Fórum - Téma


vypínání světel


Fórum Swift IV vypínání světel

Manuály  |  Inzerce  |  Model Suzuki Swift IV  |  Naše vozidla2013-05-02 17:41:14

Zdravím chlapi.. chtel bych poradit v tomto problému.Mám známeho a to je chronický sklerotik na vypínání světel.Abych nemusel jezdit za ním na chajdu s náhr.baterii tak jsem přemýšlel o takovém lidovém vypínání světel.Mám asi takovou představu.Spínací relátko zapojím tak že na spínaní použiji mínus z tlaku oleje a + někde ze spínací skřinky pod klíčkem 30. U páčky kde se přepínají potkavačky a hlavní světla si najdu ten hlavní kablik a ten propojim na to relátko a zpět na ten střihnutý kabel do páčky přepínání světel.POpřípadě bych tam někde namontoval ruční spínač pro případ aby šly světla zapnout bez motoru.Šlo by to takhle?Něco podobného jsem měl na škodovce,ale u toho madarskýho trabanta si nejsem jistej čím se spínají světla jestli plusem nebo mínusem.Ale to zase není problém to zjistit.Nebo má někdo lepší figl na to automatické vypnutí světel?Někdo to spíná i zvýšeným napětím z altíku....dik za radu

2013-05-03 10:43:06

harryczek: Swift svetla spina minusem. Z tveho popisu sem se toho o zapojení moc nedozvěděl lepší by bylo nakreslit schéma a nebo ještě lepší nějakej komerční rozsvicovač světel. Proč nepoužiješ to? Vyjde to na pár korun.

A nebo na spínání relátka použij napětí, co se ti objeví až po zapnutí klíčku do první polohy a na spínaný kontakty relátka dej paralelně ty světla. Mělo by to fungovat tak, že při vypnutejch světlech na páčče se po jednom otočení klíčku světla rozsvítěj a v případě nouze se daj rozsvítit i normálním přepínačem. Ale radši použij nějakej koupenej modul, který má i zpožďovač zapnutí a nestartuješ tak s rosvícenejma světlama.

Hill  
Jaroslav
2013-05-05 08:33:54

harryczek: co to má za model a ročník, že na něj neřve pípák při otevření dveří řidiče?

Vždyť to mají všechny Swifty, Balena a další modely od roku 1989 jako standardní funkci, sleduje napětí mezi červenožlutým drátem k parkovačkám a černomodrým ke spínači ve dveřích řidiče. Je-li na červenožlutém kladnější (řidič vystupuje, aniž by zhasl světla), řve.

Tedy, pokud pípák někoho neurážel, že mu to zhasnutí světel netřeba každý měsíc připomínat, a pípák nevyhodil nebo aspoň neuskřípl dráty.

V každém případě to stojí pár šprdlíků (hele, třeba tento - http://www.gme.cz/piezome...uzdrene/kpe-110-p640-072/ ), a k tomu do série jednu obyčejnou křemíkovou diodu třeba 1N4008 a ty dráty pod palubkou už najdeš.

Sice světelné okruhy se držely po řadu let bez výrazných změn, přesto uveď, čím to jezdí, a můžeme to ušít na míru. Tedy, pokud uprostřed za konzolí nenajdeš ten odpojený pípák či dokonce konektor k němu, případně se ti ta dioda s pípákem nebude líbit víc, kdyby tam originál chyběl..

2013-05-05 11:10:23

hill: ahoj Hille,je to swift rv,2000,dodnes jsem na tom křápu nezjistil co je to zač!Ani v krámě kde jsem objednával dily na výměnu brzd měli problém.Tam jsou třeba tři druhy destiček a každá jiná.Já jsem zjistil z TP toto: Suzuki Swift 1.0,přitom ve skutečnosti je to 1.0 i,typ MA,variant:B448,verze: 5MT. Prostě madarskej Trabant.Nakonec jsem tomu dotyčnýmu navrhnul toto.Ten pípák co má v aute at vyhodí,to nepípá to slabounce vrní i při zastrčeném klíčku.Při světlech a otevřených dvěří ten kontakt.spínač funguje.Tak jsem mu objednal pípák takouvou tu kostku,vypádá jako relátko a nechá si to u odborníka zapojit a víc mě neotravuje s takovou plečkou. Ten pípáček co mě navrhuješ stojí taky za starou belu,kdysi jsem to měl ve skodovce a dvakrát či třikrát odpadl ten vláskovej dráteček.Hille to je starej dedek sklerotickej a tomu bych osobně už nejraději zakázal sednout za volant,max. tak šlapací autíčko. Harry

2014-06-17 13:18:21

Mě pípák od jisté doby nefunguje a ani světlo, když otevřu dveře. Nejdřív nefungovalo jen, když se otevřely dveře řidiče, teď už to nefunguje ani u dveří spolujezdce. Kolem čidla je to dost orezlé, tak je asi kaput a nevím, jak by to šlo vyndat a kouknout na to, nechci se v tom moc šťourat, abych tak pak neměl jen díru :D

Hill  
Jaroslav
2014-06-17 13:33:13

milk239: u dveří spolujezdce nemá co pípat, proto jsou tam ty diody, aby to rozeznalo jen dveře řidiče.

Ten spínač jde vyndat lehkým násilím. Jak kolem orezne plech, přestane spínat. Logicky světlo nedostane kostru, proto nesvítí. Vyčisti to a namázni nějakým konzervačním olejem, případně sežeň tlačítka i s krycí gumou z nějakého novějšího Swifta a vyměň je.

2014-06-17 13:44:21

hill: hill: Ahoj Hile ja to taky rekonstruoval,vše jsem očistil,kontakt to mělo,ale nakonec jsem koupil pípáky za 45 kaček, pod kobercema jsem odstřihnul,teda jen rozpojil konektory,natáhl jsem nový drát z pojistky(parkovací světlo) napojil pípák u řidiče,druhý u spolujezdce a je po starostech.Jinak nejsem zaplat Pánbůh majitelem toho madarskýho vylepšenýho Trabanta (Suzuki Swift) a ještě k tomu tříválec

Harry

2014-06-17 13:49:29

milk239: Čauky Milku až budeš po drátech světla nebo toho pípáku tak si prosím uvědom že Suzuki mají většinou ke zdroji plus pól a spínají mínusem.Např. škodovky to měli obráceně.

2014-06-17 17:00:01

Tak jsem to vyndal a vyčistil, u spolujezdce dobrý, tam bylo zoxidovaný to očko, na který je napojený ten spínač, tak se to jen vyčistilo a světlo svítí :D Ale u řidiče to je horší, tam by spíš chtělo to celý vyříznout a navařit novej plech s dírou, protože to je pořádně prorezlý.. Teď to ale funguje, tak snad ještě chvíli bude a když ne, tak se s tím smířím, když to nefungovalo do teď :) Jinak ty spínače jsou celkem v pohodě, ty se měnit nemusí.

Díky ;)

2014-06-17 17:12:35

milk239: Marku já bych to vyřešil jednoduše. Vzal kus pozik.plechu asi tak 1-1.5 nejakých 10x15 cm,udělat tu díru pro spínač a pořádně obrousit ten plech v autě,předpokládám vnitřní prah,že?Nenatírat žádnou zákldovkou,kvůli kontaktnímu spojení s kostrou. Vzít do ruky vrtačku,nýtovačku a pár trhacích nýtků průměr 4mm. A díru máš zacelenou.Pak to můžeš přešmudlat nějakou tou barvou.Popř.vystříkat prah rezistinem ve spreji,ale myslím si že když se Ti udělala díra zevnitř tak to už nebude moc platný..

2014-06-17 17:29:44

harryczek: Tak prahy mám dělaný zhruba před rokem, nevím, jestli to rezlo zevnitř, ono to je spíš oboustranně :D Ale drží to tam, tak se v tom vrtat nebudu.

2015-03-07 18:16:50

Nechci zakládat nové vlákno tak mám pár dotazů k tématu.

Dodatečná montáž automatického rozsvěcení světel tak jak jsem ji znal a montoval do koncernových vozidel VW Group - je možná a hlavně technicky proveditelná i do Swifta? Našel jsem univerzální modul na stránkách Htcentrum http://www.htcar.cz/autom...-univerzalni-12v/d-70289/ montovali jste pánové něco podobného do našich svištíků? Já do VWGroup montoval i levnější variantu přepínací relé které odpojuje +30 do hlavního spínače světel a světla se rozsvěcí a zhasínají se startem nebo zhasnutím motoru.Takže chci i do swiště něco nakutit to víte jezdí mi s tím žena a myslet furt na zapínání ...

2015-03-14 11:57:14

Vyřešeno

Hill  
Jaroslav
2015-03-14 12:09:50

maxíček: jak?

Zatím tu asi není nikdo, kdo by ji montoval.

2015-03-14 23:08:39

hill:

Ale že je to hezké, jak občas někdo vítězoslavně vykřikne: Vyřešeno...

poté, co předtím předestře nějaký zapeklitý problém.

To mám vždycky zase chuť zvolat: Wow... (páni... )


Odpovědět