.

Z toho plynuly mé mylné domněnky.

2014-09-01 11:55:05

milant:

Milane, má tohle zjištění vliv na Tvé rozhodnutí koupit a používat vymezovací kroužky?

Ptám se proto, protože já mám originální ALU kola, která na zimu střídám s ocelovými disky se zimními pneu. Vymezovací kroužky tam žádné nebyly, pokud mi je někdo preventivně neodstranil při prvním přehození kol. Jezdím bez nich už skoro šest let a nezaznamenal jsem problém.

P. S.: Kdo způsobil, že sám náčelník začal vydávat tak zvrácené rozkazy?

MilanT  
Milan
2014-09-01 12:16:58

huhin:

Tak vzhledem k mému zjištění, že originál ALU kola dodaná s autem jsou přesně vrtána na kroužek náboje o průměru 60 mm, tak vymezovací (středící) kroužky není kam vložit a nemá co vymezit. To bude zřejmě i tvůj případ, ale je nutné to zkontrolovat.

Pokud je ale tvá otázka obecná, respektive se týká (ne)použití centrálních kroužků u neoriginálních ALU kol s větším otvorem CB (central bore) než je kroužek náboje, tak bych vymezovací kroužky rozhodně použil. Nejen pro "pocit většího sucha a bezpečí", ale i kvůli lepší manipulaci při de/montáži kol.

P.S. Děkuju náčelníku že ses mě zastal!

2014-09-01 13:12:25

milant:

Kolo na náboj pasuje přesně a tak kroužky nejsou potřeba, protože bych je opravdu asi neměl kam dát.. Každopádně díky za odpověď, která mi dodala jistoty.

MilanT  
Milan
2014-09-01 13:57:35

No a já chci poděkovat všem přispěvatelům za jejich odpovědi a reakce. Díky

Snad jsem nezaložil zbytečné téma.


Odpovědět